Албански протести на југу Србије: Ко сања нове оружане побуне
Трећи по реду протест Албанаца са југа централне Србије, под слоганом "За идентитет и достојанство", а у организацији Националног савета Албанаца, заказан је за сутра у Медвеђи. Скуп, како је најавио председник Националног савета Албанаца Невзад Луфтију, биће одржан испред Полицијске станице у Медвеђи.
Окупљени ће изразити протест, како наводе, због "хиљаде грађана којима су пасивизиране адресе". Учесници и организатори, под плаштом борбе против наводне дискриминације, покушавају да распламсају тензије у овом делу земље. На ово указују поруке које су послате са подржаних окупљања у Бујановцу и у Прешеву.
Тада је одата почаст тзв. Ослободилачкој војсци Прешева, Медвеђе и Бујановца (ОВПМБ), њеним припадницима, који су пре више од 20 година, погинули у оружаној побуни Албанаца у овом делу земље. Није изостало ни интонирање химне Републике Албаније.
Тако су учесници скупа против наводне дискриминације у Бујановцу одржали минут ћутања за погинуле припаднике тзв. ОВПМБ. У Прешеву су уприличили шетњу централним градским улицама, која је завршена на платоу испред општинске зграде. На том месту, одакле су својевремено припадници Жандармерије уклонили споменик борцима тзв. ОВПМБ, постављен је транспарент са натписом "ово је место за споменик".
Упада у очи и то што су се на оба протеста вијориле заставе Албаније и Сједињених Америчких Држава (САД), а истовремено је одата почаст тзв. ОВПМБ. Реч је о формацији која се налази на списку терористичких организација америчке владе и њеним припадницима је забрањен улаз у САД.
Представници амбасаде САД у Србији нису реаговали поводом овог инцидента. Њихово ћутање би се могло протумачити као одобравање, ако се има у виду да су и тзв. Ослободилачку војску Косова својевремено уврстиле на листу терористичких организација. А данас третирају тзв. Косово као своје чедо, док политички представници тзв. Косова не пропуштају прилику да подсете на савезништво и, како воле да кажу, челично пријатељство са САД.
Међутим, поставља се питање одакле Медвеђа у читавој тој причи, јер у овој општини, према резултатима последњег пописа становништва у земљи, у коме су учествовали и Албанци, има 4.927 Срба и 905 Албанаца?
Према речима председника Матице Албанаца Србије Дема Берише, Национални савет Албанаца прави диверзију у том правцу, јер су, како оцењује, протести у Бујановцу и Прешеву прошли катастрофално. Национални савет Албанаца, наводи, нема тачан податак о томе колико је пасивизирано адреса током последњих 5, 10 или 15 година и то питање се злоупотребљава у политичке сврхе.
"Постоји нешто што покушавају да ураде, а то се дешава у Медвеђи, где нема никакве потребе за тим, јер су бројчано Албанци у Медвеђи непрепознатиљиви. Одбили су предлог да учествују на састанку са државним органима у склопу са Планом од 7 тачака. Они не желе разговор, желе да праве нереде, али никако да се том проблему приђе рационално и корисно и да се изађе са одређеним закључцима. План сигурно треба да буде измењен, јер када је направљен, 2013, можда је имао смисла, али се од тада много тога се променило, па чак и власт у тим општинама", наводи Бериша за РТ Балкан.
Тим планом, иначе, предвиђена је интеграција Албанаца у државне институције, економски развој три општине, безбедност подручја, право на службену употребу језика, писма и националних симбола, децентрализацију правосуђа, унапређење права Албанаца у области образовања, културе и информисања, здравствене и социјалне заштите.
Протесте подржавају три албанске опозиционе партије, међу којима је Партија за деморкатско деловање, чији је лидер народни посланик Шаип Камбери. Функционерка ове странке и градоначелница Прешева Ардита Синани, уједно је и саветница Аљбина Куртија за Прешево, Бујановац и Медвеђу.
Она је недавно предложила премијеру привремених институција у Приштини да за подршку Албанцима из ове три општине за наредну годину издвоји четири милиона евра, а он је прихватио њен предлог. С тим у вези, Бериша објашњава да Курти, преко Камберија, Прешева и Бујановца, покушава да дестабилизује југ централне Србије и да изврши притисак на институције наше државе.
Одавањем почасти погинулим терористима и интонирањем албанске химне, сем што је послата недвосмислена порука да постоји намера да се запали жариште у овом делу земље, припадницима албанске мањине у Србији упућен је позив да се придруже и омасове протесте. Тај позив није упућен Албанцима који су забринути наводне дискриминације, већ онима који прижељкују нову оружану побуну.