Под паролом "И наше породице заслужују достојанство" одржан је протест просветних радника који су данас на протесту у центру Београда исказали незадовољство понудом Владе Србије да повећање плата буде 11 одсто.
Просветари су истакли да њихово питање заслужује системско решење наводећи да им је влада на прошлогодишњим преговорима дала обећање да ће од почетка ове школске године зараде бити изједначене са републичким просеком.
Они су претходно, одбили понуду Владе да свим запосленима у систему предшколског, основног, средњег и високог образовања плата од 1. јануара 2025. године буде повећана за 11 одсто и да сви, изузев запослени у високошколским установама, до 9. јануара 2025. добију једнократну исплату од 15.000 динара, а да накнада за разредно старешинство од 1. јануара буде додатно повећана за један одсто.
Председник Уније СПРС Добривоје Марјановић подсетио је да је влада након састанка са синдикатима издала саопштење, односно понуду, али да је, како је рекао, боље да су рекли да су одустали од протокола.
"Преварили смо поново просветне раднике. Пошто нама нису веровали на тим разговорима, да су радници незадовољни, да желе испуњење оног што смо потписали, пошто им и даље није јасно зашто се окупљамо, реците им сада да ли пристајете на понуду, како је они називају", рекао је Марјановић, на шта су његове окупљене колеге реаговале узвицима.
Милош Мрдак испред Уније синдиката просветних радника рекао је да министарка просвете Славица Ђукић Дејановић не решава постојеће проблеме, већ да ствара нове.
Председница одбора за високо образовање Синдиката образовања Србије Марина Миленковић истакла је и да високо образовање није на дневном реду годинама.
"Зашто је основица за обрачун плата у високом образовању већ годинама 14 одсто нижа од колега који раде у основним и средњим школама? Желим да вам кажем да социјални дијалог са владајућим представницима ресорних министарстава по питању високог образовања није постојао", рекла је Миленковић.
Просветни радници окупили су се данас испред Народне скупштине, а потом су кренули у протестну шетњу до Владе Србије, одакле су и изнели своје захтеве.
Да подсетимо, премијер Милош Вучевић примио је у уторак представнике синдиката просветара, након којег су, они поручили да је понуда Владе недостојна професије коју обављају и позвали колеге и родитеље ђака да подрже данашњи протест.
Вучевић је тада најавио и да ће до краја године бити усвојене измене Кривичног законика с циљем кривично-правне заштите запослених у систему образовања. Као и да ће се одмах кренути са преговорима око посебног колективног уговора и интензивирати рад на изменама Закона о основама система образовања и васпитања, а како би се ојачала улога и ауторитет наставника.
Министарство просвете саопштило је данас да, према подацима добијених од школских управа, 49,58 одсто школа је радило редовно, 32,79 одсто је функционисало у измењеном режиму, док је у 17,63 одсто школа настава обустављена у потпуности. Све предшколске установе данас радиле су, према подацима ресорног министарства, у пуном капацитету.