Србија и Балкан

Кампова нема, али има (можда) "сумњиво лице": Шта је заједничко Молдавији, Русији и Српској?

Није први пут да се овакве дезинформације о постојању руских кампова на територији Српске пласирају у медије. Република Српска нити има потребу, нити потенцијал да било где провоцира нереде, каже за РТ Балкан декан Факултета безбедносних наука у Бањалуци Предраг Ћеранић
Кампова нема, али има (можда) "сумњиво лице": Шта је заједничко Молдавији, Русији и Српској?© RT Balkan / Adobe Stock

Молдавија, Руси, војни кампови и Република Српска. Кључне су речи наводне међународне безбедносне афере. Шта Република Српска има са Молдавијом и како је могуће да тако озбиљне информације немају нити домаће, нити стране обавештајне агенције, али има Молдавија и Амбасада САД у БиХ?

Заједничко Молдавији, Русији и Републици Српској јесте, како се показало, измишљени наратив о постојању руских војних кампова за обуку лица која би у Молдавији нарушавала "демократске процесе", а све то, наводно, на територији Републике Српске.

Све је почело вешћу из Молдавије, где је тамошња полиција у 88 рација широм државе ухапсила особе за које се сумња да су спремале нереде у тој држави за време предстојећих председничких избора, али и уставног референдума о приступању ЕУ, и за које тврде да су обучаване у Русији, али и на подручју БиХ, тачније – Републике Српске и Србије.

Молдавци тврде да су обуку спроводили страни инструктори повезани с паравојним групама попут "Вагнера" и "Ферме", а додају да су неки полазници одабрани за "напреднију обуку у герилским камповима, одржаним у БиХ и у Србији". Већина те обуке наводно је одржана од септембра до средине октобра ове године.

Амбасада САД у БиХ није губила време да се меша у унутрашња питања других држава, реаговала је одмах, назвавши извештај узнемирујућим, те додала да би "постојање тог кампа требало детаљно истражити, а да би особе одговорне за омогућавање оваквих активности требало да буду позване на одговорност". Из Амбасаде, тврде, знају да су локације наводних кампова у Републици Српској.

Из Обавештајно-безбедносне агенције (ОБА), који  би први требало да се баве овим питањем, кажу да кампова нема. Даље тврде да, ипак, постоје неке особе које би, можда, могле да се баве тиме.

Илија Цвитановић, члан Заједничке комисије за надзор над радом Обавештајно-безбедносне агенције (ОБА), рекао је да је ова Комисија од директора ОБА Алмира Џуве затражила све информације о овом питању.

"Он (директор) је рекао да су прије неких шездесетак дана у БиХ постојали неки људи, страни држављани, који се могу идентифицирати као особе које могу учествовати у организацији неких група које би могле у неком тренутку д‌еловати елементима против јавног окупљања. Али не постоје никакви кампови. Утврђују се разлози њиховог боравка у БиХ", навео је Цвитановић.

Дакле, што се тиче ОБА-е доказа нема, све се још утврђује, све је на нивоу потенцијалног.

Наратив "сумњиво лице" омиљен је, чини се, и министру спољних послова БиХ. "Није било кампова, биле су сумњиве особе", тврди Елмедин Конаковић.

Не може се Конаковић одлучити ни да ли доказа за присуство тих, како је рекао, сумњивих особа има или нема.

"Тачно је, имали смо људе који су долазили у име и на рачун Руске Федерације и обучавали су припаднике молдавских тимова. Немам тачне доказе или примере да су то биле неке врсте војних обука, али неке врсте обука које се тичу чак и организације неких протеста или излазака на улицу сигурно јесу. И за то постоје докази које сам лично видео да су такве групе оперисале по БиХ", навео је Конаковић.

Коментаришући све наведено, Ненад Нешић, министар безбедности БиХ, тврди да безбедносне агенције у БиХ не располажу подацима да било гд‌е у БиХ, укључујући и Републику Српску, постоје кампови у којима су наводно обучавана лица из Молдавије.

"Камп није игла да се може сакрити. Да тако нешто заиста постоји, ваљда би нас Молдавија обавестила, затражила информације, упозорила или упутила протестну ноту. Никада ни слова од њих нисмо званично добили", навео је Нешић, те подсетио да су у БиХ присутне и снаге ЕУФОР-а и НАТО-а и да би и оне морале знати да се нешто дешава.

"Да било какви кампови постоје у БиХ, па и Републици Српској, такве информације би много раније имале полицијске и обавештајне агенције САД", поручио је Нешић.

И Синиша Каран, министар унутрашњих послова Републике Српске, уверава исто.

"МУП је раније, а и сада када су се појавиле те информације, предузео мере из своје надлежности и проверавали смо такве информације. Обратили смо се свим службама, па и служби Молдавије. Те информације нису у предмету јавне безбедности, већ обавештајних структура. Ниједна обавештајна агенција, ни код нас ни у региону, нема такве податке", казао је Каран.

Он додаје да је ово само покушај блаћења Републике Српске непровереним информацијама.

"Република Српска и надлежне институције годинама упозоравају на безбедносне претње које долазе из ФБиХ, односно активности вехабијских покрета, параџемата, радикалних група, оних који су се вратили са страних ратишта. То се крије, и то на начин да не схватају да је то заједнички проблем укупне безбедности БиХ", навео је Каран.

Постојање параџемата у Федерацији БиХ представља озбиљну безбедносну пријетњу, како за БиХ, тако и за регион, каже за РТ Балкан и Сања Вулић, посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

Она додаје да скретање пажње са вехабијских покрета у БиХ јесте једини циљ измишљене приче о наводним камповима у Српској.

"Озбиљни људи и озбиљне политике би радили на стратегији којом би ставили под контролу енклаве у Федерацији БиХ, исте оне које не признају законе и Устав БиХ и које представљају извор терористичког жаришта. Грађани нису заборавили терористичке нападе у Зворнику, Сарајеву... али политичко Сарајево уз сагласност амбасаде САД више воли спинове него реалност", каже Вулићева.

Одавно знамо, додаје она, да у ФБиХ постоје цела насеља која функционишу као енклаве, те вехабијске покрете очито неко покрива, бодри и не мари за евентуалну ескалацију терористичких напада.

"Када се озбиљни људи баве измишљотинама, а прикривају стварне проблеме јасно је да имају план, само је питање какав. Рекла бих, на сцени је распакивање Дејтона милом или силом од стране политичког Сарајева", тврди Вулићева.

Декан Факултета безбедносних наука у Бањалуци Предраг Ћеранић тврди за РТ Балкан да је вест о постојању руских војних кампова на територији Српске дезинформација, те да се тиме жели дубоко дестабилизовати Република Српска. 

"Није први пут да се овакве дезинформације о постојању руских кампова на територији Републике Српске пласирају у медије. Таква је и ова информација која долази из једне неуређене и дубоко подељене земље и друштва. Њоме се манипулише и настоји се нанети штета Републици Српској без навођења иједног конкретног доказа. Република Српска нити има потребу, нити потенцијал да било где провоцира нереде. Једини истински кампови који постоје у БиХ су мигрантски кампови и они стварају низ проблема, долази до сукобљавања различитих етничких група, честе су туче, па и убиства. Ти и мноштво других реалних проблема се гурају под тепих, а форсирају се измишљене приче у Републици Српској. Све нам то говори да БиХ служи великим силама као полигон и место гд‌е се врше различити експерименти", објашњава Ћеранић.

Преко америчких коментара, те молдавских навода, не жели прећи ни Милорад Додик, председник Републике Српске, који је јуче казао да је прича о камповима обична лаж.

"Демантујем да постоје кампови. То никада није била наша активност. Нека нам покажу гд‌е се налази тај камп, ми ћемо га сравнити са земљом. Нећемо оклевати. Не могу ништа ни показати када лажу", поручио је Додик и додао:

"Просто је невероватно да то има служба из Молдавије, а да то нема Обавештајна служба БиХ, службе Немачке, Србије, Француске, Британије, нема ни ЦИА, само има Молдавија. Марфи је једино био забринут када је смишљао ову лаж. Сада се осећа боље јер је смислио још једну подвалу Србима. То не може да прође."

Додик је за ову суботу најавио састанак са представницима различитих безбедносних структура у БиХ и Српској како би разговарали о овој теми.

image