Извештај ЕК: Србија напредовала у економији, неопходно усклађивање са спољном политиком ЕУ

У извештају су дате само поједностављене анализе, и истакнуто је је ли се Србија ускладила са неким изјавама и декларацијама

Извештај Европске комисије за Србију за 2024. годину констатује напредак у бројним областима, а посебно у области економије, рекао је премијер Србије Милош Вучевић додајући да је земља забележила напредак и у области правде, слободе, безбедности, статистике, опорезивања, трансевропске мреже...док нас "наравно" чекају разговори о најосетљивијем корпусу питања, а то је усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ.

Ту се, како наводи, обично поједностављује анализа и само се истиче да ли се Србија ускладила са неким изјавама и декларацијама.

Министар није прецизирао о којим се декларацијама ради, али недавно је Центар за међународне и безбедносне послове објавио анализу, по којој се Србија ускладила са само 27 од  57 спољнополитичких декларација које је издала Европска унија од 1. јануара до 30. јуна ове године.

Како је то недавно прецизирао председник Србије Александар Вучић, само ове године издате су 44 декларације против Руске Федерације, а Србија није приступила ни једној.

"А заборавља се да је Србија на много конкретних поља показала да је чланство у ЕУ наше стратешко опредљење и да остаје наш главни циљ и главна политика", навео је Вучевић.

Да је овај "најосетљивији корпус питања" заправо најважнији ЕУ, потврдио је и шеф делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре који је Вучевићу уручио извештај ЕК, наводећи да је прогресивно усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ део преговарачког оквира, као и да ЕУ жели да Србија буде део њене породице.

Када је реч о усклађивању са спољном политиком, према његовим речима, није било напретка, а стопа усклађености је и даље око 50 одсто. Он је тако навео да је "приоритет да се унапреди та стопа и разјасни геостратешка оријентација", рекао је Жиофре.

"Дакле, земља кандидат мора прогресивно односно постепено, да се усклади са одлукама у оквиру ове политике, а неке подразумевају рестриктивне мере, неке су декларације. И заиста усклађивање постоји и у једном и у другом, и то је оно што тражимо", рекао је Жиофре одговарајући на питање новинара шта Србија треба да уради да би се ускладила са спољном и безбедносном политиком ЕУ, да ли су поставили неке рокове и да ли то значи увођење санкција Русији.

Како је рекао, с обзиром на то да је Србија земља кандидат, ЕУ има снажне везе са Србијом.

"ЕУ је главни економски партнер Србије, већ дуго смо у процесу преговарања и ступили смо у компликованију геополитичку ситуацију након руске агресије на Украјину, која сада траје већ скоро 1.000 дана, бруталних напада Русије на Украјину и у тим околностима важно је имати јасну геостратешку оријентацију и о томе смо разговарали са Србијом. Ми верујемо да ће Србија бити чланица ЕУ, идемо у том правцу и желимо да можемо рачунати на Србију као поузданог и искреног партнера који ће бити део наше Уније која се заснива на заједничким вредностима демократије и владавине права", поручио је Жиофре.

Нагласио је да је то унија у коју Србија ступа и зато што је сама то одлучила.

"Дакле, донели сте свесну одлуку да се придружите и то ће учинити Унију и већом и снажнијом. О томе смо разговарали и прошле недеље и данас и наставићемо даље да разговарамо. Правац је врло јасан, ми желимо Србију у ЕУ, имамо јасну геостратешку оријентацију а то је да Србија буде део наше породице", поручио је Жиофре.

Он је, међутим, рекао да извештај показује да је Србија испунила мерила за отварање Кластера 3, а да ће даљи напредак наставити да се одређује и напретком у нормализацији односа између Београда и Приштине.

Према његовим речима, ЕУ ће наставити да промовише дијалог Београда и Приштине.

"То је тешко питање, али је важно у контексту приступања применити обавезе које проистичу из споразума који су део европског пута Србије. Одговорност за насиље на северу КиМ је такође важан део онога што очекујемо", рекао је он.

Додаје да се прошлогодишње реформе нису примењивале у пуној мери, попут савета РЕМ-а као и да је "неопходно обезбедити сигурност и безбедност новинара".
Жиофре наводи и да је у извештају истакнута потреба за додатном реформом изборног оквира, као и да важан корак представља оснивање радне групе која ће се, уз учешће цивилног друштва, бавити гласачким списком.

Поручио је да ЕУ наставља да пружа подршку Србији у својој реформској агенди.

"Захваљујем се тиму Министарства за европске интеграције на посвећености приступању Србије Европској унији и напорном послу који су урадили. Налазимо се у фази када је проширење на врху агенде ЕУ и то је сјајна прилика за све нас. Треба да интензивирамо наш посао како бисмо стигли до коначног циља", закључио је Жиофре.

Вучевић је рекао новинарима и да му је Жиофре дао одређена појашњења и да ће влада тек анализирати уручени извештај.

Премијер је истакао је да то важан извештај за Србију, јер представља суштинску мапу пута и за наше евроинтеграције и представља анализу годишњег напретка Србије и оцену достигнутог нивоа спремности за чланство земље у ЕУ.

Додао да је задовољан након појашњења Жиофре да ЕУ бележи напредак Србије посебно у области економије - макроекономске сигурности и стабилности Србије и фискалне дисциплине наше државе.

Подсетио је да је Србија добила инвестициони рејтинг и навео да ће то значити за привлачење страних директних инвестиција.

"Задовољан сам и напретком у погледу зелене агенде односно екологије и климатских промена и то је констатовано, с тим што нас ту чека још много посла.  рекао је Вучевић.