Високи представник Европске уније за спољне послове и безбедност Жозеп Борељ упозорио је да "материјална и дипломатска" подршка Кине Русији у тренутку сукоба у Украјини представља "директну претњу" за европску безбедност.
Борељ је, такође, позвао на унапређење сарадње са Јапаном и истомишљеницима у "суочавању" са сукобом у Украјини и, како је рекао, "другим безбедносним претњама".
Он је, такође, позвао на унапређење сарадње са Јапаном и истомишљеницима у суочавању са сукобом у Украјини и, како је рекао, "другим безбедносним претњама".
"Све већи кинески извоз великих количина робе и предмета двоструке намене значајно помаже изградњи руске војне индустријске базе", рекао је Борељ у интервјуу за "Кјодо њуз".
Поменуо је и подршку Северне Кореје Русији у жељи да илуструје "колико је европска безбедност блиско повезана са безбедношћу у индо-пацифичком региону".
Описујући ЕУ и Јапан као "веома блиске стратешке партнере", рекао је да те две стране морају да пронађу начин да "још ближе сарађују како би пронашле адекватне одговоре у промовисању стабилности у свим регионима и жариштима и да блиско сарађују у мултилатералним форумима како би одбраниле своје принципе".
Истакао је да ће ЕУ "наставити да брзо реагује на подршку трећих земаља руској ратној машинерији".
Навео је и да ће се ЕУ и Јапан консултовати о одбрамбеним иницијативама као што је размена информација о "укупној отпорности ланаца снабдевања".
ЕУ и Јапан, чланице Групе седам, увеле су Русији економске санкције које укључују и замрзавање имовине. Кина им се није придружила, увозећи сирову нафту, течни природни гас и друге производе из Русије.