Професор Гидеон Грајф одржао је предавање у Суботици на тему "Јасеновац - његово морално и историјско значење" и том приликом образложио неке од многих разлика које су постојале између логора Аушвиц и Јасеновац, наводећи да су усташе биле суровије и од самих нациста.
Грајф, који је Суботицу посетио на позив Фондације "За српски народ и државу", рекао је да о бруталности усташа говоре и начини на које су убијали Србе, Јевреје и Роме.
"Жедња за крвљу је била главна разлика између усташа и немачких нациста. Ужасна особина усташа је што су желели да присуствују смрти, да је осете, док је код нациста то била 'чистија' смрт, били су сурови али су то радили на другачији, 'чистији' начин. Сама чињеница да је у Јасеновцу постојало 57 начина убијања Срба, Јевреја и Рома показује колико су усташе биле суровије и бруталније, што су и сами нацисти потврдили", рекао је Грајф.
Одговарајући на питања публике, у свечаној хали Градске већнице у Суботици, он је између осталог рекао да подржава да се овај део историје и вид страдања промовише и кроз уметност, филм, музику, али са великим опрезом на то да се поштују научни докази и чињенице, наводи се у саопштењу.
Додао је да је само два одсто нациста изашло на суђење, што сматра да је јако сраман и мизеран број, у односу на број жртава које су њихове одлуке и поступци однели.
Професор Грајф је истакао велики значај онога што Фондација ради за омладину Србије, имајући у виду да за културу сећања народа јако важно да се говори о историјским дешавањима.
Представници Фондације су истакли значај ових предавања и додали да је ово само један у низу пројеката и предавања која ће имати осврт на, иако тешке, али јако битне теме нашег народа и друштва.
Предавању је присуствовао градоначелник Суботице Стеван Бакић, председник посланичке групе пријатељства са Израелом Милован Дрецун, полазници Академије младих лидера, студенти факултета у Суботици и сарадници Фондације.
Претходно је у сарадњи са Европским студентским форумом, СКОНУС-ом и Јединственом листом са Правног факултета организовано предавање и за студенте Универзитета у Београду, у згради Ректората.