Србија и Балкан

Поскидали српске плакате подршке да би окачили своје: Како је Приштина "заволела" Трампа и Гренела

Плакати подршке Доналду Трампу осванули и у Приштини
Поскидали српске плакате подршке да би окачили своје: Како је Приштина "заволела" Трампа и Гренела© Tanjug/AP Photo/Matt Rourke, File

Статуа Била Клинтона и десетак малолетних Тониблерова названих у част британског премијера врхунац су удвориштва Албанаца са Космета Западним силама – иако најновији случај њиховог додворавања такође прети да уђе у анале.

Када су, дан након избора у Америци, Срби у Косовској Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку истакли плакате подршке Доналду Трампу, Албанци и њихова полиција су их поскидали – само да би неколико дана касније и сами почели да их постављају.

Плакати са фотографијом новоизабраног председника Сједињених Америчких Држава и његовог сарадника Ричарда Гренела постављени су синоћ у центру Приштине и то, како јавља "Репортери", код зграде Владе Косова. 

На плакатима је и Трампов слоган, али прилагођен: "Учинимо Косово поново великим".

Сигурно је да албанском премијеру Аљбину Куртију не пада лако све што мора да прогута зарад будућности лажне државе чије постојање признају Америка и њени савезници.

У време првог Трамповог мандата, за само педесет дана колико је успео тада да проведе на челу привремених институција у Приштини, Курти се, наиме, није нарочито свидео будућем саветнику за националну безбедност САД Ричарду Гренелу, захваљујући коме се нашао у опозицији након што је одбио да укине таксе на робу из централне Србије. 

Колико је одушевљен Трамповим повратком - можемо само да замислимо.

Јер, уочи доласка на власт новог америчког председника и приштински премијер био је један од оних који су свет плашили "бауком" републиканског кандидата.

Признајући да, иако је мало вероватно да ће се дугорочна подршка САД према тзв. Косову променити, Курти је наглашавао како "повратак Трампа уноси стрес и анксиозност широм континента, а ни на Косову није другачије", те да "Косово постаје узнемирено и када само помисле на Трампову победу".

Треба подсетити и да је Курти крајем августа на позив америчког Националног демократског института присуствовао Демократској националној конвенцији на којој је озваничена номинација Камале Харис за председничког кандидата демократа уместо Џозефа Бајдена.

И сам је након пребројавања гласова био под толиким стресом да је америчком председнику честитао међу последњима. Претекле су га све опозиционе странке, па и председница Вјоса Османи.

"Честитам, председниче Доналде Трампе, на твојој изборној победи. САД су кључни савезник, пријатељ и партнер Косова и радујемо се заједничком раду за напредак и мир", одједном се "обрадовао" Курти, коме више не сметају плакати подршке Трампу и његова полиција их више не цепа. 

Како би од нове америчке власти обезбедио тапшање по рамену и гледање кроз прсте – приштински премијер пристао је да се жртвује и да бар неко време кроз прозор свог кабинета гледа плакате са сликама једног од својих највећих непријатеља. Гренел ће, очекује се, имати врло значајну функцију у Трамповој администрацији, и пожељно је, бар поправити утисак који је приштински лидер оставио на њега.

Све су прилике, ипак да је од оваквог удвориштва слаба вајда - Трампов режим ни у првом мандату није охрабривао Куртијеве потезе, и тешко да ће, његова ескалаторска и насилничка политика и овог пута имати подршку - чак и да приштински премијер Трампов и Гренелов лик истетовира на сред чела.

Недавно је, бивши амерички амбасадор у Србији Вилијам Монтгомери признао да је оно што Аљбин Курти ради, по његовом мишљењу некакав "спор облик етничког чишћења".

"Ако Трамп дође на власт, он и његови људи ће заузети тврђи став према Куртију. То је корист коју ће Србија извући из тога", рекао је Монтгомери најављујући нову агонију премијера привремених приштинских институција.

image