Жиофре у мисији одвраћања Срба од БРИКС-а: Европска унија има све боље

Шеф Делегације ЕУ је рекао да је Србији неопходна финансијска помоћ кроз План раста, која ће се исплаћивати како се буде постизао успех у спровођењу зацртаних реформи

Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре изјавио је да је Србија економски најуспешнија земља у региону и изразио очекивање да ће стопа раста бити око четири одсто, истакавши да је ЕУ највећи донатор и трговински партнер наше земље.

Он је, у интервјуу за "Политику", указао и на "огроман социоекономски јаз" између региона и Уније, и истакао да зато План раста садржи и финансијску компоненту како би се тај јаз смањио, преноси Танјуг.

"Србија, иако је економски најуспешнија у региону и очекује се да ће стопа раста бити око четири одсто, сада је на неких 45 одсто просечног БДП-а по глави становника у ЕУ. Зато је неопходна финансијска помоћ кроз План раста од шест милијарди евра за цео регион западног Балкана, а само Србија ће добити око милијарду и по евра. Средства ће се исплаћивати како се буде постизао успех у спровођењу зацртаних реформи", навео је Жиофре.

Од укупног износа средства који је Планом раста опредељен за нашу земљу, Србија ће половину износа користити за инфраструктурне пројекте.

"Друга половина ићи ће директно у буџет Владе Србије и она ће сама одлучивати о приоритетима за трошење тог новца. Прво авансно плаћање очекујемо до краја ове године", рекао је Жиофре.

Говорећи о европском путу Србије, Жиофре предочава да геополитичка ситуација налаже неуобичајен однос према Русији.

"Знамо да Србија има посебне везе са том земљом, нарочито у области енергетике. Важно је да Србија буде више назависна и да ради на својој енергетској диверсификацији. Радили смо на томе и један од резултата је гасни интерконектор са Бугарском", казао је он.

Према његовим речима, неопходно је повећати рад на заједничким питањима која ће Србију додатно приближити Европској унији.

"Србија је наставила да ради на јачању привреде, позитивни помаци остварени су у области животне средине, статистике, регионалне политике. Константовали смо да није било напретка у медијима, независности правосуђа, реформама јавне управе", рекао је Жиофре, говорећи о извештају Европске комисије за Србију за 2024. годину.

Када је реч о новом начину путовања у ЕУ, Жиофре каже да ће процедура бити иста за држављане Србије и САД-а, али и држављане Велике Британије и свих других земаља којима виза није потребна за улазак у Унију.

"Свако ко путује у ЕУ, мораће да најави своје путовање преко онлајн формулара, пријава ће важити три године, а накнада ће бити симболична. Неопходно је да имамо биометријске податке за све који путују у ЕУ. Иако је требало да систем профункционише ове године, он је одложен, највероватније, за идућу", нагласио је Жиофре.

Према последњим истраживањима, грађани наше земље подједнако су опредељени за ЕУ и БРИКС, а Жиофре сматра да се те две међународне заједнице не могу поредити.

"ЕУ нуди приступ јединственом тржишту и пре самог чланства, што не можете постићи са БРИКС-ом. Када сте чланица ЕУ, можете рачунати на помоћ других чланица, имате једнака права у процесу одлучивања. Сматрам да су грађани Србије суштински европски, имамо заједничку историју, иако понекад болну. Срби су помогли да се обликује данашња култура Европе, небројено пута је Србија била извор напретка и инспирација земљама ЕУ", закључио је Жиофре.