Небензја о лицемерју Запада: Русија у СБ УН поново упозорила на опасности наоружавања тзв. Косова

Србија није до сада често подстицала расправу о тој теми нити истицала тај проблем, али мислим да је сада догорело до ноката и да такав тренд и однос Запада према изградњи будуће тзв, косовске војске може само водити у сукобе, каже за РТ Балкан професор др Митар Ковач, генерал у пензији

Русија је још једном пред Саветом безбедности УН стала у одбрану Србије и принципа међународног права, овог пута на последњој седници посвећеној ситуацији на Косову и Метохији. Амбасадор Русије у УН Василиј Небензја подсетио је у свом говору да "земље НАТО настављају да снабдевају тзв. Косово оружјем, укључујући и оклопне транспортере, противтенковске ракетне системе, извиђачке и ударне дронове", те да у року од три године "Приштина очекује да стави у употребу више од 350 оклопних возила и набави сопствену флоту војних хеликоптера".

Амбасадор Небензја подржао је на седници и право Београда да на основу Резолуције 1244 врати на КиМ до 1.000 војника и полицајаца.

"Русија на овај начин изражава стабилност својих спољнополитичких опредељења, док код водећих земаља Запада имамо двоструке аршине или двоструке стандарде. Овамо се залажу за 'поштовање међународног права', са друге стране никада не поштују било какве међународне одредбе које се у било ком елементу или садржају супротно односе према њиховим националним или према колективним интересима Запада", каже у разговору за РТ Балкан професор др Митар Ковач, генерал у пензији.

Иако су према резолуцији 1244 СБ УН снаге КФОР-а једина војна сила која може да постоји и оперише на простору јужне српске покрајине, земље НАТО годинама већ активно подржавају, опремају и наоружавају тзв. косовске безбедносне снаге и њихову трансформацију у "војску Косова". У том послу предњаче Сједињене Државе, Турска, Немачка, Енглеска...

"Што се тиче односа Запада према КиМ од почетка знамо да је то део стратегије САД да у Европи обезбеде базирање својих снага уз минимално трошење ефектива и новца. Нажалост, то се дешава уз свесрдну подршку Запада оличеног у НАТО и ЕУ. Отуд јединствена стратегија након проглашења лажне државе Косово да скоро све те државе признају ту творевину, изузет њих шест. У суштини, можемо говорити да постоји стабилна стратегија водећих чланица НАТО да не само што су признале лажну државу, него да изграде и њене институције, поред осталог и будућу војску. У томе предњаче, и у обуци и у донацијама те водеће државе", каже генерал Ковач.

Он објашњава да се водеће државе НАТО-а труде да се информације око наоружавања, обуке, донација војсци лажне државе не појављују превише на седницама СБ УН.

"Србија није до сада често подстицала расправу о тој теми нити истицала тај проблем, али мислим да је сада догорело до ноката и да такав тренд и однос Запада према изградњи будуће војске Косова може само водити у сукобе. Треба назначити и да је све то супротно Резолуцији 1244 коју би требало да извршава КФОР. Нарочито је болно што државе региона – Албанија, Хрватска, предњаче у томе. Две пристрасне државе које не би ни требало да имају учешће у КФОР-у јер су чиниле све да дође до сукоба до терористичких дејстава на КиМ", каже Ковач.

Приштински министар одбране Ејуп Маћедонци изјавио је средином септембра да је процес трансформације тзв. косовских безбедносних снага у другој фази и да ће у наредне четири године Приштина набавити и флоту хеликоптера.

Маћедонци, некадашњи припадник терористичке тзв. ОВК,  додао је како очекује да ће друга фаза трансформације, која се одвија уз велику подршку Енглеске, бити завршна валидацијом три пешадијска пука.

"На јесен ове године, други пешадијски пук ће бити оспособљен за извршавање борбених задатака. А 2025. године биће валидиран трећи пешадијски пук како би се завршила друга фаза транзиције", рекао је Маћедонци.

Од раније је познато да су на мети власти у Приштини амерички борбени хеликоптери, ради се о "црним јастребовима" као и о извиђачким ОХ-58, који могу бити наоружани противоклопним ракетама. Власти лажне државе нису се до сада изјашњавање о броју хеликоптера које намеравају да набаве, претпоставља се да се ради о две до четири летелице.

Сједињене Државе почетком ове године одобриле су тзв. Косову испоруку 246 противоклопних ракета "џавелин", али је Маћедонци пре који дан изјавио да ти системи неће бити испоручени "Косову" ове, већ од наредне, 2025. године. Прва рата уговора вредног 75 милиона долара већ је уплаћена, а следећа ће бити реализована до краја ове године.

Са друге стране, на тзв. Косову су већ у оперативној употреби беспилотне летелице "барјактар" турске производње које се увелико користе за извиђање дубине ваздушног простора Србије. "Косово" је, наводно, купило пет "барјактара", износ уговора није познат, према различитим изворима цена једне летелице је око три а цена контролне станице којом се управља са шест "'барјактара' је између 25 и 35 милиона евра".

Иначе, закон о тзв. косовским безбедносним снагама донет је марта 2018. године, измене и допуне 2022, а иако су тзв. КБС дефинисане као формација која помаже цивилном становишту они по свим карактеристикама делују и наступају као војска организована по НАТО стандардима.

Већ формирани пукови опремљени су према поменутим НАТО стандардима, углавном јуришним пушкама "Хеклер и Кох" Г36 немачке производе, америчким аутоматским пушкама М16 , пиштољима "глок 17", снајперима немачке и америчке производње. 

У оперативној употреби су и транспортери турске производње "отокар" и "кобра", као и амерички "гардијан" и "хамви". Тзв. косовска војска добила је и савремене турске транспортере "вуран" на које је могуће монтирати систем минобацача 120 мм "алкар" као и ПВО системе за мале висине "субур". Набављена су у оклопна возила такође турске производње "кирпи", која су отпорна на мине и у која може да стане до 13 војника.

Набављени су и противоклопни системи TOW 152 мм и ОМТАС 160 мм из Турске, где су већ купљене хаубице 105 мм "боран". Истовремено, у току је обука припадника тзв. КБС, такође по НАТО стандардима у Турској, Америци, Немачкој, Великој Британији коју је прошло више хиљада војника.

У виша наврата последњих година Немачка и САД тзв. косовској војсци испоручиле су више контингената војних возила, од чега је део био поклон, а део је плаћен из буџета министарства одбране тзв. Косова.

Процене су да су тзв. КБС почетком године имале око 4.000 активних припадника и да би тај број у наредне две године требало да нарасте на 8.000 припадника активног и резервног састава. "Косово" је за последњих неколико година уложило око 240 милиона евра за куповину оружја и друга улагања.

По процени генерала Ковача, обриси формирања косовске војске иду у правцу да "када Запад издејствује тзв. нормализацију односа и примену Охридског споразума, а то је по западном тумачењу признање лажне државе, да онда на сцену ступају њихове оружане снаге".

"Верујем да би оне тада и биле званично и формално промовисане и да онда  постепено преузму административну линију. Због тога није случајан Куртијев недавни захтев да се у складу са одредбама Кумановског споразума удаље Снаге безбедности Србије у оквиру копнене зоне безбедности, оно што се дешавало првих месеци после окупације, односно уласка КФОР-а на простор КиМ", каже Ковач.

По његовој оцени, што се тиче безбедности Срба на Космету, процес наоружавања тзв. косовске војске је веома опасан, запаљив, а терор над Србима са милитаризацијом тог простора само расте јер имају заштитника оличеног у НАТО а инструментализованог у снагама КФОР-а.

"Што се тиче претње за Србију у војном смислу, наравно, они нису претња. Они су претња у политичком смислу јер НАТО је ту да заједно са њима штити лажну државу док год буде оличен у присуству својих снага. Једино глобалне геополитичке промене и процеси у Европи могу довести до тога да Американци не испољавају у будућности интерес за тај простор, да напусте базу Бондстил и да се онда доследно примени резолуција 1244, где мислим да се мора мењати тренд са некаквих европских на преговоре под окриљем СБ УН , односно под окриље УН", закључује Ковач.