Савет безбедности Уједињених нација (СБ УН) расправљао је данас о новом, шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Мисије УНМИК.
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић казао је у свом говору да је Србија у потпуности посвећена поштовању Повељи УН, Резолуције 1244 и међународног права.
Он је казао да је режим Аљбина Куртија показао своју бруталност према Србима и затражио хитне и одлучне реакције.
"Насиље над Србима на КиМ је нагло ескалирало, само током 2024. године више од 90 напада било је посебно усмерено на српске појединце и имовину, а ниједан починилац се није суочио са правдом. Тражим вашу брзу и одлучну акцију", рекао је Ђурић.
Поставља се питање, како је рекао, хоћемо ли стајати по страни и гледати ове догађаје.
Подсетио је на погром 2004. године, од којег је прошло 20 година, те на то колико људи је убијено, светиња уништено, као и колико Срба је протерано.
"Као што сам већ поменуо, блиска прошлост за Србе на Косову и Метохији била је болна и компликована. С обзиром на блиску прошлост, још је у већој мери поражавајуће посматрати неподношљиву садашњост коју је режим Аљбина Куртија створио за Србе на Косову и Метохији", казао је Ђурић.
"Замислите да је ваша валута укинута, да вам је укинута социјална помоћ. За Србе на Косову то није хипотетичко питање већ реалност са којом се суочавају", казао је Ђурић.
Ђурић је рекао да је живот за Србе немогућ, јер не могу ни да пријаве рођење деце, а такође је порастао број инцидената и напада.
За расељене Србе повратак остаје далека и опасна нада, хиљаде породица које су биле присиљене да се иселе са Косова 1999. и даље живе расељене, казао је Ђурић.
"Желим да кажем српској заједници на Косову – нисте сами, Србија је са вама за вашу борбу за правду и безбедност", поручио је Ђурић и додао да Србија неће одустати од ове борбе.
Ђурић је показао фотографију Свечље како стоји иза спаљеног возила ЕУЛЕКС-а и упитао како је могуће да је он узоран грађанин а да је Луне Миленковић терориста, подсетивши на Србина који је ухапшен усред дана.
"Сећамо се исто тако слике Куртијевог министра унутрашњих послова Свечље како стоји испред спаљеног возила ЕУЛЕКС-а, те Куртијеве руље која напада америчку амбасадорку Трејси Ен Џејкобсон у парламенту у Приштини, док Свечља непрекидно месецима блокира рад овог тела димним бомбама и сузавцем. Треба ли сада да прихватимо да је извесни Милун Миленковић Луне терориста, а да је Свечља грађанин који поштује законе, па чак и прихватљив саговорник", упитао је.
Такође се обратио албанској заједници на Косову и навео да Србија није у сукобу са њима.
"Ми се споримо с потезима и политиком режима Аљбина Куртија, не са албанским народом. Ми схватамо ваше жеље за миром и просперитетом, баш као што схватамо и жеље српске заједнице. Позивамо вас да одбаците политику подела и сукоба и да нам се придружите у трагању за будућношћу заснованој на узајамном поштовању, безбедности и сарадњи. Аљбин Курти је постао одраз режима против кога је почео да се бори пре више од четврт века и нажалост га је и премашио у неким аспектима. Израстао је у угњетавача, дискриминатора и онога који нас дели. Хајде да заједнички замислимо будућност у којој албанска и српска деца уче и одрастају заједно, у којој комшије подржавају једни друге и у којој од привредног раста имају користи сви. Таква будућност је могућа, али зато је потребно одбацити екстремистичку политику која продубљује јаз. Станите уз нас и тражите од косовске владе да поштује све грађане и да испуњава своје међународне обавезе", казао је.
Међународној заједници поручио је да је дошло време за одлучну акцију.
Ђурић је затражио хитно формирање Заједнице српских општина и моментално пуштање на слободу политичких затвореника и хитно пуштање у рад поште.
Представница Приштине оптужила Русију
Приштинска министарка спољних послова, Доника Гервала Шварц је протестовала коришћења назива Косово и Метохија, тврдећи да је свим косовским становницима омогућен приступ здравству и школству.
Гервала Шварц је, такође, навела да су преузимањем институција "косовске власти ослободиле становнике", негирајући да не постоји један пример дискриминације било кога на КиМ.
"Наставићемо да штитимо своје становнике и да им пружамо све потребне услуге... Морамо да говоримо о опасностима о којима нико не жели да говори. О рату који би Путин могао да изазове на Балкану", рекла је она.
Оптужила је власти у Београду да желе да униште косовске институције "чак и оружјем", наводећи да је потпредседника владе, Александар Вулин недавно положио цвеће на гроб Јосифа Висарионовића Стаљина.
"Србија је, одмах после Русије, највећа опасност за мир у Европи. Ми смо у опасности", рекла је Доника Гервала Шварц.
"Извештај УНМИК-а је непоуздан, непрецизан и изузетно просрпски интониран", рекла је Гервала, саветујући амбасадоре чланица Савета да се, уместо њега, користе неким од бројних других извештаја.
Он је замерила представнику Русије што је добио одликовање од председника Србије у Уједињеним нацијама.
Како је рекла, због сукоба у Украјини, нико из Русије није добродошао на Косово, те да ће проверити да ико из Русије живи на Косову и Метохији.
Ово је изазвало реакцију представнице Русије која је изјавила да Гервала не може да одговори на питања о поштовању Резолуције 1244 и Бриселском споразуму.
"Зашто су људи изложени насиљу, зашто су им куће одузете и слично, то су питања на која би требало да се фокусирамо а на њих нема одговора", рекла је представница Русије.
Ђурић је реаговао на обраћање Гервале истичући да је у свом говору изнела салву увреда и лажи на рачун Србије и председника Вучића.
Додао је "опсесија Вучићем" у Приштини, говори неколико ствари, између осталог, да добро води Србију, да је заслужан за јачање економије и вођење спољне политике, што неке, приметио је, чини нервозним.
"Можда, на терену, покушавају да креирају другачију стварност, да протерају Србе, што је неприхватљиво у 21. веку, али у складу са међународним јавним правом, Вучић је и ваш председник и није прихватљиво, већ је увредљиво да говорите о њему на овај начин", поручио је Ђурић.
Шефица УНМИК-а Каролин Зијаде је, представљајући извештај о стању на КиМ, истакла да је упркос жељи свих актера за миран и конструктиван дијалог, ситуација на северу и даље крхка.
Акције приштинских власти на северу и 16. октобра у Србици умањили су могућност мањинских заједница, пре свих Срба, да добију приступ основним потребама, укључујући здравство и школство, рекла је Зијаде.
Шефица УНМИК-а је, такође, упозорила на опасност коју представљају најаве отварање моста у Косовској Митровици за аутомобиле, те на низ акција косовске полиције о којима се води истрага због претеране употребе силе.
"Управо сам сазнала да је генерални инспектор предложио суспензију двојице полицајаца због хапшења две особе на северу", рекла је Зијаде.
Зијаде је, такође, затражила свеобухватну истрагу о догађајима у Бањској од 23. септембра прошле године, називајући га "неприхватљивим" и "озбиљним безбедносним инцидентом".
Зијаде је рекла да је недавно истраживање показало забрињавајуће низак ниво поверења свих косовских заједница у институције и могућност помирења.