Срби на северу Косова и Метохије већ осам дана протестују, блокирајући све путне правце након хапшења бившег припадника полиције тзв. Косова Дејана Пантића.
Некадашњем припаднику полиције тзв. Косова Слађану Трајковићу ухапшеном у четвртак увече у насељу Бошњачка махала у Северној Митровици због наводног ратног злочина у Приштини одређен је притвор до 30 дана, потврдила је супруга ухапшеног Слађана Трајковић.
Иако је министар полиције тзв. Косова Џељаљ Свечља синоћ демантовао да постоје тајни спискови за хапшење Срба, бивших полицајаца КПС-а, штампа у Србији наводи да је на Куртијевом списку за хапшење чак 600 људи, иако се према првим незваничним информацијама говорило о њих 230.
Најважнији путни правци који од Северне Митровице воде ка прелазима Јариње и Брњак и јутрос су блокирани, полиција тзв. Косова и даље не дозвољава преко ова два административна прелаза ни возилима не пешке. На магистрали од Митровице према Јарињу барикаде су на четири места, пут од јужног дела града преко Зубиног Потока према Брњаку блокиран је на три локације, камиони су препречени и на сеском путу од Чабре према Јагњници близу Зубиног Потока.
У ноћи између петка и суботе постављена је још једна барикада на КиМ, јављају извори РТ Балкана са терена. Камиони су попречени на путу између насеља Брђани и Мали Звечан, између Северне Митровице и Звечана.
Путевима који нису блокирани појачано патролирају војници КФОР-а у оклопним возилима. Ова војна мисија саопштила је да "пажљиво мотри ситуацију на северу 'Косова' и да КФОР има способност да омогући безбедно окружење и слободу кретања за све зајендице на основу резолуције 1244 из 1999. године. Саопштили су и да од "октобра појачавају присуство" на овом подручју, "укључујући и додатне трупе и патроле на северу ове недеље".
Срби на барикадама не показују намеру да скоро уклоне препреке са путева. Кажу да су њихови захтеви јасни: траже пуштање ухапшених Срба на слободу, повлачење полиције тзв. Косова из Северне Митровице као и "укидање тајних спискова за хапшење Срба на северу".
Основне и средње школе које су на северу Косова и Метохије протекле недеље биле затворене, од понедељка би требало да наставе са радом, саопштио је у петак увече Кризни штаб за север КиМ.
17. дец 2022 • 21:10
"Новости": На Куртијевом списку за хапшење чак 600 имена
Прогон косовских Срба у режији премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија не престаје, а на списковима за хапшења, до којих су дошле "Новости", налази се чак 600 имена.
Према првим незваничним информацијама, Куртијеве власти спремале су хапшење најмање 230 људи, углавном под оптужбом за наводне ратне злочине, али је списак Срба који су на удару Куртијеве одмазде много дужи, пише лист и додаје да је тактику тајних оптужница Приштина и раније примењивала како би подизала тензије и застрашивала српски народ.
Ова опасна акција започета је хапшењем бивших полицајаца Дејана Пантића и Миљана Аџића - првог због "тероризма" јер је покушао да уђе у свој стан у згради у којој су и просторије изборне комисије, а другог под оптужбом да је напао припадника РОСУ на барикадама и то пре годину дана.
Ова хапшења била су кап која је прелила чашу и поново извела Србе на мирне протесте и на барикаде широм КиМ. Насиље Приштине и Куртија је настављено, па је тако у четвртак увече, и то у тренутку када је званични Београд доносио одлуку да од Кфора затражи повратак припадника српске војске и полиције на Косово, ухапшен Србин Слађан Трајковић и то у свом стану у Северној Митровици.
Матрица је иста, Трајковић, који је такође бивши припадник тзв. косовске полиције, сумњичи се за злочине над Албанцима. На овим хапшењима се Приштина очигледно неће зауставити, упозорава лист.
Барац: Ово је шамар ЕУ, Срби нису добродошли на КиМ
Одређивање притвора двојици бивших косовских полицајаца Слађану Трајковићу и Дејану Пантићу је порука да Срби нису добродошли на КиМ и да им неће бити омогућен нормалан живот, оценио је Срђан Барац из Центра за друштвену стабилност.
"Врло јасна порука, Срби нису добродошли и нормалан живот неће бити омогућен Србима. Континуирани напади на грађане који покушавају да нормално живе јесте порука свима да нису ту добродошли", рекао је Барац за Тањуг.
Он је истакао додатну забринутост због изостанка реакције ЕУ.
"Ово бих квалификовао и као шамар ЕУ јер се значајно бавила овим проблемом, Жозеп Борељ се значајно бавио овим проблемом и није успео ништа да уради. То је негде и преседан у дипломатији - да се на највишем нивоу баве једном темом, а не успевају да направе баш никакав помак", рекао је Барац.
Коментаришући стечени утисак у јавности, да су барикаде које су Срби поставили као одговор на ово хапшење "већи проблем од хапшења људи без значајнијег објашњења", Барац истиче да је потребно направити одређену градацију.
Наиме, како је навео Барац најјачи напади долазе прво из Берлина, затим Брисела, па из Париза, а тек онда из Вашингтона, док када је потребно одговорити Приштини, истиче Барац, из Берлина су најблажи, па нешто јачи из Брисела, Париза и на крају најјачи из Вашингтона.
"У тим уско задатим оквирима ми треба да тражимо наш пут, али овде смо од Ескобара, дакле из Вашингтона, добили поруку да барикаде треба склонити, али да треба да их склоне они који су их поставили, а не булдожери", рекао је Барац.
Ђурић: Ова година је рекордна по броју напада на Србе
Амбасадори Србије и тзв. Косова у Америци, Марко Ђурић и Илир Дуголи, говорили су за магазин "Њузвик" о актуелним дешавањима на КиМ. Ђурић је изјавио да Приштина континуирано спроводи провокативне акте и повећава међуетничко неповерење, док Дуголи тврди да не постоје документовани случајеви систематског кршења права Срба на КиМ од стране Владе тзв. Косова, преноси "Косово онлајн".
"Београд је био и увек ће бити конструктиван учесник у дијалогу, залажући се за мир, стабилност и компромис. Приштина, са своје стране, континуирано спроводи провокативне и једностране акте којима се крше Резолуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација и Бриселски споразум уз посредовање ЕУ, као и мере које представљају егзистенцијалну безбедносну претњу српском становништву и њиховим правима, чиме се угрожава мир и даље повећава међуетничко неповерење. Због тога тражимо ослобађање свих ухапшених Срба и настојимо да пронађемо начине за деескалацију ситуације и смиривање тензија на северу Косова и Метохије", рекао је за "Њузвик" амбасадор Србије у САД Марко Ђурић.
Он је навео и да је 2022. година рекордна по броју етнички мотивисаних инцидената, противправних и неоснованих притварања, напада на Србе, њихову имовину и српско верско, историјско и културно наслеђе.
"Србија остаје привржена процесу дијалога који се води уз помоћ ЕУ, без прејудицирања будућег статуса јужне српске покрајине, а у циљу решавања конкретних питања од значаја за живот свих људи на Косову и Метохији", рекао је Ђурић.
Међутим, амбасадор тзв. Косова у САД Илир Дуголи рекао је да је "оно чему смо сведоци последње на дугачкој листи покушаја Србије да дестабилизује 'Косово'".
"Аутократски режим у Београду је ангажован у сталним напорима да изазове немире и они то раде не само на 'Косову' већ и у другим земљама попут Црне Горе и Босне и Херцеговине", рекао је Дуголи.
Амбасадор тзв. Косова је рекао да је "хапшење бившег полицајца за кога се сумња да је извршио терористички напад на просторије Општинске изборне комисије само повод за ове нападе" којима Србија прети.
Он је навео и да "не постоје документовани случајеви систематског кршења права косовских Срба од стране Владе 'Косова'", што је Ђурић оспорио.
"Србија наставља да позива међународну заједницу и све актере у међународном присуству на Косову и Метохији да обезбеде мир, поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности УН, законских норми и постигнутих договора, односно да спрече даље угрожавање Срба и других неалбанаца и да заштите своја људска права уз обезбеђивање безбедности и одрживог повратка свим избеглим и расељеним лицима и да им тако омогући нормалан и достојанствен живот 21. века", рекао је Ђурић.
Дуголи је поручио да на територији тзв. Републике Косово никада више неће бити полицајаца и војника из Србије и позвао на међународну акцију, тврдећи да "Србија у суштини прети 'Косову' агресијом".
Француска подржава европску перспективу тзв. Косова, уз наставак реформи
Француско Министарство за Европу и спољне послове саопштило је да Француска подржава европску перспективу тзв. Косова "на исти начин као и друге земље Западног Балкана".
Како се наводи у саопштењу објављеном на сајту Министарства издатом поводом захтева Приштине за чланство у Европској унији, Француска позива тзв. Косово да настави са реформама неопходним за приближавање Европи, посебно у областима владавине права и заштите припадника мањина.
"Француска ће наставити да подржава напоре предузете у овој области", додаје се.
У саопштењу се помиње и дијалог тзв. Косова и Србије.
"'Косово', као и Србија, такође мора да се одговорно и конструктивно ангажује у дијалогу у циљу нормализације односа Београда и Приштине, што је суштински услов за европско приближавање обе земље и за стабилност целог региона", додаје се у саопштењу министарства.
Нова барикада између Северне Митровице и Звечана
У ноћи између петка и суботе постављена је још једна барикада на КиМ, јављају извори РТ Балкана са терена. Камиони су попречени на путу између насеља Брђани и Мали Звечан, између Северне Митровице и Звечана.
Ово је потврдила и тзв. Косовска полиција у саопштењу објављеном на Фејсбуку.
"Током ноћи настављено је постављање нових барикада у насељу Брђани које води ка Звечану, како би се наставило ометање слободе кретања и на алтернативним путевима, што додатно отежава живот грађана на северу земље", наводи се у објави.
Они додају да је од постављања барикада на северу "Косова" безбедносна ситуација и даље иста, да су две 'граничне тачке' Јариње и Брњак и даље затворене, "као што је познато због постављања барикада од стране криминалних група".
У објави се наводи да се постављањем барикада "нарушава слобода кретања и онемогућава улазак и излазак грађана и робе на два 'гранична прелаза'".
Подршка Србима са КиМ стиже и из Русије
Велики број Руса пружио је подршку Србији и српском народу на Косову и Метохији.
"Стотине и стотине аутомобила са руским и српским заставама возе се по Москви у знак подршке српском Косову. Прелепо и грандиозно. Да се најежиш", објављено је на Телеграму.
Суд у Приштини одбио жалбу одбране, Дејан Пантић остаје у притвору
Апелациони суд у Приштини одбио је данас жалбу против одређивања притвора од 30 дана бившем полицајцу КПС Дејану Пантићу који је пре седам дана ухапшен на Јарињу, преноси портал Косово онлајн. Према овој одлуци, Дејан Пантић остаје у притвору. Одбрана је најавила да ће на ову одлуку поднети жалбу Врховном суду "Косова".
Адвокат одбране Љубомир Пантовић изјавио је данас за овај портал да одбрана сматра да је одлука суда супротна не само закону, јер су "Дејану Пантићу прекршена сва права не само према Закону о кривичном поступку 'Косова' где он има право да као приватно лице комуницира са својом одбраном, породицом, да га они посећују, да са њима разговара", него је супротна и европским конвенцијама о људским правима.
"Имамо право да против такве одлуке поднесемо ванредно-правно средство – Захтев за заштиту законитости Врховном суду и то ћемо учинити у понедељак. Ово ћемо поднети јер су Дејану прекршена сва могућа права", рекао је Пантовић за овај портал.
Адвокате одбране Пантића брине и зашто се у овај случај нису укључиле међународне хуманитарне организације.
"Пантић је притворен, није у центру за притвор, већ је негде где нико од нас не зна где је. Он чак није добио право да се јави породици на минут, да каже да је жив и здрав, да не брину. Тражио сам од судије који му је одредио притвор да изда налог да се Дејану Пантићу омогући разговор са члановима породице који осам дана немају информацију у кавом је стању а сваки притвореник има право да контактира са породицом и адвокатом", рекао је Пантовић.
Слађану Трајковић суде за наводна два ратна злочина: Није јео три дана, али је психички јак
Основни суд у Приштини одредио је данас притвор од месец дана за Слађана Трајковића који је прекјуче ухапшен у Јужној Митровици, а кога тужилаштво терети за кривично дело ратни злочин, потврдио је његов адвокат Дејан Васић за РТ Балкан.
Данашња седница је била затворена за јавност и суд је наложио да информације о самом догађају које се стављају на терет Слађану Трајковићу не смеју да се обелодањују, рекао је за адвокат Васић.
Слађанова супруга Сузана открила је да је Трајковић психички стабилан, али да је у лошем здравственом стању, јер му, осим једног лека за дијабетес нису доставили ниједан други неопходан лек.
Српска листа: Свечља, ниси добродошао на Север! Српски народ те неће!
Долазак министра унутрашњих послова тзв. Косова Џелала Свечље на административни прелаз Брњак је још једна провокација Аљбина Куртија и његових послушника са циљем ескалације ситуације на терену, саопштила је Српска листа.
"Џелал Свечља добро зна да није добро дошао у српске општине на северу Косова и Метохије, нити има шта да тражи у нашим крајевима", саопштили су из Српске листе.
Додали су да српски народ жели мир, а његове најаве насиља над Србима само могу да заоштре ситуацију.
"Наглашавамо да је српски народ опредељен за мир на овим просторима, а Свечљине изјаве како је спреман да настави са употребом насиља и да силом уклони барикаде иду у прилог даљем заоштравању ситуације. У то име желимо још једном да нагласимо, да смо опредељени за мир, и учинићемо све да сачувамо мир и наш народ од насртаја из Приштине, али ако Куртијеве јединице покушају насиљем да уклањају барикаде, добиће одговор српског народа какав заслужују", закључују из Српске листе.
Самоопредељење: Барикаде покушај Вучића да скрене пажњу са француско-немачког плана
Шефица Посланичке групе покрета Самоопредељење Мимоза Кусари-Љиља каже да је блокада путева на северу покушај председника Србије Александра Вучића да скрене пажњу са француско-немачког плана, преноси Репортери.
"Територијалне претензије и намере за још један могући сукоб Александра Вучића. Сада су се званично изјаснили и потврдили да ће настојати да доведу своје трупе на 'Косово', знајући да су се већ у последњој деценији приближили војним базама близу границе са Косовом. Патролирања су била континуирана, све до појаве руског амбасадора на граници са 'Косовом'. Није да се то није знало или видело, али није јавно речено. Сада су ове недавне околности скинуле и последњу Вучићеву маску против ЕУ, САД за његове деструктивне намере и претензије на штету 'Косова', па и српске заједнице", рекла је Кусари-Љиља.
Она истиче да француско-немачки план дијалога има за циљ потпуну нормализацију односа између тзв. Косова и Србије.
"Најважније је да пуна нормализација односа има за циљ да уклони све постојеће препреке а то је пре свега признање од пет земаља чланица ЕУ које то још нису учиниле", каже она.
Што се тиче захтева међународне заједнице за формирањем ЗСО, Кусари-Љиља каже да је "важно да Срби користе своја права".
"Када смо разговарали са међународном заједницом али и другима о овом захтеву, рекли смо да је више разговор о форми о којој се расправља за ЗСО, као нечему апстрактном. Боље је разговарати о њеном садржају. Важно је да Срби користе своја права, да буду активни учесници у институционалном и политичком животу, да се постепено фокусирају на то како унапредити земљу на заједничким вредностима а не на стварању механизама који ће показати моноетничност, као што је то случај са ЗСО", рекла је Кусари-Љиља.
Еулекс: Пратимо случај ухапшеног Пантића, добили захтев да омогућимо његов трансфер
Из мисије Еулекса у Приштини саопштено је да прате случај ухапшеног ДП као и да су од косовских власти добили захтев да омогући његов трансфер.
Овако су из Еулекса одговорили на питање Тањуга да ли могу да пруже информације о томе где се налази бивши полицајац Дејан Пантић који је ухапшен пре неколико дана, пошто су од косовских власти добили захтев у вези његовог трансфера.
Како је за Танјуг речено, мисија Еулекс је у контакту са косовском полицијом, Канцеларијом косовског специјалног тужилаштва, специјалним одељењем Основног суда у Приштини, као и адвокатом Дејана Пантића.
Како су навели из ове мисије, Еулекс у складу са својим мандатом прати случај како би проценили како косовске власти са њим поступају.
Вучић: Нећемо вам дати Србију ни за шта на свету
Председник Србије Александар Вучић поручио је Приштини и свима другима да им држава Србија неће бити дата на тацни, онако како би они то волели, нагласивши да Србија припада свом народу.
"Морамо да сачувамо државу, успећемо и у привлачењу инвестиција и у повећању БДП-а, плата и пензија, и у повећању животног страндарда, али морамо да сачувамо нашу државу", поручио је Вучић на конгресу Социјаистичке партије Србије (СПС).
Председник је рекао да је претходних дана могло да се примети пуно нелогичности по питању дешавања на Косову и Метохији
Опширније прочитајте ОВДЕ.
Бившем полицајцу Слађану Трајковићу у Приштини одређен притвор
Некадашњем припаднику полиције тзв. Косова Слађану Трајковићу ухапшеном у четвртак увече у насељу Бошњачка махала у Северној Митровици због наводног ратног злочина у Приштини одређен је притвор до 30 дана, потврдила је за медије супруга ухапшеног Слађана Трајковић.
Ускоро опширније...
Нови спискови Срба за хапшење на КиМ? Најмање четири бивша полицајца иза решетака
Тензија на Косову и Метохији достигла је максимум, а појавили су се и нови спискови Срба за хапшење, рекао је за медије директор Дома културе Грачаница Живојин Ракочевић.
"Што се тиче оног последњег хапшења, немам никакве информације осим онога што се појавило у медијима, мада је постала тенденција да се људи хапсе и да се праве провокације, тако да очигледно у овом тренутку имамо бар четири полицајца који су иза решетака", рекао је Ракочевић.
То је, истиче, врло чудно у овом тренутку када је све доведено до пуцања и када је тензија на максимуму.
"Није уопште јасно коме то треба и на који начин може да се заустави", навео је Ракочевић.
Оно што је интересантно, наводи Ракочевић, је што се током јучерашњег дана појавио списак "нових" Срба за хапшење.
Дачић: За сада без одговора Кфора о враћању српске војске на КиМ
Министар спољних послова Ивица Дачић каже да тешко може да се разговара о трајном решењу КиМ док се хапсе Срби и док свакодневно морају да се превазилазе различити проблеми.
Дачић је данас, уочи 11. Конгреса СПС у Београду, на питање да ли је Београд добио одговор од Кфора у вези са враћањем српких снага на КиМ казао да "до овог тренутка није упознат да смо добили одговор".
Министар је, коментаришући ситуацију на КиМ, оценио да се налазимо у једном виртуелном процесу који је прожет разним непромишљеним актима премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија, који је, како каже, очигледно највећа сметња дијалогу.
"Ви не можете да водите озбиљан дијалог о неким великим, важним питањима јер се сваког дана и сваке недеље бавите деескалацијом и превазилажењем различитих проблема. Док су људи на барикадама, док се хапсе Срби, тешко можете да разговарате о трајном решењу проблема КиМ", рекао је Дачић за Танјуг.
Он је истакао да је у овом тренутку почетно питање деескалација проблема да би могли да се окренемо дијалогу.
"Ми смо спремни за дијалог, имамо црвене линије, принципе, даћемо пуну подршку председнику Александру Вучићу као странка и коалиција у одбрани наших државних интереса", рекао је Дачић.
Приштина прети: "Косово" има капацитете да уклони барикаде
Министар унутрашњих послова Џељаљ Свечља каже да самопроглашено Косово има капацитете да уклоне барикаде на северу и у координацији са међународном заједницом процењују ситуацију за адекватан одговор.
"Сваки тренутак проведен под барикадама које су подигле наоружане и криминалне групе је превише. Институције 'Косова' имају све капацитете да уклоне барикаде и у координацији са нашим међународним партнерима процењују ситуацију за адекватан одговор", написао је Свечља на фејсбуку уз форографије посете прелазу Брњак на којима се види да вечера са припадницима полиције.
Харадинај честитао папи рођендан, па затражио да Ватикан призна "Косово"
Председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај честитао је папи Фрањи рођендан и уједно од њега затражио да Ватикан призна независност самопроглашеног Косова.
"Честитам 86. рођендан, Свети Оче, Папа Фрањо! Све најбоље, здравље и срећу у овој посебној прилици! Свети Оче, на овај дан радости, молимо вас да што пре признате 'Косово', да отворите још више путева за наш напредак. Још увек имам свежа сећања на сусрет са вама, поруке за народ Косова, њихов развој и благостање", навео је Харадинај на Фејсбуку.
Председник Србије Александар Вучић је недавно примио акредитивно писмо новоименованог амбасадора апостолског нунција Свете столице надбискупа Санта Ганђемија, који је том приликом пренео уверавања "Свете Столице (Ватикана) да неће мењати став о једнострано проглашеној независности 'Косова'".
Породица Дејана Пантића осми дан без икаквих информација, моле макар за кратак разговор са њим
Осми дан од хапшења бившег полицајца тзв. косовске полиције Дејана Пантића на Јарињу прошле суботе, породица и даље не успева да се чује са њим, каже за РТ Балкан његов рожени брат Синиша, који је свакодневно на барикади у Рудару.
Нису уродили плодом ни бројни апели његове деце, супруге, брата, молбе да се макар на трен телефоном чују са Дејаном, само да сазнају да ли је добро, како се осећа, прича пантићев брат.
"Ништа се и даље не мења, не успевамо да се чујемо са Дејаном, адвокати су уложили жалбе на притвор од 30 дана који је одређен, сада чекамо понедељак до када би суд у Приштини требало да одлучи по тим жалбама", каже за РТ Балкан Синиша Пантић, рођени брат Дејана Пантића.
Званиници ЕУ жееле хитно смиривање ситуације на КиМ: Нема времена због видљивог деловања Русије
Чланице Европске уније подржавају извештај високог европског представника Жозепа Борела и став да се хитно обустави напетост на северу Косова, уз неодложни наставак дијалога Београд-Приштина на темељу "предлога ЕУ за заокружено решење односа две стране којим се не предвиђају рокови", јаваљају медији.
Како су агенцији Бета пренели дипломатски званичници у Бриселу: ЕУ, њене чланице и посредници у дијалогу, као и амерички партнери сматрају да се мора учинити продор ка решењу за спорну ситуацију око Косова зато што више нема времена и због "преливања уплива украјинског рата и на Балкан, где Русија видљиво делује".
Београд и Приштина, како је речено, морају имати на уму да би ново заоштравање и насиље закочило дијалог и кривце довело до тога да буду искључени из процеса придруживања ЕУ.
На заседању лидера ЕУ није било расправе о Косову јер то није било ни предвиђено па нема ни става о томе у закључцима самита Уније, али је "снажно осећање у ЕУ да се хитно мора предупредити заоштравање, смирити напетост и наставити несмањено посредовање Борела и Лајчака", рекли су европски извори.
Контакти су могући и пре Божићних и Новогодишњих празника, али засад је тешко замисливо да би се неки сусрет Вучића и Куртија у склопу дијалога могао можда уприличити пре друге половине јануара, "изузев да то захтева нова опасна ситуација", предочили су европски дипломатски званичници у Бриселу.
На питање да ли "европски, односно допуњени немачко-француски предлог" нуди неко решење не само с начелима, већ и прецизним устројством и очекивањима да се постигне у неко догледно време, европске дипломате су узвратили да се "из врло разумљивих разлога, никакве појединости неће износити на видело, али то мора да се постигне што је пре могуће, иако без икаквих рокова који би само отежали преговоре".
Додик: Одговор Србије и РС на притиске на КиМ је јединство српског народа
Заједнички одговор Србије и РС на притиске против српског народа на Косову и Метохији и у Босни и Херцеговини је јединство српског народа и српске политике рекао је председниик Републике Српске Милорад Додик.
"Одавно говорим да је српски народ у прошлом веку био изложен силним страдањима и да морамо да кажемо, без обзира на све турбуленције у свету, како ћемо се кретати даље. Без обзира на све ове притиске ЕУ, Америке и много шта друго на КиМ и у БиХ, српски народ је јединствен и жели да изрази своју јединствену државну, правну и територијалну организацију", рекао је Додик за ТВ Прву.
Опширније прочитајте ОВДЕ.
Рајић: Битно је да Америка изврши притисак на Куртија, ЕУ немоћна
Жозеп Борељ је у праву када каже да ЕУ не може да натера Приштину да поштује оно што је потписано у Бриселу, рекао је Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност за Пинк и додао да притисак може да изврше само САД.
"Албанци нити су слушали Брисел нити тамо постоји воља и жеља да се нешто среди. Жозеп Борељ је то негде искрено и рекао да ЕУ не може да натера Приштину да испуни оно што је потписано", рекао је Рајић.
Како каже, кључна чланица ЕУ, Немачка, има ригидан став и додаје да сматра да они немају пуно обзира према Србима на Косову и Метохији.
"Немам илузије да ће Америка да промени свој став према КиМ, неће рећи да су погрешили, али је битно да изврше притисак на Куртија", рекао је Рајић.
Милетић: Наоружавање тзв. Косова директан атак на мир у региону
Председник Центра за проучавање глобализације Дејан Милетић каже да је наоружавање тзв. Косова директан атак на мир у региону.
"То што раде доле на КиМ и то што су САД једини ватрогасац тренутно, што се ЕУ, као и њена дипломатија распада, никако није добро. Они не поштују ни своје законе, а камоли нешто друго. Ту се види немоћ и једна атрофија, једно мисле, друго говоре, треће раде", рекао је Милетић.
Како каже, не само да се урушава дипломатија ЕУ, већ се уништава и кредибилитет САД, јер, како додаје, нон стоп руше оно што се договоре.
"Ми то нећемо да гледамо као на нешто нормално. То што се међуародна заједница доводи пред свршен чин није нормлано. Ако они неће, ми морамо да реагујемо", рекао је Милетић.
Како каже, направили су нечувен терор у Европи и сада хоће да им се уважи кандидатура за улазак у ЕУ.
"Они би требало да их врате на почетна подешавања. Једино што КиМ извози данас је криминал", рекао је Милетић.
Милетић је истакао да је поента свега да се направи конфликт и да се запали жариште.
Слађан Трајковић пред судијом због "ратних злочина", сви се боје коначне одлуке
Слађан Трајковић, ухапшени бивши припадник полиције тзв. Косова у 10 часова излази пред судију, рекла је његова супруга Сузана и истакла да се цела породица плаши коначне одлуке.
"Плашимо се коначне одлуке јер сви знамо какав ће бити исход. Кадија те тужи, кадија ти суди”, рекла је Трајковић за Танјуг.
Она је додала да нема нових информација о супругу, те да је од његовог адвоката сазнала да се осећао лоше и да су му јуче уручени лекови.
Трајковић је навела да јој је полицајац који ради у полицијској станици у јужном делу Митровице, када је ишла да се распита, рекао да се њен супруг налази у Приштини и да ће му се судити за ратне злочине.
Трајковић подсећа да је њен супруг од 2013.године радио у полицији тзв. Косова и да је прошао безбедносне провере.
"Ја сам бурно реаговала, какви ратни злочини?! Он је био припадник косовске полиције од 2013. и рађене су провере. Сада када су скинули унформе, сада су сви ратни злочинци", прокоментарисала је Трајковић и истакла да Срби трпе терор премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија.
"Нема правде за Србе на Косову, апеловала сам на међународну заједницу. Овде се не поштују људска права поготово права Срба", закључила је Трајковић.
Она је јуче рекла да је њеном супругу одређен притвор од 48 сати и да је он дијабетичар, а да код себе нема потребне лекове.
Приштински дипломата: Међународни фактор примораће Београд и Приштину да потпишу споразум 2023.
Бивши амбасадор тзв. Косова у Берлину Беће Цуфај каже да је "Немачка максимално је ангажована на постизању коначног договора између 'Косова' и Србије који ће бити потписан у току следеће године".
За албански Јуроњуз Цуфај је навео да ће "Приштина и Београд бити приморани од стране међународних фактора да потпишу споразум у току следеће године".
"Ми смо у веома једноставној ситуацији, Приштина или Београд имају само једну алтернативу. Та алтернатива се зове нацрт споразума. Хтели то они или не, овај споразум нема алтернативу и мора се посматрати и у историјском контексту 'косовске државности' јер након 2013. године када потписан је први споразум између 'Косова' и Србије, сада смо у новој ситуацији. Објављени нацрт уговора није идеалан, али његовим непотписивањем највише губи Србија", нагласио је он.
Крстић: Било какву оштрију реакцију Србије на КиМ представиће као продужено деловање Русије
Курти је свестан да Србија једина у Европи није увела санкције Русији, па зато покушава да испровоцира српску реакцију, каже професор Факултета политичких наука Милан Крстић. Он сматра да ће премијер тзв. Косова било какву оштрију реакцију Србије представити као продужено деловање Русије на овим просторима и покушати да мобилише подршку Запада.
"Мислим да му засада тако нешто не иде и да је та намера на неки начин и од стране западних актера уочена и да због тога такав план неће моћи да прође", рекао је професор Крстић.
Он оцењује да је Србија имала право да поднесе захтев Кфору за повратак српских снага на Косово и Метохију, али да је одговор извесно негативан.
"То је саопштено од стране нашег председника када је проблематизовано због чега се у овом тренутку подноси такав захтев, али мислим да је логика заправо тактичке природе, да се подсети међународна јавност на то да оваква одредба постоји и да оваква одредба није испуњена од 1999. године до данас", навео је професор Крстић.
Додао је да делује да је јасно да Кфор неће одлучити тако нешто, нарочито након изјава Габријела Ескобара да САД не подржавају милитаризацију проблема, односно да дају чврсте безбедносне гаранције да неће доћи до промене војне ситуације на терену.