Раздор у Ђиласовој ССП, Мариника никоме не да микрофон: Посланици одлазе, праве нову странку

Разлог за сукоб је гурање у први план потпредседнице Maринике Тепић и неуважавање ставова других чланова партије

Странка слободе и правде Драгана Ђиласа цепа се ових дана на фронцле, а по већ познатом сценарију разједињујући ионако разједињену опозицију. Разлог је готово увек исти - један мора да се пита за све, док осталима то смета.

Јасно је да је потпредседница Мариника Тепић "ударна песница" и први "микрофон" ССП, па су остали, који нису могли да га се докопају решили да се изборе за своје време у новом посланичком клубу.

Посланици Жељко Веселиновић и Ђорђо Ђорђић напустили су тим ССП и најавили оснивање новог, а како им је за то потребно пет посланика фале им још три члана. Први пик је посланица ССП Соња Пернат, која је Тепићевој замерила да људи одлазе из ССП због ње и онда је наводно дошло и до сукоба на ивици физичког обрачуна, па су остали чланови партије морали да их смирују како "летење перја" не би додатно закомпликовало затегнуту ситуацију.

Пернатова је питала Тепићеву како може да тражи од посланика који су решили да оду да врате посланичке мандате странци, када ни она то није учинила у време док је мењала страначки дрес. 

За преостала два упражњена места у клубу, кандидати су демократе Душан Костадиновић и Небојша Новаковић, који сматрају да у овом тренутку није време за страначке изборе у Демократској странци (председник Зоран Лутовац мисли да јесте), већ за реформу партије. Тако да је могуће да они напусте клуб ДС и пређу у нови.

Веселиновић и Ђорђић су новинарима објаснили зашто одлазе наводећи да није било поштовања и да ће почети да формирају "озбиљну радничку партију, каква код нас не постоји".

"О Ђиласу никада нећу рећи ружну реч. То што појединци крећу са блаћењима мене и Ђорђа нека њима служи на част", истакао је Веселиновић и навео да неће прећи у СНС нити имати било какве са напредњацима.

Ђорђо Ђорђић је навео да су односи у ССП нарушени и да влада "једна врста дубоке неискрености". Он је у скупштинским полемикама истицао став о Косову и Метохији не слажући се са онима из редова опозиције који сматрају да треба признати лажну државу. 

У ССП је велика пукотина направљена и када је одлучено да се иде на бојкот избора у Београду ове године, а и републичког гласања 2020. године, јер се неколико пута у политичкој историји показало да је неизлазак на изборе практично политичко "самоубиство". 

Одговарајући на тврдње да у њиховим редовима има проблема, из ССП су саопштили да физичког сукоба, у странци која се бори против сваког вида насиља, није било.

"Никада се није десио физички обрачун нити је икада пређена граница пристојне људске комуникације. Уверени смо да ће изласци појединих посланика, који су одлучили да формирају свој покрет, бити искоришћени за спиновање многобројних неистина од стране власти. ССП ће наставити да се бескомпромисно бори да Србија постане уређено демократско друштво и покажемо да смо јачи од свих подметачина и неће коментарисати поступке људи који су били део странке и одлучили да је напусте", рекли су у ССП. 

Новим цепањем ССП листа странака и покрета које су настале од Демократске странке све је дужа. Скоро је па немогуће избројати све партије, партијице, покрете које вуку порекло из ДС. Али је сигурно да их има више од 30.

Међу њима су Српска либерална странка, ДСС, Српска народна партија, За здраву Србију, Нови ДСС, ДХСС, Демократски Центар, Г17+, Либерално демократска партија, Социјалдемократска странка, Заједно за Србију, Нова демократска странка, Нова странка, Левица Србије, Народна странка, Србија Центар, Странка слободе и правде, Заједно за Србију... Неке од ових странака су у политичкој пензији, а неке су се додатно поделиле. Нису их опасуљили ни изборни резултати који су јасно рекли да им поделе снижавају рејтинг. Један од разлога је можда и тај што гласачи више и не знају ко је ко у опозицији.