Битка за Подгорицу: Хоће ли Јаков Милатовић пружити појас за спасавање Милу Ђукановићу и ДПС-у
Годину и по пошто је на председничким изборима до ногу потукао Мила Ђукановића и ДПС и који месец пошто је са бившим режимом оборио власт у Подгорици, председник Црне Горе Јаков Милатовић преломиће ових дана хоће ли са својим одборницима у Скупштини Подгорице "оживети" бивши режим, пружити му појас за спасавање. Хоће ли га вратити на велика врата на политичку сцену или ће им задати још један тежак ударац скоро попут оног од прошле године?
Постоји и трећи пут у виду нових избора, али је он за сада, куну се политички актери у Подгорици, по страни.
У Подгорици ових дана требало би да почну преговори око формирања власти Главног града, а ситуација је таква да ни ДПС са сателитским странкама на једној, ни Демократе и ПЕС и ЗБЦГ не могу формирати власт без одборника Милатовића и Дритана Абазовића који су били у коалицији на последњим изборима у главном граду Црне Горе.
И нож и погача сада су, пошто је Државна изборна комисија у петак прогласила коначне резултате избора у Подгорици, у рукама Милатовића. На коју ће се страну окренути, како ће "преломити", за сада нема ни назнака.
Оно што се не да заобићи јесу чињенице да је Милатовић, сем што је са ДПС-ом оборио власт у Подгорици, у кампањи добар део времена одвојио за критике и сада већ бивше градске и актуелне државне извршне власти. Он, такође је чињеница, и последњих дана и недеља, после избора, наставља са критикама Владе Црне Горе.
Да ли на овај начин председник изабран гласовима оних које сада свом силом напада "тврди пазар", спрема што бољу преговарачку позицију, или даје назнаке на коју ће се страну окренути, мишљења су у Црној Гори подељена и нико са сигурношћу не може казати на коју ће страну тас на кантару превагнути.
"Нови избори значили би одлагање суочавања са проблемима који су узроковани недовољном ефикасношћу досадашње градске власти и, у том смислу, требали би бити крајња опција. Наравно, уколико не буде могућ договор о формирању нове градске управе, суд грађана је једино правично решење", рекао је пре који дан Милатовић у једном од интервјуа.
По њему, "избори у Подгорици су били својеврсни референдум о раду Владе на државном нивоу који је показао да грађани желе другачији приступ".
"У том контексту, темељно сагледавајући актуелна друштвено-политичка кретања у земљи, могу се приметити одређени феномени и негативни трендови који изазивају велику забринутост у погледу даљег демократског развоја и консолидације владавине права, управо у тренутку када би требало да искористимо замах политике проширења и направимо одлучујући корак на европском путу", речи су Милатовића на рачун садашње парламентарне већине.
Још је констатовао и да "уколико Влада и владајућа већина у што скоријем року не направе отклон од одређених забрињавајућих пракси и не покажу већу доследност демократским принципима и владавини права, можемо угрозити не само досадашњи демократски напредак већ и амбициозни циљ који је обећан грађанима, а то је чланство Црне Горе у ЕУ до 2028. године".
"Намера је била да с позиције председника, имајући у виду општи интерес друштва, отворено укажемо на учестале негативне трендове, било да је реч о доношењу закона без јавне расправе и консултација са стручном јавношћу, примере политизације институција кроз законски оквир, незаконита постављења и разрешења која подривају владавину права, изостанак реформе јавне управе и суштинске реформе судства, али и погоршању добросуседских односа, као једног од кључних предуслова за чланство у ЕУ. Ако заиста желимо да искорачимо напред, ово су праксе које морамо мењати на свим нивоима, од главног града до државе – без изузетка", закључио је председник Црне Горе.
Позив Милатовићу из ДПС-а већ је стигао. Нермин Абдић, носилац листе "И речју и делом" захвалио је гласачима и свим људима који желе добро Подгорици, и позвао на преговоре о формирању власти, саопштено је из ДПС-а.
"Синоћ је одржана седница ОИК, која је прогласила коначне резултате избора, чиме су се стекли услови да, као најјача листа, пошаљемо позив свим политичким структурама који нијесу део садашње парламентарне већине и који не чиме структуру Владе на један коректни, цивилизовани и демократски разговор, како би видели шта је најбоље у интересу грађана нашег Главног града. Партија коју представљам и листа коју сам предводио сигурно неће бити кочница развоју Подгорице”, казао је Абдић.
Поручио је и да из ДПС-а не желе да "грађани Подгорице буду таоци политичких поткусуривања, већ ће на најбољи могући начин ући у ове преговоре", додајући да њима у ДПС-у „фотеље нису приоритет, приоритет је развој града", "да учинимо нешто за овај град који је посрнуо, град који је у хаосу задње две године и ми морамо томе стати на пут заједничким снагама".
Рука Милатовићу пружена је и са друге стране, из коалиције "За будућност Подгорице". Председник ДНП Милан Кнежевић позвао је пре који дан из Побора код Будве где се спремају локални парламентарни избори председника Црне Горе на разговоре о формирању власти у Подгорици.
Kнежевић је констатовао чињеницу да није дошло до позива премијера Црне Горе Милојка Спајића председнику државе Милатовићу на разговоре о новој власти у Главном граду.
"Обзиром да до тога још није дошло, а имајући у виду да су проглашени коначни резултати избора у Подгорици, наша коалиција 'За будућност Црне Горе' данас шаље позив председнику Црне Горе Милатовићу на преговоре и разговоре о формирању власти у главном граду, јер не желимо да се одричемо Јакова Милатовића, који је саставни део 30. августа 2020. године", рекао је Милан Kнежевић.
"Ми не сматрамо да Јаков Милатовић треба да иде са ДПС-ом, не сматрамо ни да га треба неутралисати и изоловати, а правити коалиције са такозваним сателитима ДПС-а, који нам можда желе и горе него сама Демократска партија социјалиста. Све то сте имали прилике да видите претходних дана", речи су Кнежевића који је додао да нико од њих "нема право да остави ни минимум простора за враћање ДПС-а не власт".
Истовремено, лидер ПЗП Небојша Медојиевић оценио је да је "ДПС политички Чернобиљ" и "све док се некорумпирани и компромитовани лидери ДПС-а не дистанцирају од Ђукановића и нарко-наслеђа неће имати подршку западних партнера".
Медојевић је додао и да је "очигледно да Живковић нема довољно храбрости да поведе ову фракцију у ДПС-а у оснивање нове странке која би се дистанцирала од ДПС као политичког нарко-крила и дуванског картела".
"Свако ко сјутра дође на преговоре са ДПС-ом политички је мртав. Доласком на преговоре са ДПС-ом Милатовић би показао западним партнерима да је неупотребљив за озбиљну политику а Дритан да је у очајној политичкој позицији и спреман на све", рекао је Медојевић.
"Све док не дође до катарзе унутра ДПС-а и издвајања младих некомпромитованих људи у нову странку која неће бити под утицајем Ђукановића и нарко и дуванског картела, ДПС ће блокирати прогресивне политичке процесе, а нове власти ће пажњу јавности са свог незнања и корупције, покривати страхом од повратка Ђукановића и ДПС-а на власт. Политичка одговорност је на предсједнику државе, Скупштине и Владе да артикулишу курс државне политике који ће онемогућити повратак нарко картела на власт и спровести радикалне реформе неопходне за наставак европског пута", закључио је Медојевић.