Србија и Балкан

Ристић: Србија баштини медијски плурализам, дубока подела унутар медијске заједнице

Министарство информисања и телекомуникација определило је укупно 352 милиона динара за медијске конкурсе и то је највећи износ икада опредељен за те намене, рекао је ресорни министар
Ристић: Србија баштини медијски плурализам, дубока подела унутар медијске заједнице© FOTO TANJUG/ TADIJA ZLATKOVIĆ

Србија баштини медијски плурализам, али и недовољну спремност да се разговара међусобно, оценио је министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић. Дијалог државе и медијске заједнице постигао је низ значајних резултата, навео је Ристић.

Ристић је, у Јутарњем програму РТС-а, оценио да је медијска сцена изузетно богата и да Србија баштини медијски плурализам, али и недовољну спремност да разговарамо међусобно.

"Оно што је министарство у овом сазиву затекло, то је дубока подела унутар медијске заједнице. Сама чињеница да постоји 76 новинарских удружења у Србији говори сасвим јасно о дубини и сложености те поделе", приметио је министар.

Он је истакао да су први пут ове године, од 2014. када је уведено медијско, односно конкурсно финансирање медија у Србији, све локалне самоуправе, покрајина и република спровеле су медијске конкурсе. 

"То се до сада није десило. Резултат је постигнут огромним залагањем тима Министарства информисања и телекомуникација", истиче министар. 

Са друге стране, додаје, број случајева ометања рада новина и угрожавања њихове безбедности на различите начине за првих десет месеци ове године смањен је за више од 40 одсто.

"То, наравно, није искључива заслуга министарства, али јесте и допринос овог министарства ублажавању тензија унутар медијске заједнице, односно ублажавању тензије унутар нашег друштва када говоримо о сектору јавног информисања", каже министар.

Такође, додаје, средства намењена на медијским конкурсима на нивоу републике, дакле медијским конкурсима које сваке године спроводи министарство и које ће спровести и наредне 2025, у односу на ову годину, увећана су за додатних 180 милиона динара, дакле за више од 60 одсто. 

"Ове године је министарство определило укупно 352 милиона динара за медијске конкурсе и то је највећи износ икада опредељен за медијске конкурсе", наглашава Ристић.

Што се тиче наредних корака у дијалогу, министар истиче да се пре свега наставља са пуном имплементацијом медијских закона, и да радна група ради на предлогу измена и допуна закона о јавним медијским сервисима, дакле о Радио-телевизији Војводине и Радио-телевизији Србије.

Министар се осврнуо и на започету процедуру за увођење 5Г мреже, за коју очекује да се оконча средином наредне године, након чега ће кренути постепено постављање опреме и увођење мреже.

"Интензивно спроводимо ту процедуру, заједно са релевантним партнерима у Србији. Припремили смо и комплетну документацију, одрадили анализе које говоре о искуствима земаља сличне територије и сличног броја становника у Европи и ван Европе када је у питању увођење 5Г", наводи Ристић.

image