Харадинај у пољима мака: Венац за стратешке савезнике, за "Косово" пут у НАТО

Придружујемо се стратешким савезницима у обележавању чина сећања, навео је Харадинај полажући на споменик у Приштини цвеће за британске војнике погинуле у Првом светском рату и додајући да је "Косово изграђено на темељима жртвовања и ратовања"

Председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај положио је данас на споменик у Приштини венац за британске војнике погинуле у Првом светском рату и заденуо за ревер црвени цвет мака - британски симбол сећања на сународнике страдале у Великом рату.

"Данас, у знак сећања на хероје који су дали све од себе за мир и слободу, придружујемо се стратешким савезницима у обележавању чина сећања. На данашњи дан, када се Велика Британија и Комонвелт сећају палих у Првом светском рату, изразили смо дубоко поштовање према жртви британских војника", написао је Харадинај на Фејсбуку.

Уз сећање на шехиде из Велике Британије, Харадинај није заборавио да спомене и "мучено Косово" и пошаље политичку поруку његовим савезницима: хоћемо у НАТО. Јер ваљда је на дан сећања на милионске жртве Првог светског рата, пригодно истаћи значај војног савеза који је на самој ивици да започне, да не чује зло, оно што би могао бити трећи светски рат.

"Косово, изграђено на темељима жртвовања и ратовања, стоји раме уз раме са демократским светом. Данас, на овом заједничком путу, наш циљ је директно чланство у НАТО кроз Акциони план, да служимо миру, безбедности и стабилности у региону и свету", нагласио је Харадинај.

Штета што није наведено више о томе на која је то ратовања Косово толико поносно па се сврстава раме уз раме са силама победницама Првог светског рата. Осим ако није у питању "јуначко" војевање које је диљем Космета сејала терористичка "Ослободилачка војска Косова" чији је Харадинај био један од команданата. 

Стратешки савезници свакако знају да цене "жртву" Косова, а нарочито то што је Косово "српска жртва". Мада нису гадљиви ни на њихове ратне подухвате класичних терористичких напада на полицију и цивиле. 

Сетимо се само почасног места које је 2018. у Француској на обележавању годишњице завршетка Првог светског рата добио Хашим Тачи. Стратешки савезник којем се ових дана у Хагу суди за његово славно ратовање: мучење и убиства у 42 нелегална притвора на Косову и Метохији и у Албанији над приближно 407 притвореника, од којих је најмање 102 убијено од марта 1998. до септембра 1999.  

Те 2018. председника Србије, Александра Вучића протокол француског председника Емануела Макрона сместио је изван званичне трибине: да се покаже ко је стратешки савезник и да је нова историја већ исписана.

У тој верзији историје нема српских више од 1,1 милиона погинулих у Првом светком рату, ни Церске битке ни Солунског фронта.

А на Косову пољу уместо божура расте црвени мак.