Србија и Балкан

Штрајк просветара не престаје: Зашто је повећање од 11 одсто за наставнике неприхватљиво?

Просветари траже да почетна плата наставника са седмим степеном стручне спреме буде изједначена са просечном републичком зарадом од 1. јануара 2025. године.
Штрајк просветара не престаје: Зашто је повећање од 11 одсто за наставнике неприхватљиво?Getty © Antonio Hugo Photo

Четири репрезентативна синдиката запослених у просвети не одустају од штрајка, који је почео у понедељак 4. новембра, док се њихови захтеви не испуне. Часови у многим школама у Београду и Пожаревцу скраћени на 30 или 35 минута. Реч је о зонском или циркуларном штрајку, што значи да ће се сваке недеље смењивати школске управе у којима настава краће траје.

Представници синдиката планирали су да након Београда и Пожаревца, од 13. до 15. новембра тридесетоминутне часове имају основне и средње школе у Новом Саду, Зрењанину, Сомбору, Ваљеву, будући да су 11. и 12. новембра ђаци на јесењем распусту.

Од 18. до 22. новембра часови ће бити скраћени у школама на подручју Крагујевца, Чачка, Краљева, Ужица, а од 25. до 29. новембра у школским управама Ниш, Крагујевац, Јагодина, Лесковац и Зајечар.

Просветари траже да Влада Србије испуни оно на шта се обавезала у Протоколу, који је крајем 2023. године потписала са синдикатима- да почетна плата наставника са седмим степеном стручне спреме буде изједначена са просечном републичком зарадом од 1. јануара 2025. године.

Траже и усвајање измена и допуна Кривичног законика који предвиђа бољу заштиту запослених у просвети, исплату Новогодишње награде, хитно отпочињање преговора о цени рада у 2025. години, почетак преговора о изменама и допунама Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама.

Са друге стране Влада Србије нуди повишицу од 11 одсто за све запослене у образовању и предшколским установама, затим исплату једнократне помоћи од 15.000 динара коју би до 9. јануара добили сви сектори осим високог образовања. Такође, понуђено је повећање накнаде за разредно старешинство за један проценат, са садањих седам, на осам одсто.

Мирјана Гашић из Уније синдиката просветних радника Србије каже да се просветари не баве понудом Владе Србије, јер у потписаном Протоколу из 2023. године пише да се Влада обавезује да почетна плата наставника од јануара 2025. године буде на нивоу просечне плате у Србији.

"Други разлог зашто се не бавимо понудом Владе Србије је зато што повећање плате од 11 одсто износи 9.533 динара више за просвету. Војска, полиција, здравство са повећањем од осам одсто добијају више у реалном новцу", навела је Гашић за РТ Балкан.

Почетна плата наставника у школи сада износи 86.671 динара. Он нема никаквих додатака на плату јер нема старешинство, нема минули рад. Иначе, просветари на сваку годину радног стажа примају додатак од 0,4 одсто, док на старешинство тренутно добијају седам одсто. 

Гашић додаје да је почетна плата лекара почетника тренутно 119.800 динара, што значи да је плата лекара почетника у старту већа од почетне плате наставника за скоро 34.000 динара. 

"Када лекару почетнику на 119.800 динара додате осам одсто, ви њему додајете 9.584 динара, а нашем младом колеги када на 86.671 додате 11 одсто ви њему додајете 9.533 динара. Када се каже повећање 11 одсто то звучи велико, а заправо није тако", истакла је она.

Наводи да је почетна плата један од разлога због чега не могу да пронађу наставнике који ће да раде у стручним школама, рецимо лекаре, јер нико неће да уђе у учионицу када зна да у старту у ординацији има 36.000 већу плату или инжењери којима привреда нуди неупоредиво више новца.

Влада Србије је обећала просветарима потписивање Колективног уговара до марта и рад на измени Закона о основама система образовања и васпитања.

"То нису лоши предлози. Можда је Влада одмах требала 15.000 динара да нам укључи у проценте повећања плате. Они су нам овим најавили да наредне године неће бити повећања и тиме смо стављени у још неповољнији положај. Просечна зарада у наредној години у Србији ће расти због приватног сектора. Када једнократно дате 15.000 динара то нигде не улази", истакла је она. 

Тренутно у Србији наставник са 20 година радног стажа и старешинством има плату 99.671 динар.

Поводом штрајка просветних радника огласило се и Друштво директора школа Србије који предлажу да се хитно наставе и окончају сви преговори  између синдиката просветних радника и Владе и да се замрзну предложене активности синдиката.

Према мишљењу удружења директора, свеобухватно решење са испуњењем основних захтева синдиката треба тражити у сталним разговорима до коначног договора.

"Очигледно је да у овом тренутку не могу да се испуне сви захтеви синдиката и да ће истрајавање обе стране само додатно урушити и онако нарушен образовни систем, а мислимо да то не одговара никоме", наводи се у саопштењу.

Директори школа подржавају захтеве репрезентативних синдиката да плата приправника буде једнака републичком просеку, али цене и напор Владе и Министарства просвете за постизање компромисног решења.

"Полазећи од тога да Влада Србије и синдикати још нису у потпуности постигли договор и да се не би даље предузимали нови радикални кораци којима проблем неће бити решен, већ ће се у потпуности угрозити и обесмислити образовно-васпитни процес позивамо на компромис у циљу очувања смисла онога што сви радимо у просвети" поручили су директори.

У саопштењу се додаје да је Влада Србије отклонила разлику између наставних и ненаставних радника и додатно ојачала улогу одељењских старешина што је сигурно добро, и понудила једнократну исплату свим запосленима.

Председник Владе Србије Милош Вучевић позвао је представнике синдиката да прихвате понуду Владе Србије и да се врате економском и социјалном дијалогу.

"Више пута сам се састајао са представницима синдиката просвете. Њихова одлука да иду у штрајк  значи да је наша понуда одбачена. Само је за просвету било предвиђено 11 одсто, а они су рекли да је то увреда", рекао је Вучевић.

Додао је да не разуме где је излазна стратегија ако просветни радници иду у штрајк, јер је то одбијање понуде и да она више не постоји . Навео је да су разумели и прихватили аргумент синдиката да не желе да се запослени у просвети деле, јер је претходно Влада понудила да наставници добију повећање од 12 одсто, а ненаставни кадар осам одсто.

У штрајку су представници четири репрезентативна синдиката- Унија синдиката просветних радника Србије, Синдикат образовања Србије, Грански синдикат просветних радника Србије "Независност", Синдикат радника у просвети Србије.

image