Затвореници који се налазе у притвору Специјалног суда за злочине на Косову и Метохији у Хагу и оптужени су за ратне и злочине против човечности, као и застрашивање сведока, имају право на личног тренера, теретану, џепарац, библиотеку, курс језика, молитву у посебним просторијама…
Некадашњи лидери тзв. ОВК Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи, Реџеп Сељими, али и остали цимери, у паузама између суђења имају могућности за лагодан живот.
Они су далеко боље прошли него некадашњи становници истог затвора, српски осуђеници пред Трибуналом за бившу Југославију у Хагу, који сада казне служе у притворским јединицама широм света и у углавном лошим условима. Први председник Републике Српске Радован Караџић издржава казну од 40 година затвора на острву Вајт у Великој Британији и тужио је ову земљу због нехуманог третмана, жалио се да нема адекватно лечење, да породица не може му уплаћује новац, а нису му чак дали ни лампу како би боље видео.
Казну у Естонији издржавају лидер Срба Републике Српске Крајине Милан Мартић, који је осуђен на 35 година и генерал Војске Републике Српске Драгомир Милошевић, који је кажњен са 29 година. Ова земља је доста удаљена од наше што отежава посете, услови у затвору су лоши, а нема ни преводиоца, па се наши затвореници тешко споразумевају када им је потребно лечење или нешто друго.
А, код некадашњих припадника терористичке ОВК потпуно друга прича.На сајту Специјалног суда за злочине на КиМ у извештају о раду у 2023. наводи се да су притвореницима омогућени бољи услови за рекреативне активности.
"Теретана је обновљена и опремљена новим справама, а обезбеђени су и индивидуално прилагођени савети спортског инструктора. Поред тога, притвореници су и даље имали могућност да похађају курс енглеског језика. Управа притворске јединице настоји да притвореницима обезбеди довољно средстава и времена за одржавање контакта са члановима породице и другим лицима путем личних посета и таквих је током 2023. године било преко 1.000", написано је у извештају.
Становници затвора имају и право на џепарац и на рачуну максимално могу имати под 1.500 евра. Према правилима, готовина не може да буде код притвореника већ на наменском рачуну, а онда они купују у затворској продавници и плаћају телефонске позиве и хемијско чишћење.
"Посетиоци могу вршити уплате у готовини, а за оне веће од 500 евра потребна је писмена дозвола управника. Уколико притвореник жели да преда готовину са свог рачуна супрузи, детету или родитељу мора да поднесе писану молбу. У случају да добије одобрење, особље подиже новац и предају га посетиоцима приликом напуштања притворског објекта", наводи се у правилнику који предвиђа и да притвореник може уплатити новац цимеру, али највише 150 евра по уплати.
Тачи и остали могу једном недељно позајмљивати књиге из библиотеке. Имају право да пуше у ћелији, док су врата затворена и у дворишту током шетње, али наглашено им је да не смеју да бацају пикавце. Предвиђено је и колико могу имати цигарета код себе – сваки затвореник по један бокс, 100 цигарилоса или 250 грама дувана.