Потпредседник Скупштине ЦГ: Легитиман захтев за увођење српског као службеног језика

Да би српски језик постао службени, неопходно је постићи шири друштвени консензус, уверава Борис Пејовић

Захтев за увођење српског језика као службеног у Црној Гори потпуно је легитиман, поручује потпредседник Скупштине Црне Горе Борис Пејовић, додајући да извршна власт неће одступити од приоритета који се односе на унапређење животног стандарда, владавину права и европске интеграције.

Устав је, наводи Пејовић, јако експлицитан у том сегменту, па су за увођење српског као службеног језика, потребне две трећине у парламенту и три петине од уписаних бирача у бирачком списку, што значи да 325.000 грађана мора подржати иницијативу.

Он истиче да се до тога може доћи једино ширим друштвеним консензусом, да сви друштвено-политички актери подрже ту иницијативу.

"Да би се ово питање решило морамо имати конструктиван приступ и може се решити као последица ширег друштвеног консензуса, кроз партиципацију свих етничких верских заједница и опозиционих партија, само тако можемо доћи до бројке коју је Устав прописао", нагласио је Пејовић.

Поручује да је у питању легитимна иницијатива, али да извршна власт неће одступити од приоритета који се односе на унапређење животног стандарда, владавину права и европске интеграције.

Коментаришући питање двојног држављанства, Пејовић је казао да је то такође легитимно питање које је наслеђено.

"Постоји велики број грађана који живе у Црној Гори а који немају решено то питање, док са друге стране постоји бојазан да ће се кроз то питање исконструисати изборни инжењеринг. Ја одговорно тврдим да Покрет Европа сад неће учествовати у никаквом изборном инжењерингу, нити ће било које решење када је у питању двојно држављанство бити на уштрб црногорске независности и државности", рекао је Пејовић гостујући у емисији "Линк" ТВЦГ, пренео је портал РТЦГ.