Гујонова канцеларија израдила мапу напада на Србе: Алармантни подаци о насиљу на КиМ
Од доласка премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија на власт, забележен је 81 напад на Србе, за који нико није одговарао. Све ове податке Канцеларија за јавну и културну дипломатију сажела је у мапу на енглеском језику коју је потом, проследила медијским кућама и дипломата како би имали увид о томе шта се дешава са српским народом на КиМ.
Директор Канцеларије Арно Гујон је навео да је циљ да се страна јавност и дипломате информишу о томе шта се дешава на Балкану, посебно у јужној српској покрајини, али и да је велики проблем што за европску и америчку јавност КиМ више није тема.
"Они кажу да је то прошлост и да морамо да се окренемо ка будућности. Али за нас, то је оно што се дешава сада", указао је Гујон за ТВ Пинк и подсетио да су припадници тзв. косовске полиције недавно претукли Милоша Суботића и да се на сваких 15 дана дешава један физички напад на Србе, а да су паљења имовине и крађе много чешћи.
Гујон је истакао су на мапи плавом бојом означени напади који су починили припадници тзв. косовских безбедносних снага, а црвеном цивили.
"Од 81 напада 45 су починили цивили, албански екстремисти без униформе, а 36 су починили екстремисти са униформом тзв. косовске полиције", рекао је Гујон и истакао да је то велика срамота за целу Европу и за све који се питају на АП КиМ, а то су пре свега припадници међународне заједнице који би требало да одржавају ред и безбедност за све грађане који живе на КиМ.
Do you know that there have been 81 recorded acts of ethnically motivated physical attacks against the Serbs in the breakaway #Kosovo-Metohija province during Albin Kurti's government?That's close to 1 attack per week. These include physical assaults, knife stabbing, gunshot… pic.twitter.com/OuTjeng1mZ
— Arno Gujon (@ArnoGujon) October 27, 2024
Директор владине канцеларије, је рекао да насиље над Србима на КиМ траје од деведесетих година, али да се оно интензивирало од доласка Куртија на функцију премијера тзв. Косова.
"То су људи који су претучени, рањени ватреним оружјем, бомбама. Имали смо случај на Бадњи дан прошле године, Стефана и Милоша Стојановића, који су били рањени аутоматском пушком. То је нешто што је недопустиво почетком 21. века у центру Европе. Велики број починилаца тог терора су управо припадници служби косовских полицијских снага. Они су готово сви на слободи и и даље прете пушкама", рекао је Гујон.
Како је оценио, реч је о расистичким нападима чији је циљ застрашивање Срба на АП КиМ, смањивање српског фактора на северу покрајине и протеривање Срба са вековног огњишта кроз модел тихе "Олује" и кроз стварање неподношљивих услова за живот.
"Према Римском статуту креирање неподношљивих услова за живот је оно што спада под тешке ратне злочине против човечности. Ми очекујемо од међународне заједнице и од свих који се питају о КиМ да видимо правне последице по Албанце, како би се ситуација променила на терену", каже Гујон.