Обрад Кесић у "Релативизацији": Убедљива Трампова победа добра је за свет
У новој епизоди "Релативизације" Љиљана Смајловић је разговарала са шефом Мисије Босне и Херцеговине при Европској унији Обрадом Кесићем о председничким изборима у Сједињеним Америчким Државама.
"Моје мишљење је да је резултат најбољи који је могао да се постигне, не само из угла нашег света, него генерално и за Америку и за цео свет. Поготову за Америку зато што је убедљива победа, да није била убедљива победа, мислим да би ту било великих проблема", истиче на почетку разговора.
Прижељкивао је, каже, да буде у Бањалуци, посебно када је видео оно славље испред палате.
На констатацију да ове године није било журки у амбасади у Београду, на којима су, шале ради, гости анонимно гласали, каже да је у Стејт департменту атмосфера била већ напета.
"Није било активности у амбасади САД у Београду, барем није било примећено, овде у Бриселу, нико од мојих колега није причао о томе. На неки начин, био је много скромнији приступ америчких амбасада овим изборима, него претходним изборима", наводи и каже да је атмосфера у Стејт департменту била већ напета и пре избора, јер су сви били мало у страху да је могуће да Трамп победи.
Како каже, Доналд Трамп, 2016, није био спреман да буде председник зато што је водећа места у својој администрацији поверио странци, а у то време странка није била уз њега. Он је себе идентификовао као антиглобалисту, а у странци су доминирали глобалисти и нису се на неки значајан начин разликовали од демократа.
"Трамп није, осим пар њих, имао своје људе, а чак и они који су дошли са њим, били му верни, требали да гарантују да ће он успети да спроводи своју спољну политику, попут генерала Флина, одмах су се нашли на удару једне прљаве игре, где су их дисквалификовали", каже и додаје да је био директна претња традиционалним стубовима америчке спољне политике и институцијама, као што су војнообавештајне службе и војноиндустријски комплекс. Стално је био, каже, на удару и био је предмет разних сплетки и саботажа.
Ричард Гренел, како каже, сигурно ће имати једну важну функцију и додаје да очекује да ће његова функција бити повезана са обавештајним службама САД.
"Трамп ће имати другачији приступ, не само спољној политици, него и владавини у САД, јер ће сада имати са ким да влада, раније је имао само људе који су само симболично били његови, а у ствари не подржавају његову политику", истиче.
За Србију су важни, каже, пословни односи са Трамповим зетом Џаредом Кушнером и Иванком Трамп и додаје да су лични односи са Американцима битни од самог почетка.
Односи са САД, каже, зависе и од тога како се Србија буде позиционирала, и каже да се нада да ће успети земља да искористи ту ситуацију, укључујући и наклоност породице Трамп.
У Републиканској странци постоје, наводи, истакнути Срби, а и они који би могли да постану део државног апарата. Поменуо је Јелену Меквилијамс, која је била члан Трамповог кабинета у последњем мандату, а некакву улогу, каже, могао би да одигра и бивши главни тужилац Аризоне.
На констатацију да се чини да су неки водећи опозициони медији и невладине организације баш навијали за Камалу Харис и да су били уверени да ће убедљиво победити, наводи да је то због тога зато што се процењује да је боље да Србија ужива притисак и да нема добар однос ни са Вашингтоном ни са Бриселом, због унутрашње политичке ситуације. Надали су се, каже, да ће у једном моменту Србија морати да прихвати да се прикључи глобалистичком покрету у Европи и да ће због тога бити прихваћена.
"И да више нећемо имати, како се то дефинише, националистичку политику или манипулацију са националистичком политиком, јер и они деле поглед из Вашингтона који је био доминантан према Србији деведесетих до данас, где је једини штетан национализам на простору Балкана, српски национализам", закључује.