Вучић о санкцијама Русији: Видећемо како ће ствари да се крећу (ВИДЕО)

Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре предао је званично председнику Србије годишњи извештај Европске комисије.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Србија јесте на европском путу и циљ је да до 2027. године испуни готово све обавезе кроз Агенду раста и реформску агенду, без обзира на то хоћемо ли бити чланови или не.

"То да вам обећам, да ћемо да будемо чланови, не могу, не може нико да вам обећа, али да можемо да испунимо, готово све ове критеријуме - можемо", рекао је Вучић на конференцији за медије.

Истакао је да је важно и то да у нашој земљи морамо да говоримо на објективнији начин о питању ЕУ.

У обраћању медијима након примопредаје извештаја Европске комисије Вучић је указао да Београд и Брисел другачије виде ситуацију у вези са Косовом и Метохијом, посебно по питању Бањске.

"Видим намере и споља и изнутра да се ослаби Србија како би сви други могли да иду једнаком брзином, или како Србија не би могла да иде брже напред од других", рекао је Вучић.

Подсетио је да сутра истиче мандат РЕМ-у и најавио да ће бити изабран нови састав у складу са законом.

"Много тога треба да урадимо у образовању, морамо да урадимо све да бисмо били доступни на тржишту. Мења се не само наша земља... Бољи смо ми од осталих у региону, али смо доста испод просека. Морамо да убацимо што више зелене агенде и тих тема", рекао је он.

Како је додао, другачији су и погледи на питање избора.

"Верујем да ћемо у наредном периоду приступити Светској трговинској организацији. У нашој земљи морамо да говоримо на објективнији начин о ЕУ. Ми кад се наљутимо увек нам је крива ЕУ", рекао је Вучић.

Како је додао, што се политички одлука тиче, Србија има 16 земаља са којима има безвизни режим, а са којим то нема Европска унија, а очекује се да и то ускладимо.

О санкцијама Русији

"Постоје ствари које су потпуно тачне, а које ми нисмо испунили, а тичу се усаглашавања наше спољне политике, пре свега, по питању увођења санкција Руској Федерацији, тичу се увођења виза према неким земљама, тичу се постојања в.д. стања у многим предузећима што већ годинама имамо као проблем и што морамо да исправимо, дакле морамо да идемо на конкурсе", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да је тежак и велики посао и даље пред Србијом, иако неке од чланица ЕУ данас не би могле да прођу ни 2 одсто критеријума који се Србији намећу.

"Али, кад сте члан клуба, онда имате тај луксуз да не морате све да испуњавате. Кад нисте, онда морате да испуните све", рекао је Вучић.

Захвалио је Европској комисији, речима да је извештај коректно сачињен, те да није посебно прецизирано ни истицано какве су разлике око Косова, при чему, напомиње, такође сматрамо да је дијалог једино решење како може да се дође до компромиса на било који начин.

"Остаје ово питање око усаглашавања са спољнополитичким мерама. Ту постоје разлике, па ћемо да видимо како ће даље ствари да се крећу", рекао је Вучић.

Он је захвалио председници ЕК Урсули фон дер Лајен на посети Србији, као и представнику ЕУ у Београду.

"Не дајем превелика обећања, али сигуран сам да ћете значајан напредак моћи да видите и у нашем односу и верујем у свеукупном приступу", поручио је Вучић.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре изјавио је да су приступни преговори поново на врху агенде Европске комисије, те да је то геополитички императив ЕУ, посебно за Западни Балкан.

"Сада је тренутак да убрзамо рад у Србији и пошаљемо поруку о стратешком правцу кретања. Сада више него икада чланство у ЕУ је стратешка одлука", рекао је он.

Говорећи о извештају, Жиофре наводи да се констатује да је темпо реформи у Србији успорен пре свега због ванредних избора, те да сада очекује напредак у предстојећем периоду јер нема избора на видику.

Он је поручио да ће ЕУ пружити техничку помоћ и финансијска средстава Србији.

"Србија треба да појача напредак у правосуђу, основним правима. Напредак ће у тим областима одредити општи напредак", рекао је Жиофре.