"Нелегитиман, нелегалан и потпуно фингиран", тако поступак против председника Републике Српске и в.д. директора "Службеног гласника" Српске Милоша Лукића за РТ Балкан описује Радомир Лукић, професор уставног права.
Поступак који се води пред Судом БиХ, или такозвани кривични поступак, како наводи Лукић, потпуно је нелегитиман и нелегалан из више разлога.
"На првом месту, високи представник није орган Босне и Херцеговине као државе, ако је она суверена држава, а таква је једино могла да буде примљена у Уједињене нације и друге међународне организације чланице Уједињених нација и других међународних организација", каже Лукић.
Он објашњава да је проблематичан статус и репутација самог суда који води тај поступак против Додика и Лукића.
"Тешко да је Суд БиХ независан и непристрасан суд у правом смислу те речи, јер да је независан и непристрасан он је, заиста, морао констатовати све оно што сам ја напред крајње озбиљно и одговорно и у складу са налозима правне струке рекао. То је само једно фингирање такозваног кривичног поступка, због повреде такозваног Кривичног закона, односно измена и допуна Кривичног закона које је утврдио господин Шмит", додаје Лукић.
Лукић сматра да је цели процес заправо покушај да се Милорад Додик уклони са политичке сцене. Осим тога, иза кулиса су игре великих сила, а на столу је принуда да БиХ, посебно Република Српска бира: или Исток или Запад, објашњава он.
"Све је то једна заиста велика фарса и један јефтин и наиван игроказ, који стреми ка томе да господина Милорада Додика, легалног и легитимно изабраног председника Републике Српске, уклони из политичког живота зарад интереса великих европских и америчких сила. Ту је ствар веома једноставна и жеља је великих сила да Босну и Херцеговину, посебно Републику Српску, увуку у актуелни сукоб између западних сила на једној страни, на другој страни Русије и Кине као нарастајућих и већ постојећих економских и војних сила. Утолико је све то бесмислено и смешно и подсећа на највеће судске фарсе које су у правној историји забележене у којима су провођени процеси у којима су одлуке већ унапред биле познате. Дакле, нешто нечасно, нешто недостојно било чега озбиљног – нешто што не може да буде прихваћено", каже Лукић.
Професор Лукић сматра да када се у обзир узму све чињенице – противправно деловање Кристијана Шмита, нелегитимно понашање Суда БиХ и подизање правно неосноване оптужнице – Република Српска не би имала никакву обавезу да поштује евентуалну осуђујућу пресуду у овом поступку.
"Нема никаквог основа да се нешто што није кривични закон примени и да нешто што није казна по правом кривичном закону буде примењено и прихваћено од Републике Српске. Већ дуго времена се на овим просторима не води било каква правна, озбиљна и искрена и истинска борба. То је све фактичка борба где стране силе све подводе под недефинисану владавину права, а њихово схватање владавине права нема никаквог заједничког места са доктрином о владавини права чија је суштина да нико не може бити стављен изнад права, дакле изнад устава и закона. Овде је положај овог самозваног протектора такав да би он требало да буде и сматра себе, и сматрају и велике силе из врло спорног правно непостојећег Савета за имплементацију мира, да је он изнад Устава и да је закон све оно што он пожели. Таква максима је вредела за време апсолутне монархије – све што монарх пожели постаје закон. Ако је то тако, онда се у име владавине права и правне државе нешто што није право, него негација права, не сме и не може прихватити", наглашава Лукић.
Подсећамо, председника Републике Српске Милорада Додика и в.д. директора "Службеног гласника" Српске Милоша Лукића, Суд БиХ терети за наводно кривично дело неизвршавање одлука такозваног високог представника у БиХ.
Оптужница је уследила након што је Народна скупштина Републике Српске 27. јуна 2023. године усвојила два закона, које је по редовној законодавној процедури Додик потписао, те су објављени у "Службеном гласнику" Српске. Ради се о законима који наводе да се одлуке Канцеларије високог представника у БиХ (ОХР) више неће објављивати у овој публикацији, а тиме ни поштовати у Републици Српској, као и да се у Српској више неће примењивати одлуке Уставног суда БиХ. Кристијан Шмит је потом својим одлукама, односно наметањем измена Кривичног закона БиХ 1. јула 2023. поништио оба закона.