Професор Ћеранић руским студентима: Санкције Русији су се вратиле као бумеранг Европској унији
Декан Факултета безбедносних наука Универзитета у Бањалуци Предраг Ћеранић, је током предавања на тему "Западни Балкан у контексту међународних односа" на Факултету за међународне односе престижног руског МГИМО универзитета, студенте подсетио да је прошло је пуних десет година од покретања иницијативе под називом Берлински процес и запитао се "шта је заиста немачки канцелар Олаф Шолц желео да постигне одржавањем новог самита на стару тему".
"Објашњење је лако пронаћи у вековној тежњи о путу за Турску, односно ка азијским ресурсима за којима Немачка вапи. Санкције које је Европска унија наметнула Русији, вратиле су се као бумеранг. С обзиром да немачка привреда зависи од руских енергената, првенствено гаса, први талас економске кризе веома брзо се осетио већ почетком зиме и добијао је на интензитету током целе године", објаснио је декан руским студентима, додавши да су Немачкој, а тиме и ЕУ, потребни сигурни коридори.
Подсетивши на изјаву Шолца да "једино са Западним Балканом Европска унија постаје комплетна", и поруку председница Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да ће проширење Европске уније бити један од њених приоритета, професор се запитао "зашто Немачка, која је имала активну улогу у разбијању заједничке државе Јужних Словена и предњачила у признавању осамостаљених република, сада окупља делове те исте земље у целину под другим именом.
Истакао је да се објашњење може наћи у теоријама Џорџа Сороша, према којима "целину треба разбити и после саставити, да би се са деловима лакше преговарало о коришћењу њихових ресурса".
"Очито да наведена теза Немачкој није била страна, и да је пут ка Турској много угоднији уколико је Балкан поплочан државицама од којих ни једна нема више од пет милиона становника. Од позваних држава на самит у Берлину, једино се Србија не уклапа у матрицу. Мале државе нису фактор у политичком, економском и војном смислу, и њима је лакше постављати марионетске владе", рекао је декан Ћеранић.
Он је између осталог указао је да су Руски политички утицај и кинеска економска улагања на Западном Балкану, односно њихово онемогућавање постало приоритет ЕУ и англосаксонског света, а као један од разлога за одржавање самита Берлинског процеса, 14. октобра, наводи и самит БРИКС-а у Казању.
Професор навео и да "БРИКС постаје све примамљивији земљама Западног Балкана те је било потребно да им се одврати пажња",
"Што се тиче пријема у ЕУ, ни за пет, па ни за десет година ништа се неће променити. Приступ ЕУ за земље Западног Балкана остаће недостижан циљ, док ће се обећања и паралелно, политичка условљавања и надаље користити. На крају, вреди упамтити речи министра за научнотехнолошки развој и високо образовање у Влади Републике Српске Жељка Будимира: 'БРИКС представља алтернативу старом свету који је у фази силаска са историјске и светске сцене, због чега је важно да Српска у свету који се гради препозна пријатеље, партнере и савезнике'", закључио је Ђеранић.