Посланичке групе пријатељстава у Скупштини Србије, којих је за сада формирано 62, иако немају велику политичку моћ, показују којим земљама су странке наклоњеније, а наши парламентарци су се изјаснили за Кину и Русију. Најбројнији је тим са Кинезима са 102 посланика, затим онај за сарадњу са Русијом који има 97 парламентараца, док се "грчки клуб" пробио на треће место по бројности са 92 "чланске карте", наводи се на сајту Скупштине Србије.
Следе групе са Италијом и Светом столицом (77 посланика), "екипа" са Мађарском - 71, затим Сједињене Америчке Државе - 66, Француска - 59, Немачка - 58, Кипар - 55, колико има и Куба, Јапан 54, Аустрија 53, Мађарска 71, Уједињено Краљевство 52, Босна и Херцеговина 47...
Међу групама које имају једноцифрен број чланова су тимови са Демократском Народном Републиком Корејом (6), Конгом (9), Египтом - 5, Еритрејом и Есватинијем по седам, Коморима - пет, Малијем - седам. Ту је и Сао Томе и Принципе - осам посланика.
Још нису састављени тимови који ће нас повезивати са земљама бивше Југославије - Црном Гором, Хрватском, Словенијом...
У Групи пријатељстава са Русијом је мешовито друштво посланика власти и опозиције. На челу је Игор Брауновић, председник покрета "Наша Дрина" коалиционог партнера Социјалистичке партије Србије, а ту су и остали другови социјалисти Душан Бајатовић и Угљеша Марковић, као и председница посланичког клуба СПС Снежана Пауновић. Напредњаци су бројни у тиму дружбе и има их скоро 70. Међу њима су Милован Дрецун, Дубравка Филиповски , Горан Ракић, некадашњи кошаркаш Жељко Ребрача, оперска дива Јадранка Јовановић... Од опозиционара се учланио Мирослав Алексић, председник Народног покрета Србије, Слободан Илић из странке СРЦЕ, Предраг Марсенић из Новог ДСС...
И код Кинеза је шаролико друштво, а на челу групе је потпредседница Скупштине Србије Марина Рагуш из СНС. Она је за "РТ Балкан" истакла да сваки посланик има право да се определи за било коју групу пријатељстава.
"Свако може да буде члан, не у једној него у више група. Посланик доноси одлуку према својим афинитетима. Ми фазно формирамо групе са земљама, са неким регионима, са свим државама света ћемо формирати, чак и тамо где други парламенти немају групу са нама, ми ћемо формирати. Групу пријатељства са Кином сам водила и у претходном мандату и сада настављам. Имамо конкретне активности, огранизовање студијских посета, посланици нашег парламента, њих око двадесетак, су у прилици да једанпут годишње посете кинеске градове, стичу нова знања. Народна Република Кина је наш стратешки партнер, имамо највиши ниво сарадње. Током последње посете председника потписана је и Изјава о заједничкој будућности у новој ери и још много стратешких партнерстава. Наши посланици изражавају жељу да кроз рад групе буду део свега тога - навела је Рагушева.
Од земаља Европске уније најбоље се котира Грчка, једна од пет земаља ЕУ која није признала лажну државу Косово. Овај тим предводи напредњак Верољуб Арсић.
Мање земље су груписане па постоје тимови са Југоисточном Азијом (Брунеј Дарусалам, Камбоџа, Лаос, Малезија, Мијанмар, Филипини, Сингапур, Тајланд и Вијетнам) и са карипским земљама (Антигва и Барбуда, Барбадос, Белизе, Доминика, Хаити, Света Луција, Сент Китс и Невис, Бахами, Гренада, Свети Винсент и Гренадини , Тринидад и Тобаго). Прва има 39 посланика, а друга 33.
Посланичке групе пријатељства су скупштинска тела која се могу образовати у Народној скупштини за унапређење односа и сарадње наше државе са другим државама. Приликом оснивања посланичке групе пријатељства полази се од узајамно изражених интереса за остваривање и развој сарадње између парламената.
Иначе, у претходном мандату Скупштине Србије посланици су највише чланских карата узели за клуб са Немачком, али се сада ситуација променила, па су колеге из Бундестага изгубиле престо.