Председник Републике Српске Милорад Додик оценио је да је учешће Републике Српске на Самиту БРИКС-а у Казању било успешно, и најавио да ће Српска за неке пројекте покушати да обезбеди финансирање путем инструмената ове асоцијације уместо европских институција.
Додик је рекао и да је сарадња са Новом развојном банком БРИКС-а, која је показала интерес да инвестира и у регионе који нису део ове асоцијације, привредна и економска шанса за Републику Српску и Балкана, и да указује на врсту алтернативе постојећим финансијским инструментима.
"Тим инструментима Запад, а нарочито Америка, покушава да условљава друге земље, па и саму Републику Српску. Због тога један број земаља тражи да се као алтернатива, никако као укидање долара, уведе други механизам плаћања и обрачуна између земаља које имају своје властите валуте", изјавио је Додик за РТРС.
Он је истакао да је очигледно да је поверење у долар битно смањено и да је то довело до осмишљавања процеса дедоларизације који подразумева да америчка валута не треба да буде у свим обрачунима.
"Упознати смо са свиме што БРИКС банка може и како функционише и у наредном периоду ћемо, за неке пројекте за које смо покушали да обезбедимо финансирање из европских институција, да то учинимо путем инструмената БРИКС-а уколико то буде могуће", рекао је Додик.
Он је рекао да је право Републике Српске да сарађује са БРИКС-ом, и да ће предложити и образложити ту сарадњу.
"Ако муслимани не дају, можда и ми нешто друго нећемо дати. Зашто бисмо ми дозвољавали њима нешто што мисле да треба да им припадне? БиХ је трулеж. По свему је трулеж. Једино здраво ткиво које постоји на територији БиХ је Република Српска", рекао је Додик и истакао да је уверен да ће једног дана Република Српска бити независна држава.
Говорећи о састанку са председником Русије Владимиром Путином, Додик је истакао да тај сусрет још једна потврда великог пријатељства, уважавања и подршке Русије Српској.
"Велика сила као што је Русија придаје нам значај, апсолутно уважавајући наше пријатељство и односе. Ту нема ничега нити сличног ономе што други причају, да добијамо налоге да бисмо радили против БиХ. Није било речи о БиХ, причали смо о нашим међусобним односима", рекао је Додик.
У Српској нема организованих терористичких ћелија
Додик је рекао и да у Српској нема организованих терористичких ћелија што је, како је навео, резултат дугогодишњих активности Републике Српске, али је упозорио да потенцијалне безбедносне претње долазе из Федерације БиХ од "радикалних кругова мотивисаних исламом".
"Успели смо да направимо Републику Српску појмом стабилности и сигурности за људе. Нама не прети ништа из Републике Српске него нам прети ово што долази, радикално мотивисано исламом, из ФБиХ", рекао је Додик.
Он је, говорећи о недавном терористичком нападу у Крупи на Уни, навео да су пре годину постојале приче о постојању школа Курана у Крупи на Уни, Бихаћу и другим местима.
"Говорили смо упорно о параџематима, о чињеници да постоје исламски ратници који су се вратили из Сирије или неких других места. Да су веома мотивисани за разне врсте активности и да су спавачи у неком смислу", рекао је Додик.
Он је рекао да такве појаве завређују сву пажњу Републике Српске.
"Ми имамо посебну групу људи који се баве тим питањем. Тачно знамо где се налази сваки параџемат. Знамо ко су људи који то воде. Али, ми не можемо да делујемо у ФБиХ. Можемо да делујемо када они дођу овде у Републику Српску", рекао је Додик, наводећи да се прати и контролише кретање таквих лица.
Он је истакао да данас у Републици Српској постоји осјећај стабилности и безбедности.
"Ми не искључујемо могућност да ће неки радикални припадник ислама нешто учинити у Републици Српској или покушати нешто да уради, јер се они едукују на ту врсту приче", рекао је Додик.