Српски премијер, руски министар и Урсула фон дер Лајен: Ко је коме послао какву поруку?

Сигнал да Србија наставља да води политику равнотеже између Истока и Запада, а с друге стране, израз потцењивачког става европског званичника према земљи домаћину

Згуснута сатница везаних састанака са руским и европским званичницима премијера Милоша Вучевића, а због које је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен отказала сусрет са Вучевићем приликом њене прошлонедељне посете Београду, био је, између осталог, нека врста сигнала Бриселу да Србија остаје при сувереним позицијама. Истовремено, одбијање разговора са српским председником Владе, одраз је потцењивачког става према земљи домаћину и очекивања ЕУ да кроји нашу спољну политику.

Овако саговорници РТ Балкан коментаришу поруку коју шаље сусрет председника Владе Србије са руским министром за економски развој Максимом Решетњиковим, у тренутку када је у Београду у званичној посети боравила и председница Европске комисије, као и с друге стране, њено "не" Вучевићу. Једни ово виде као једну врсту дипломатског балансирања у данима када је председник Србије Александар Вучић отказао пут у Казањ на Самит БРИКС-а због посета лидера ЕУ, док други напомињу да Србија има право на, колико је могуће, уравнотежен однос са свима.

Социолог и аналитичар Владимир Вулетић сматра да је реч о својеврсној дипломатској игри и да је било важно да се пошаље порука да Србија наставља да води политику равнотеже између Истока и Запада, упркос неодласку шефа државе на БРИКС .

"Истовремено, ЕУ ову врсту понашања, закључујући по реакцији Фон дер Лајенове, сматра недопустивом поруком 'добродошлице'. То је сигнал да Србија покушава да води уравнотежену политику, као неку врсту одговора што је у данима Самита БРИКС-а имао сусрет са премијерима Пољске и Грчке Доналдом Туском и Кирјакосом Мицотакисом, као и са Фон дер Лајеновом", наводи Вулетић за РТ Балкан.

Некадашњи шеф дипломатије Живадин Јовановић објашњава да је недопустиво понашање европског представника и да се шаље порука да они сматрају да могу да крше протоколе земље домаћина.

"То што је отказан сусрет после састанка са руским министром, не значи да ћемо ми дозволити да се било ко меша у односе са другим земљама. Овакав потез има аспекте грубог мешања у односе Србије са трећим земљама. За мене је нормално да Србија развија односе са Русијом и размењује посете. Пријем руског министра оцењујем као нормални гест и израз поштовања представника Русије који су у посети. То је уравнотежен однос са свима у складу са нашим интересима", наводи Јовановић за РТ Балкан. 

Коментаришући ово отказивање унапред договореног сусрета, председница Народне скупштине Ана Брнабић јуче је навела да Фон дер Лајенова "дубоко поштује" Вучевића, али да је овакав потез уследио због притисака. Она је истакла да се такве ствари толеришу само председнику Србије, пошто је он "државник великог формата".

"Вучић одржава одличне односе са Русијом, ЕУ, Кином и другим земљама и због њега у Србију долазе угледни светски лидери. Последњих годину дана Београд више делује као Вашингтон него као Београд у том спољнополитичком смислу. Најутицајнији светски лидери нам долазе. Једна мала земља на Балкану код које долазе сви, то је немогуће и за много јаче и веће земље. Ни за време Тита се то није дешавало", рекла је Брнабићева за ТВ Хепи.

Председник Србије раније је изјавио да "отказивање састанка нема везе са Вучевићем лично".

"Суштина је у томе да не може Урсула, ни нико од њих у Бриселу да јој покажу – видиш у 12 сати је примио Вучевић руског министра, а у 13 часова је разговарао са председницом ЕК. За њих је то немогуће, за нас је потпуно нормално. Ви људи не разумете каква је атмосфера", рекао је Вучић.

На питање због чега је отказала сусрет, Фон дер Лајенова је одговорила:

"За мене је била јасна порука што ме је на састанку примио председник Србије, а пре мене су били премијери Пољске и Грчке, уместо да оде у Казањ. Била је то врло јасна порука."

Из Европске комисије "закључено је да нема потребе да се Фон дер Лајенова састане са Вучевићем након саопштења о његовом састанку са Решетњиковом, у којем је наведено да је планирано јачање сарадње у области економије и осталих политика".