"Синдикати просвете да прихвате понуду владе и да се врате економском и социјалном дијалогу, јер штрајк не води никуда", поручио је председник Владе Милош Вучевић, док је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић додала да је Министарство просвете испунило обећања и да новца за додатни раст плата нема.
"Треба да буду одговорни према својој професији", поручио је Вучевић уочи данашњег протеста просветних радника.
Према његовим речима, Влада Србије је прихватила аргумент синдиката да не долази до раздвајања у систему просвете, па је понуђено да свима плате буду веће за 11 одсто, да им је понуђена једнократна помоћ од 15.000 динара до 9. јануара, као и да је прихваћен и њихов предлог да разредне старешине добију још један одсто на обрачун.
Он је истакао да се неколико пута сусрео са представницима синдиката и да они нису прихватили, како је рекао, коректан предлог Владе Србије. Вучевић је навео и да не разуме где је излазна стратегија ако иду у штрајк, јер је то одбијање понуде и да она не постоји више.
"Сад је све то одбијено. Ако се иде у штрајк, ви сте одбили понуду. Њихова одлука да иду у штрајк значи да је одбачена понуда. Нема више тих позиција. Само је за просвету било предвиђено 11 одсто, а они су рекли да је то увреда", рекао је Вучевић за ТВ "Њузмакс Балканс".
На питање да ли би сео поново да разговара са синдикалцима, он је рекао
да може да разговара колико хоће, али да не зна шта би више причали.
Одговарајући на критике синдиката да није испуњено оно што је предвиђено потписаним споразумом са Владом Србије, Вучевић је рекао да је урађено 90 одсто ствари, као и да је у том споразуму наведено да ће Влада и синдикати настојати да раде на реализацији онога што је у споразуму.
Он је рекао и да би повећањем од 11 одсто почетна плата била више од 97. 000 динара, што је близу републичког просека.
Председник Владе је рекао да ће министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, министар финансија Синиша Мали и он разговарати са председником Републике и и да ће договорити колико ће бити повећање у просвети.
"Свима иде повећане од осам одсто, да видимо да ли ће и њима онда да буде осам посто као и свима другима. Само је за просвету било 11 одсто и једнократна новчана исплата и они су рекли да је то била увреда и да није достојанствена понуда", рекао је Вучевић.
Министарка просвете изјавила је да су сва обећања испуњена, осим једног - да најнижа плата у просвети буде изједначена са просечном платом у Србији.
"У тим преговорима представници синдиката тражили су да не делимо просветне раднике, оне који раде у настави од других административаца, па смо 12 одсто свели на 11 одсто за сваког запосленог, и ту је додато један одсто за све учитеље и професоре разредне наставе, што дође на 12 одсто. Више новца од тога заиста немамо", рекла је Ђукић Дејановић.
Министарка просвете рекла је да је обустава рада форма изражавања незадовољства, али да обуставу рада не упражњавају сви и да се не може дозволити да "дете дође у школу и седи".
''Замолила бих све родитеље и просветне раднике да ставе у приоритет својих циљева то да деца треба да уче и раде. А предлог Владе је да у 2025. години наставимо са дијалогом, да видимо које су то даље могућности и да тежимо ка циљу да најнижа плата у просвети буде изједначена са просечном, чим то материјалне околности буду дозволиле'', рекла је она.
Министарство просвете саопштило је данас да, према подацима добијених од школских управа, 49,58 одсто школа ради редовно, 32,79 одсто школа ради у измењеном режиму, док је у 17,63 одсто школа настава обустављена у потпуности.