Активисти удружења "Да (не) дишемо Дубоко" и грађани Ужица, блокирали су данас регионалну депонију смећа "Дубоко" и за довоз смећа са територије града Ужице. Од почетка августа ове године блокиран је довоз смећа на депонију у Дубоком из осам градова Златиборског и Моравичког округа.
Од тада на депонију код Ужица није стигао ни један камион са смећем из градова око Ужица одакле се годинама већ довози отпад на депонију "Дубоко". Током поподнева двојица учесника блокаде приведени су у полицију на информативни разговор.
Грађани који блокирају депонију понављају да је њихов главни захтев да се "Дубоко" затвори за одлагање смећа и кажу да осим радова на рекултивацији депоније никакве друге радове и активности неће дозволити. Додају и да је њихова одлука коначна, да ће на блокади остати све док се на капију депоније не стави катанац.
"Депонију блокирамо од 19. августа, а ово данас значи да ће и Ужице коначно престати да депонује смеће на небезбедну депонију која је годинама угрожавала наше животе. Тронедељни пожар у мају био је моменат када је све морало да стане, који је показао сву немар и нестручност свих надлежних. За опстанак овог града једини спас је да се коначно затвори депонија и од данас је то тако. Радимо оно што је неко давно требало да уради и са овим се сва прича о даљем раду депоније 'Дубоко' завршава. Остало је само да је надлежни органи затворе и формално", рекао је данас на блокади председник Удружења грађана "Да (не) дишемо Дубоко" Јован Топаловић.
Током поподнева на раскрсници на Малој Превији близу депоније "Дубоко" било је више десетина грађана који блокирају довоз смећа, више полицијских патрола као и неколико камиона са смећем који су заустављени.
Током преподнева на блокади се појавило и комплетно градско градско руководство са градоначелницом Јеленом Раковић, а дошло је и до више вербалних чарки између окупљених грађана и руководства града.
Иначе, током маја ове године, читаве три недеље грађани центра Ужица, Севојна, околних насеља, Луновог Села, гушили су се у диму и непријатним мирисима који су долазили са депоније "Дубоко" на којој је горело смеће. Локалне власти, здравствени органи тада су данима уверавали грађане како је пожар локализован, како је квалитет ваздуха мање-више задовољавајући, да нема прекорачења количине чађи, ПМ материја у ваздуху, али је тада у центру града било много људи који су носили маске као у време короне.
Тада је испред зграде СО одржано више протестних скупова на којима су грађани тражили да се проблем хитно реши, кривичну одговорност надлежних и хитно затварање депоније. На скуповима се чуло и да "депонија 'Дубоко' већ две године нема дозволу за рад коју издаје надлежно министарство", па се "отпад из девет општина складишти нелегално".
Радош Петровић из Луновог Села на један од протестних скупова донео је тада балон црне воде из реке Лужнице коју загађује Турски поток који тече низ долину испод депоније, загађује Лужницу, затим Скрапеж па Западну Мораву, реке из којих стотине пољопривредника користе воду за заливање засада воћа и поврћа.
Из надлежних установа тада су стизале препоруке грађанима да у делу дана када се осећа непријатан мирис на паљевину дуже не бораве на отвореном и држе затворене прозоре на стамбеним објектима. Речено је и да се то пре свега односи на најосетљивији део популације децу, труднице, особе које болују од хроничних плућних и кардиоваскуларних, као и других акутних и хроничних болести у којима је већ компромитована плућна функција.
Грађанима је препоручено да држе затворене прозоре на стамбеним објектима у току ноћи због евентуалног епизодног погоршања ваздуха.
Ужичане је посебно бринула могућност појаве канцерогених материја у ваздуху које се, барем према ономе што говори стручна литература, ослобађају приликом сагоревања гуме, пластике, осталог отпада који је горео на депонији. Тада је речено да канцерогене материје нису предмет мерења надлежних институција, а објашњење дато грађанима Ужица било је да у Србији нема лабораторије која мери те параметре.
Иначе, по оцени стручњака који су се огласили у медијима, пожар на депонији "Дубоко" кренуо је паљењем метана који настаје разграђивањем органског отпада на депонији. По овом објашњењу, на депонији је постојао систем цеви којим је метан одвођен на површину, али је тај систем цеви, наводно, затрпан и метан је почео да се нагомилава у дубљим слојевима сметлишта.
Проблем је и што, како су објаснили стручњаци, у условима тињајућег пожара какав је био на депонији "Дубоко", долази до непотпуног сагоревања органске супстанце и ослобађања честица, међу којима су и диоксини и фурани, материје које спадају у најтоксичније у животној средини и које су штетне по људско здравље.