Астрономска станица Видојевица код Прокупља важан је научни потенцијал за истраживање појава из области астрономије, не само у Србији већ и у свету. То потврђује и посета делегације Међународног института за нуклеарна истраживања у Дубни у Русији, који на Бајкалском језеру управља највећим свемирским телескопом на северној хемисфери за посматрање космичких неутрина, најмањих од свих познатих честица.
Делегација руских научника са посебном пажњом упознала се са Астрономском станицом Видојевица. Њеним телескопом спроводе се значајна научна истраживања на пољу астрофизике и астрономије, посматрање малих тела сунчевог система као што су астероиди и комете као и удаљени галактички објекти.
"Ми смо заиста велики институт, али смо овде упознали пуно добрих стручњака који могу много да допринесу да заједно направимо сјајне експерименте светске класе. Резултати наше сарадње могу бити нова поља науке као што је неутринска астрономија", наводи проф. др Димитрије Наумов, заменик директора Лабораторије за нуклеарна истраживања у Дубни.
Небо над Видојевицом је најпрозрачније у региону. Разређен ваздух, доста сунчаних дана и ведрих ноћи, без светлосног загађења, идеално је место за посматрање и најлепше слике свемира са најјачег телескопа на Балкану.
"Немамо много средстава да учествујемо и да сами правимо неке велике пројекте који захтевају много технике људства и средстава и свака оваква прилика је нама јако битна да се укључимо у начне токове и научна истраживања која су најактуелнија у свету", каже Бранислав Вукотић, управник АС Видојевица.
Да би разумели шта се дешава у дубоком свемиру научници проучавају неутрино честице које пролазе кроз материју без трага, а у интеракцији са водом изазивају бљесак светлости коју телескоп упија.
"Телескоп је доста велики и комплексан тако да има доста ствари које би српски инжењери и научници могли да допринесу у будућем раду и развоју од модула до конструкције и детектујућих елемената који се уграђују у неутрински телескоп", сматра др Игор Белолаптиков, руководилац групе Бајкал експеримента.
Професор др Лука Поповић, директор Астрономске опсерваторије Београд је истакао да је посебно значајно да у пуној функцији буде овај телескоп од 1,4 метра на станици Видојевица.
"Са овом сарадњом са неутринским Бајкалским телескопом ми планирамо да радимо посматрања у том смислу да ако они нешто испосматрају и сматрају да је интересантно јаве нама и ми наставимо са посматрањима у оптичком делу", рекао је професор др Лука Поповић.