Савет безбедности продужио мандат мисији Еуфора у БиХ

У извештају се "потврђује непоколебљива опредељеност Српске за принципе утврђене Дејтонским споразумом из 1995. године и указује на неовлашћене поступке немачког држављанина Кристијана Шмита, који самозвано полаже право на функцију високог представника"

Савет безбедности УН одржао је полугодишњу дебату о БиХ, а премијер Републике Српске Радован Вишковић упутио је генералном секретару УН Антонију Гутерешу и чланицама СБ УН 32. извештај Републике Српске.

Како преноси Срна, у извештају се "потврђује непоколебљива опредељеност Српске за принципе утврђене Дејтонским споразумом из 1995. године и указује на неовлашћене поступке немачког држављанина Кристијана Шмита, који самозвано полаже право на функцију високог представника".

"Шмитови поступци крше људска права грађана БиХ и подривају владавину права у БиХ, дестабилизујући напредак земље унутар дејтонског оквира", наводи се у извештају.

У извештају се истиче посвећеност РС поштовању Дејонског споразума, "посебно поштовању суверенитета и територијалног интегритета БиХ и одржавању мира мирољубивим средствима", и наглашава важност поштовања уставног оквира БиХ и права њена три конститутивна народа као темељног принципа Дејтонског споразума.

Осуђује се "страно уплитање", посебно "економска кампања против Републике Српске коју воде одређени елементи у САД".

СБ УН је током седнице продужио мандат мисији Еуфора у БиХ "Алтеа" за још годину дана, за шта је гласало свих 15 земаља чланица, наводи Срна.

"Операција Еуфорове Мисије 'Алтеа' показала је да игра важну улогу у гарантовању мирног окружења, пружању сигурности становништву и одвраћању од потенцијалних дестабилишућих корака", изјавио је заменик француског амбасадора у УН Жеј Дармадикари.

Он је додао да Француска поздравља локалне избора у БиХ, који су, како је оценио, одржани на прописан начин и били конкуртентни.

Дармадикари је поновио да Француска подржава суверенитет и територијални интегритет БиХ, уз напомену да "остају забринути", оптужујући власти Републике Српске за наводне поступке који представљају претњу суверености и територијалном интегритету БиХ и истакао да је одлука о почетку преговора са БиХ о приступању ЕУ јасан сигнал да је БиХ место у Унији и да има могућност напретка на том путу.

Словеначки амбасадор при УН Самуле Жбогар истакао је да је Љубљана привржена перспективи БиХ на путу ка учлањењу у ЕУ и позвао политичке лидере у БиХ да повећају напоре у спровођењу реформске агенде, додајући да ће јачање ширег дијалога повећати поверење јавности у демократске институције.

Жбогар јe нагласио да се Дејтонски споразум мора поштовати и спроводити и позвао све стране да се укључе у дијалог о помирењу.

Стални представник Русије при УН Василиј Небензја рекао је да извештај владе Републике Српске реално одражава стање на терену.

"Канцеларија високог представника је давно исцрпила своју функцију и сада је реликт колонијалне политике и треба га што пре затворити, критике против ОХР-а расту чак и у оним деловима земље где је ОХР радио у њиховим интересима. Будућност БиХ треба бити у рукама народа БиХ", рекао је Небензја.

Он је оценио да је циљ Запада централизација БиХ, а као одговор за све проблеме наводе се евроатлантске интеграције.

"Смешно је то чути од НАТО-а након онога што су радили на Балкану када су бацали бомбе са осиромашеним уранијом на цивиле", истакао је руски представник.

Небензја је истакао да подржава продужетак мандата Еуфорове Мисије "Алтеа" и нагласио да Москва полази од становишта да се Мисија не меша у унутрашње процесе у БиХ.

Заменик амбасадора Кине у СБ УН Генг Шунаг је рекао да међународна заједница треба да се уздржи од заузимања страна у БиХ и наметања решења и увођења једностраних санкција, чиме се меша у унутрашња питања у БиХ.

Навео је да се Кина нада да ће се у БиХ одржати мир и стабилност и да ће се убрзати интеграција у ЕУ.

Кад је реч о недавно одржаним локалним изборима у БиХ, Генг је истакао да су они показали поштовање и суздржаност међу свим народима у БиХ, креирајући позитивну атмосферу за наредне опште изборе.

Он је позвао све народе у БиХ да се активно укључе у дијалог, граде међусобно поверење и заједно бране политичку и друштвену стабилност.

Генг је поздравио, како је рекао, констуктивну улогу Србије и Хрватске у БиХ и продужетак Еуфорове Мисије "Алтеа" и навео да је Кина забринута због контроверзи око ОХР-а и коришћења бонских овлашћења последњих година, оценивши да је Кристијан Шмит њиховим коришћењем константно изазивао поделе у БиХ.

Март: Србија поштује територијални интегритет БиХ

Вршилац дужности заменика сталног представника Србије при Уједињеним нацијама, Саша Март, поручио је да је неприхватљив запаљив језик бошњачког члана Председништва БиХ Дениса Бећировића и амбасадора БиХ при УН Златка Лагумџије, који су синоћ на седници Савета безбедности УН без икаквих доказа напали руководство Србије.

"Србија је оријентисана ка будућности, а друга страна користи сваку прилику да напада руководство Србије користећи речи које нису добре за будућност региона", истакао је Март у реплици на обраћање Бећировића и Лагумџије.

Он је истакао да такав запаљиви језик представља непоштовање Савета безбедности и указао да су лажни сви аргументи који су синоћ изнесени против руководства Србије, преноси Срна.

"Србија поштује територијални интегритет БиХ, али желимо да права свих народа који живе у БиХ буду испоштована. Представници друге стране требало би да заступају сва три народа, а не само један. То је опасно", поручио је Март, након чијег обраћања је окончана седница Савета безбедности која је била посвећена ситуацији у БиХ.

Бећировић је на седници Савета безбедности УН, на којој се обратио без усаглашене заједничке платформе за спољнополитичке наступе, рекао да је основни циљ руководства Србије постепено одвајање Републике Српске и њено припајање Србији, а Лагуџмија је изнео тврдњу о постојању концепта "велике Србије", наводи Срна.