Суђење бившим лидерима ОВК: Која је улога "ђавољих адвоката"

У четвртак 14. новембра у Хагу почиње суђење тројици бивших припадника тзв. ОВК које оптужница терети да су претњама и обећаним поклонима покушали да спрече заштићеног сведока да се појави на суђењу четворици лидера ОВК у Хагу

"Ја сам ђавољи гласник, ђавољи адвокат!"

Ову фразу на албанском језику изговорио је, према наводима оптужнице, почетком априла прошле године Исмет Бахтијари, бивши припадник ОВК, на једном од два састанка са заштићеним Сведоком 1 на процесу који се против четворице команданата ОВК води у Хагу.

Циљ тих састанака, према хашкој оптужници, био је да претњама или поклонима одговоре сведока од давања исказа на процесу Реџепу Сељимију, коме се уз Хашима Тачија, Кадри Весељија и Јакупа Краснићија суди у Хагу.   

Бахтијарију, као и још двојици бивших припадника тзв. ОВК, Сабиту Јанузију и Хаџи Шаљи у четвртак 14. новембра почиње суђење пред Специјализованим већима у Хагу, а оптужница их терети са ометање службеног лица као и затрашивање током кривичног поступка против четворице бивших лидера ОВК.

Према наводима јавног дела оптужнице, Бахтијари је на једном од састанака саопштио Сведоку 1 да га је послао Шаља, да знају да ће бити сведок у предмету против Реџепа Сељимија, да поседује штетне доказе против овог команданта ОВК, као и да би требало да у том случају повуче свој исказ.

"Разговори" са Сведоком 1 једна су од ретких епизода притисака на сведоке на КиМ против челника тзв. ОВК која је доспела до суда. Маја 2022. године, Специјални суд за Косову у Хагу осудио је на по четири и по године затвора и на свега 100 евра глобе такође некадашње припаднике ОВК Хиснија Гуцатија и Насима Харадинаја.

Гуцати, председник Удружења бораца ОВК и Харадинај потпредседник, осуђени су због тога што су на конференцијама за медије поменутог удружења и у више од 20 наступа у медијима објавили поверљива документа суда и тужилаштва за злочине ОВК међу којма је и идентитет потенцијалних сведока.

 Како је навео суд, утврђено је да су ова двојица са директном намером да "суд опструишу" а "сведоке узнемире и застраше", "обелоданили имена и личне податке стотина сведока" називајући их "издајницима, шпијунима, лажовима и колаборантима".

Приликом објављивања пресуде саопштено је  да су двојица сведока после објављивања идентитета и претњи морали да буду пресељени.

Насим Харадинај који је ухапшен септембра 2020. године средином децембра 2023. пуштен је на слободу,  два месеца раније ослобођен је и Гуцати. У образложењу одлуке да буде ослобођен, уз остало наведено је и да је Харадинај у затвору "имао прилике да размисли" и да је "изразио кајање и чврсту решеност да се убудуће уздржи од сличних радњи".  

На суђењу Гуцатију и Харадинају, судија Смит рекао је да су поступци ове двојице представљали "озбиљну претњу", посебно у атмосфери узнемиравања и застрашивања сведока која дуго влада на "Косову".

 Специјализована већа Косова у Хагу одлучила су средином октобра ове године да Хашиму Тачију и Кадрија Весељију продуже притвор на још два месеца а као разлог, поред осталог, наведено је да "постоји ризик да ће ометати спровођење правде и чинити злочине над онима који се доживљавају као противници тзв. ОВК као и над сведоцима". У једној од одлука о продужењу притвора суд је изнео тврдњу да је Тачи у судском притвору, "посетиоцима пренео информације добијене током сведочења заштићених сведока", као и да је једном од посетилаца "пренео упутства за будућег сведока у облику и садржају његовог будућег сведочења".

Колико је "ђавољи посао" и ризик често и по живот сведочити у Хагу, говори и податак прикупљен из различитих извора да је  најмање 15 сведока у процесима против команданата, бораца ОВК, убијено од 2001. до данас. Људи су страдали у саобраћајним несрећама, налажени мртви по планинама, неки се убили, други мучени. Другима је прећено да ће "лоше проћи" и они и чланови њихових породица, као и да њихова сведочења нису добра за "добробит Косова".

Октобра прошле године, на суђењу четоворици команданата ОВК, заштићени сведок W04577 и поред претњи казнама, одбио је да сведочи, а судски постављени заступник сведока тада је у судници изјавио да је овај сведок "изузетно узнемирен", да није вољан да сведочи.

Сам сведок негирао је да је 2004. године уопште дао изјаву тужилаштву, а на подсећање тужитељке да је тада и потписао изјаву, сведок је рекао да то није истина и да је неко "нажврљао" његово име.

У Пећи је 2003. године убијен Тахир Земај, главни сведок у процесу оптуженима из зоне "Дукађин", у пуцњави су тада убијени и Земајев син и брат. Међу убијеним свеодицима помињана су и имена  - Исмета Мусаја, Садика и Весеља Мурићија, Бекима Мустафе и Авни Ељазаја, Тахира Земаја, његовог син Ениса и брата Хасана, Иљира Сељимаја и супруге његовог брата Ферида, Сабахете Тољај, Исуфа Хакљаја, Садика Мусаја, Синана и Џељадина Мусаја...

Током суђења у Хагу, један од заштићених  сведока судији Алфонсу Орију рекао је у лице да заштита суда "не вреди ван ових зидова". У неким пресудама наведено је да су суђења вођена у "чудној атмосфери" као и да су "сведоци одбијали да сведоче".