Несрећа у Новом Саду и политичка одговорност: Колико је оставки довољно
Главе су се охладиле и стигла је прва оставка. Поднео ју је министар саобраћаја и грађевине Горан Весић, због трагедије у Новом Саду у којој је страдало 14 људи услед рушења надстрешнице на Железничкој станици.
Премијер Милош Вучевић, који је више пута истакао да нико не бежи од одговорности, али да ће се одлуке доносити рационално, прихватио је Весићеву одлуку, иако каже да зна да он није крив.
"Мислим да је одлука Горана Весића чин озбиљног човека који је свестан да када обављате најважнију функцију имате и терет одговорности. Било би нелогично да се заврши све са оставком Весића. Даћемо још 24 часа, да видимо да ли ће се они који су били задужени за одређена питања, а тичу се одговорности о којој причамо, сами сетити. Очекујем оставке у наредним данима", каже Вучевић.
Оставки ће, јасно је, бити још, али се поставља питање где је граница између оправданих захтева за одговорношћу и (зло)употребе трагедије у политичке сврхе. Део опозиције је од дана несреће почео да тражи оставке и пресуђује "кривцима" и прави перформансе остављајући "крваве трагове" на зградама државних институција.
Професор на Филозофском факултету у Београду Владимир Вулетић каже за РТ Балкан да је неопходно утврдити чињенице, шта је изазвало несрећу и ко је крив, а то може да потраје дуго, док истовремено имате нестрпљење јавности која очекује да добије одговоре. Како је истакао, "тада постоји емотивни набој и јављају се претпоставке да, када дуго нема резултата, неко хоће нешто да прикрије и затим се ствара простор за манипулације, нетачне информације, намерно спиновање, лажне вести и многи би ту да политички мешетаре".
"То се нажалост веома често дешава, поготово када имате неку врсту политичке фрустрације која траје од раније, јер на изборима не успевате да промените власт. Онда се овакво стање шока користи за подстицање негативног расположења према власти од стране опозиције. Са друге стране, власт ако је одговорна, мора да поступа у складу са прописима везаним за откривање узрока и починилаца и то може да потраје, те се из тог разлога онда појављују питања политичке одговорности, где појединци који се налазе на челу ресора, иако не морају да имају објективну одговорност као морални чин подносе оставку. То је порука политичке групације да неће штитити никога, јер ако су спремни да се одрекну функција, онда нема сумње да ће бити заштићених на другим позицијама. То је пракса у свету и говори о поруци власти да неће бити недодирљивих", наводи Вулетић.
Он подвлачи да власт одговара народу, а не опозицији, те да је небитно са колико би оставки они били задовољни и да ли би уопште били задовољни, колико год да их буде.
"Знао сам на основу претходног искуства како ће опозиција реаговати, али то ми је најмања брига. Јако је важно како ће се власт понашати, а не шта ће опозиција тражити. Обични људи имају своја очекивања и то нису очекивања од опозиције него од власти. Власт треба да се она понаша у складу са очекивањима људи да они који су одговорни буду процесуирани. Имали сте на Дивљем западу линч – нешто се деси, неко упери прстом, обесе га и готово. Тиме буде задовољена емоција и бес јавности, али нисте задовољили правду. Овде је реч о томе да се задовољни правда, а не било чије емотивне, а поготово не политичке амбиције", тврди Вулетић.
Потпредседник Владе Србије Александар Вулин изјавио је да представници опозиције не пропуштају прилику да отму свој "комад плена злоупотребљавајући трагични догађај у Новом Саду" и навео да њихови потези изазивају гађење и презир.
"Не знам шта је потребно да се деси, а да би силеџије и политички лешинари били упознати са законом Србије, када законе морала не познају и не признају. Гадост коју су приредили свим Новосађанима нападом на Градску кућу изазива гађење и презир", навео је Вулин, реагујући на то што су активисти опозиције поставили транспарент на Градску кућу на којем је писало: "Крваве су вам руке".
Вулин је рекао и да није први пут да се ужасна трагедија користи за политичке циљеве и да је то увек од стране истих професионалних демонстраната који "живе од туђег бола".
"Ниједно питање неће остати без одговора, али ниједан лешинар неће пропустити прилику да отме свој комад плена", наводи Вулин у саопштењу.
Председник Странке слободе и правде (ССП) Драган Ђилас сматра да су "директни и искључиви кривци за трагедију у Новом Саду Александар Вучић и Српска напредна странка – њихов криминал, лоповлук, незнање и бахатост".
Стручњаци из области грађевине су ових дана јасно указали на то ко је све у ланцу одговорности – пројектанти, они који врше техничку контролу, ресорно министарство које доноси решење о грађењу и на крају издаје употребну дозволу, инвеститор који одређује стручни надзор...
Када је у питању политичка одговорност и ту би списак могао бити дугачак – директор "Инфраструктуре Железница Србије", представници локалне власти, можда и бивши министри, а претходник Весића је био Томислав Момировић. И Весић је, током саопштавања да подноси оставку, прозвао "Инфраструктуре Железница Србије" зашто не одржавају објекте.
Према речима адвоката Томе Филе, истрага иде у два смера – један је кривично-правна одговорност и она ће се лако утврдити на основу документације, а други је политичка одговорност и "видећемо до ког нивоа ће она ићи".
"Када је у питању кривично-правна одговорност под лупом су сви који су имали неке везе са надстрешницом у смислу да ли је било примедби, да ли је вршен надзор и да ли је она реконструисана уз станицу или није. Јер, на Новој С и Н1 стално причају да је 100.000 или 200.000 људи видело да је реконструисана та надстрешница, а председник је рекао да није имао податке о томе. Други проблем јесте политичка одговорност", тврди Фила за РТ Балкан.
Он наводи да ће се "искључиво пратити писани трагови у смислу да ли је неко указао на проблеме са надстрешницом, рекао да треба нешто урадити, а не шта је неко рекао у кафани".
Више јавно тужилаштво у Новом Саду до сада је саслушало 40 људи, а међу онима који су дали изјаве је и Весић.
Пројекат реконструкције Железничке станице започет је пре три године и радио га је Саобраћајни институт ЦИП. Извођач је кинески конзорцијум, а радове је надзирала фирма "Утибер", у већинском мађарском власништву са пројектним бироом у Новом Саду.
Остаци надстрешнице која се сурвала на људе и носеће сајле премештене су на другу локацију, а у јавности су се појавиле и приче да се докази сакривају.
"Неко је рекао да је то намерно склоњено. Они не разумеју тај процес да тужиоци кажу ово ми је важно као доказ, на сигурно место се вози и полиција чува то. А шта је то? То су сајле и зато сам и рекао да на први поглед се може утврдити да је видљива корозија тих металних сајли", објашњава министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
Део бивших функционера актуелне власти, попут министарке у више мандата Зоране Михајловић, јавио се са саветима ко треба да поднесе оставку.
"Да сам ја на месту Весића оставку бих поднела још у петак, одмах након трагедије и ставила бих се на располагање државним органима. Политичка одговорност нема никакве везе са кривичном одговорношћу. Истрага мора да покаже шта се заправо десило и шта је довело до рушења надстрешнице, ко све није испоштовао процедуре и поступке. Наравно да они који нису обављали посао у складу са законом, правилима струке морају да сносе за то кривичну одговорност", истиче Михајловићева за "Данас".
Но, за време њеног мандата погинуло је осам, а повређено 18 рудара у руднику "Соко", али оставке није било. Сада каже да није исто јер "држава није градила рудник који је побио рударе нити га је она отварала као безбедан". За ову несрећу, иначе, нико није одговарао.