Србија и Балкан

Велика Британија и САД траже укидање УНМИК-а: Ситуација на терену је непрепознатљива

Савет безбедности УН расправља о извештају УНМИК-а
Велика Британија и САД траже укидање УНМИК-а: Ситуација на терену је непрепознатљиваGetty © Nicolas Economou/NurPhoto

Велика Британија је позвала да се редефинише улога УНКИМ-а, наводећи да је 16 година од једностраног проглашења независности "Косова" ситуација на терену непрепознатљива.

На седници Савета безбедности УН представник Лондона позвао је обе стране да покажу храброст у испуњавању претходно постигнутих споразума, пре свега у успостављању заједнице српских општина и привођењу правди одговорних за догађаје из Бањске прошле године.

Овом захтеву придружио се и амбасадор Јапана при УН, Јамазаки Казауки.

Словеначки амбасадор при УН Самуел Жбогар навео је да је његова земља забринута наводима које је изнела шефица Унмика, упозоравајући да Словенија тражи успостављање Заједнице српских општина, али и "прекид међународне изолације Косова".

Жбогар је затражио и снажнију приврженост лидера Бриселском и Охридском споразуму, осуђујући запаљиву реторику и неопрезне потезе.

"Овакви потези не доприносе интегративним процесима. Позивам Србију да помогне истрагу о догађајима у Бањској. Уколико желимо бољу будућност за све, морамо се окренути промоцији образовања, наслеђа и толеранције", рекао је Жбогар.

Заменик америчког амбасадора при УН Роберт Вуд поновио је захтев да се преиспита улога УНМИК-а, а расправе у Савету безбедности ограниче на затворене консултације, једном годишње.

"После четврт века, УНМИК је у великој мери надживео првобитни мандат и САД позивају Савет безбедности да преиспита ову мисији и почне процес њеног гашења", рекао је Вуд, упозоривши УНМИК-к да заузме неутралнији став у будућим извештајима о стању на КиМ.

"Циљ САД је међусобно признање", рекао је Вуд, жестоко критикујући српске власти због чињенице да су виновници прошлогодишњих догађаја у Бањској на слободи.

Забринути смо због некоординисаних акција које преузима косовска влада, а које нису у сагласности са приврженошћу косовских власти да учествује у дијалогу којим посредује ЕУ", рекао је Вуд, наводећи да такве акције погађају рањиве и мањинске заједнице.

image