Опозиција и трагедија у Новом Саду: Ко краде протест и зашто?

Оправдана огорченост народа коју је за собом оставила трагедија у Новом Саду постала је предмет раскусуривања тамошње и београдске опозиције. Коме ће припасти протест?

Два дана након што су се туга, бес и огорченост слили у Нови Сад на протест због трагедије на Железничкој станици у којој је животе изгубило 14 људи, међу опозицијом је дошло до варница око тога шта даље.

Иако се са говорнице у Новом Саду чуло да грађани нису дошли да слушају било ког политичара, прочитани су политички захтеви: смена и хапшење функционера одговорних за трагедију и отварање свих уговора са кинеским и страним компанијама

Од београдске опозиције синоћ је стигао ултиматум – власт има 48 сати да одговори на ове захтеве или се протест сели у Београд.

Зашто је дошло до ове измене и коме одговара да протест буде у Београду?

О судбини Новог Сада без локалне опозиције

Да би се одговорило на ово питање потребно је вратити се на почетак године када су расписани локални и парламентарни избори. Владајуће странке одлучиле су да на изборе изађу у широкој коалицији, па се исто очекивало и од опозиције.

Међутим, у опозицији је дошло до цепања, јер је Странка слободе и правде инсистирала да се избори у Београду бојкотују.

Овај принцип није важио у Новом Саду где се окупило чак 12 странака и покрета, од којих су многи аутентично новосадски и немају своје огранке у Београду и другим градовима.

Неки од њих виђени су на протесту у уторак вече, као што је одборник Покрета Браво Миран Погачар и новосадски опозициони одборник Миша Бачулов који је довезао цистерну с фекалијама пред Градску кућу.

На релацији Нови Сад – Београд дошло је у среду увече до шума. У Београду су представници опозиције одржали састанак и заказали протест са следећу седмицу, али у Београду.

Испоставиће се да је одлука донета без консултације са опозицијом из Новог Сада што је јавно потврдио Погачар, постављајући питање ко је овластио централе странака да без било какве консултације са покретима, активистима и омладином Новог Сада одлучују о томе када ће, где и какав бити следећи потез.

"О Новом Саду и његовој судбини не може се одлучивати без Новог Сада. Апсолутно је недопустиво да се на овакав начин одлучује. Да ли ће сад о свему што треба да се деси у нашој земљи одлучивати странке из Београда када процене да им то одговара", упитао је Погачар.

Упитали смо лидера Народног покрета Србије Мирослава Алексића да појасни ситуацију, али је одговорио како је све речено у саопштењу објављеном након јучерашњег састанка у Београду.

Шта се тачно десило у Београду сазнали смо од другог представника опозиције, посланика Покрета "Ми – Снага народа" Борислава Антонијевића који је присуствовао састанку у Београду.

"Мислио сам да су се чули са опозицијом у Новом Саду, те да је то основна ствар, сад видим да Новосађане нико ништа није питао", каже Антонијевић за РТ Балкан.

Напомиње да лешинарење на људској несрећи не би требало да се користи за било чију промоцију. Сматра да било ко има право да закаже протест, јер то није несрећа Новог Сада, већ целе Србије.

"И у Новом Саду су имали право да закажу протест због страдале деце у 'Рибникару'. Не можемо да регионализујемо несрећу. Је л' онда морамо да чекамо да се то деси и у Београду? Не може то тако", наводи Антонијевић.

Ипак, истиче да је требало контактирати људе из Новог Сада пре одлуке о протесту.

"На састанку сам инсистирао да сви посланици републичке Скупштине буду у првим редовима као редари на том протесту и да посланици не дозвољавају потенцијалним хулиганима да ломе објекте", каже Антонијевић.

Од Погачара смо покушали да сазнамо да ли је решен спор са београдском опозицијом, као и да ли ће ипак организовати протест у Новом Саду.

"Не бих даље ширио проблематику, блокада је најављена сутра у 18 часова у Новом Саду", рекао је кратко Погачар за РТ Балкан.

На ову блокаду Варадинског моста у Новом Саду која би требало да траје до поноћи позвале су и групе "Свиће" и "Став", чија су препознатљива лица Никола Ристић и Иван Бјелић.