Србија ће и на сутрашњој седници СБ УН указати на све дрскије и безочније јавне иступе премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија и министра унутрашњих послова Џељаља Свечље и осталих званичника Косова, истакао је министар спољних послова Србије Марко Ђурић, додајући да се они већ хвале и јавно говоре да не намеравају да успоставе ЗСО.
Све што се дешавало између два извештаја УНМИК-а било је, према Ђурићевим речима, страшно, а Србима су додатно ускраћена права.
"Куртијев режим је упао у Привремене органе у којима ради 5.800 наших сународника, али оно што је још горе од тога је што су упадом у привремене органе онемогућене неке од најосновнијих услуга са српско становништво на северу", поручио је Ђурић из Њујорка, дан уочи одржавања седнице СБ УН.
Ђурић истиче да се на примеру Срба на Косову види ко у међународној заједници жели да стане на страну не само повеље УН, него најосновнијих принципа хуманости.
"Наша порука читавој међународној заједници је да се на примеру Срба на КиМ данас мери и види ко жели да стане на страну, не само повеље УН, него најосновнијих принципа хуманости, јер читав један народ у Европи у 21. веку је изолован и ускраћен за најосновније потребе и нећу претерати када кажем гетоизиран", поручио је Ђурић.
Србији је, како каже, потребно више од извештаја УНМИК-а. Потребна је, истиче, нулта толеранција и осуда гажења свих права Срба.
"Међународна мисија на КиМ значи и њихово извештавање и евидентирање онога што се дешава, али оно што нам је потребно је нешто сасвим другачије. Дакле, нама је на Косову потребна је нулта толеранција за гажење колективних политичких, економских културних и других права невећинских заједница, српске заједнице пре свега, пошто су Срби највише на удару, али на удару су и Горанци и муслимани, Бошњаци и Роми. Дакле, сви они који се не уклапају у матрицу и шаблон Куртијеве националистичке политике", навео је Ђурић.
Министар поручује да ће Србија све те чињенице оголити на седници СБ УН и изложити суду међународне јавности.
"Изнећемо бројне чињенице и конкретне примере и људске судбине које су погођене оваквим једностраним деловањем. Истовремено, желим да се осврнем, а осврнућу се и сутра у излагању без сумње, на све безочније и дрскије јавне иступе и господина Куртија и Свечље и осталих руководилаца привремених институција, који сада већ јавно говоре и хвале се тиме да не намеравају да успоставе ЗСО", указао је Ђурић.
Приштина се, указује он, јавно хвали да не планира да поштује члан 9 Бриселског споразума којим је предвиђено да полиција на северу "Косова" буде пропорционална становништву.
"Овде се заправо ради о томе да они рекламирају чињеницу да нешто што је преузета међународна обавеза, да нешто што је ратификовано са две трећине гласова у парламенту у Приштини, а подсетићу да је и Бриселски споразум, дакле ЗСО и српска полиција на северу, то је део Устава Косова. Дакле, то је ратификовано двотрећинском већином у парламенту у Приштини, самим том је добило правну снагу њиховог Устава. Они јавно говоре о томе да то неће да поштују", рекао је Ђурић.
Сматра да је то, не шамар у лице међународној заједници, већ би требало да послужи и као позив на акцију.