У Хагу сведочи Шукри Буја: Суд га натерао да говори, а онда "изгубио памћење" о терористичкој ОВК
Пред Специјалним судом за ратне злочине на Косову и Метохији данас је сведочење наставио бивши командант терористичке тзв. Ослободилачке војске Косова Шукри Буја, који није желео да говори, али је натеран одлуком судског панела. На већину питања је одговарао да се не сећа или да не зна одговор.
Он у процесу против некадашњих лидера паравојне формације Хашима Тачија, Јакупа Краснићија, Реџепа Сељимија и Кадрија Весељија, који се терете за ратне и злочине против човечности, причао о њеној организацији, јер се део оптужнице односи на то да је ОВК имала хијерархију и командну одговорност.
Тужиоци су га питали да говори о књизи чији је био уредник, а коју је о томе како су функционисали терористи ОВК и ко је био ко у командном ланцу, написао Хајруш Куртај некадашњи командант бригаде "Агим Бајрами". Одговорио је да књигу није ни прочитао, али да је "дао неке коментаре".
Куртај је већ био на столици за сведоке раније и причао је тужиоцима да је рат био давно, да га се не сећа и да је много тога у књизи улепшао за будуће генерације. Он је, иначе, стриц Азема Куртаја, припадник такозваних косовских безбедносних снага који је на Бадњи дан прошле године у селу Готовуша код Штрпца упуцао Стефана Стојановића (11) и његовог рођака Милоша (21).
На питање да ли је некада разговарао са Краснићијем о организацији ОВК, Буја је рекао да се не сећа, али да су највероватније причали и да су се вероватно срели у Клечкој. Такође, истакао је да се не сећа да ли се са њим још некада срео.
Буја, који је 103. сведок тужилаштва, током сведочења јуче рекао је да је "наређења за герилске јединице издавао генералштаб ОВК, али да није знао ко је члан главног штаба". То је истакао након што су га тужиоци подсетили на његове раније изјаве у процесу пред Трибуналом у Хагу против Фатмира Љимаја 2005. године да је постојао главни штаб.
Oптужница у 10 тачака терети "четворку" за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење и убиства у 42 нелегална притвора на Косову и Метохији и у Албанији над приближно 407 притвореника, од којих је најмање 102 убијено од марта 1998. до септембра 1999. године. Као саучесници у злочиначком удружењу, у оптужници су наведени и официри паравојне формације: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај, Сулејман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци.
Оптужени су у притвору од новембра 2020. године.