Трећи Дан жалости у Војводини, троје повређених и даље критично
Трећи је Дан жалости у Војводини, после несреће на Железничкој станици у Новом Саду, у којој је настрадало 14 особа.
Троје повређених је и даље у критичном стању.
Пацијенти се и даље се налазе у тешком стању, а лекари дају све од себе у борби за њихове животе, рекла је за Танјуг директорка Клиничког центра Војводине (КЦВ) Весна Туркулов.
"Пацијенти су и даље веома тешког стања. Нестабилни су и даље. Лекари Клиничког центра улажу све напоре, ту је велики тим стручњака, боримо се за њихове животе и дијагностика је константно у току", рекла је Туркулов.
Она је додала да се над пацијентима спроводи 24-часовни мониторинг, поготову јер су у питању лежећи пацијенти, те да су они и даље на апаратима за вештачко дисање.
"Кад кажем дијагностика, мислим пре свега на скенере, због евентуалних унутрашњих крварења. То је најважније", казала је Туркулов.
Према њеним речима, повреде тог типа виђене су само у случајевима земљотреса.
"Крварења и нагњечења унутрашњих свих ткива и органа - то их највише угрожава. Не спољне трауме, већ те повреде", речи су директорке КЦВ.
Прогнозама се у Клиничком центру не баве, сматрајући да је то незахвално јер су сви и даље угрожени.
У Клиничком центру се налазе и породице повређених, којима је дозвољено да виде своје најмилије, а за њих је организована и психолошка подршка.
Докторка Туркулов још једном је поновила да крви сада има довољно, али и да Завод ради неуморно.
"Дезинформације које су се шириле отежавају нам рад. То је стварно страшно и не треба се обазирати на то јер нас додатно узнемирава", подвукла је Туркулов.
Почело је сахрањивање жртава, а грађани, уз цвеће и свеће, одају пошту страдалима.
Утврђује се одговорност за рушење дела зграде Железничке станице.
Више јавно тужилаштво у Новом Саду, до јуче је саслушало 40 особа, међу њима и министра грађевинарства Горана Весића, директора Завода за заштиту споменика културе Новог Сада, одговорне у "Железницама Србије" и "Инфраструктури железница Србије" и одговорне за извођење радова.
Изузета је документација Министарства грађевинарства која ће бити предата вештацима на даље поступање.
Велики одзив добровољних давалаца крви
Протеклог викенда забележен је велики одзив добровољних давалаца крви како би се пружила помоћ повређенима. Како је саопштила Ивана Родић из Института за трансфузију крви Србије, у Београду је у петак и суботу прикупљено 580 јединица крви.
"Наше колеге из Војводине су прикупиле 1.100 јединица крви, а у суботу у Нишу је обезбеђено 90 јединица у ванредној акцији на којој су се у знак солидарности одазвале Нишлије", навела је Родић за Танјуг.
Према њеним речима, веома је важно да, у тренутку када се догоди несрећа, на располагању постоје јединице крви адекватне крвне групе.
"Наравно, тако је и било, за такве случајеве увек имамо довољне резерве. Након тога ми очекујемо повећану солидарност грађана", рекла је Родић.
Како је објаснила, када се прикупе, све јединице крви пре издавања грађанима морају да прођу сложену процедуру - с једне стране, припрему компонената од крви, с друге стране контролу крви давалаца.
Она је подсетила на слична искуства од прошле године и из периода после великих поплава, истакавши да је веома значајно да нас овакве ситуације подсете колико је неопходно да у сваком тренутку буду обезбеђене довољне резерве.
Књига жалости поводом трагичног догађаја биће постављена данас од 11 часова, у холу Градске скупштине у Новом Саду.
"Сви грађани који желе да изразе саучешће породицама преминулих, могу то учинити уписивањем у књигу" саопштено је из Градске скупштине.