Председник Србије Александар Вучић рекао је данас у Бакуу где учествује на ЦОП29 да постоје два услова за борбу против климатских промена. Према његовим речима, потребно је да се прекине рат у Украјини и да се нађу нови начини финансирања, а да се земље не доводе у дужничко ропство.
Он је новинарима после обраћања на Конференцији УН о климатским променама рекао да у тренутним геополитичким околностима није могуће причати о том проблему, јер сви подижу потрошњу на различите начине - директно, индиректно, на одбрамбене индустрије и на оружје.
"Свет се креће на ивици амбиса, једни другима прете и само један да претера - ту је крај", упозорио је Вучић.
Он је додао да не може да се сакрије страх и нервоза, наводећи да такав сценарио не би могао да се не одрази на нас. Вучић је оценио да се победом Доналда Трампа на америчким изборима појавио трачак наде, али да ће бити тешко да се по том питању нешто уради, јер то није једноставно.
Говорећи о енергетици, нафти и гасу, Вучић је рекао да је после победе Трампа дошло до пада цене нафте на светском тржишту, али да је цена гаса, како је рекао, "отишла у небеса"- 485 долара за 1.000 кубних метара, док је за Србију та цена 325 долара.
"Суштина мог говора је да расте јавни дуг у свету и биће око 100 одсто, на нивоу ЕУ, више од 90 одсто у односу на БДП. У Србији 46, 4 одсто и у много бољем смо стању него свет и Европа, али су потребни нови инструменти финансирања, а да се то не одржава на јавни дуг и ММФ и Светка банка морају да нађу нове моделе финансирања. Ако не пронађу сви ћемо бити у проблему", рекао је председник.
Како је истакао, то захтева нова улагања и опрему. Вучић је додао да нико у свету не зна да одговори шта ће се учинити на пољу струје, јер ће за три до четири године САД престати да извози течни нафтни гас.
"Због тога што ће им требати због све веће потрошње, за потребе вештачке енергије и електричних пуњача. Онда ћемо да стојимо у реду, и сви који су забрањивали руски гас, стајаће испред Москве, стајаће и тражиће дајте нам гас назад. Морамо да решавамо проблеме што пре", истакао је Вучић.
Он је рекао да је потрошња електричне енергије све већа, због чега се граде гасне електране.
"Ми до пре неколико година нисмо ни размишљали о гасним електранама у Србији, јер су за нас скупе. Било нам је јефтиније да трошимо угаљ, а гасне електране су сада решење", рекао је Вучић.
Према његовим речима, у Србији се лети струја троши више него зими, те нема разлике у потреби за струјом.
Вучић је рекао и да Србију очекују важне посете у наредном периоду и да у понедељак у дводневну посету стиже председник Казастана Касим Жомарт Токајев.
"Морамо више да сарађујемо са Азербејџаном"
Председник Србије Александар Вучић изјавио је у Бакуу, где учествује на Самиту о климатским променама КОП29, да је задивљен напретком Азербејџана и да би волео да Србија пронађе што више области у којима може да сарађује са том земљом.
"Био сам овде пре две године и то што су направили од своје земље је невероватно. Азербејџан постаје све важнији и кад се говори о овој држави прича се о коридорима - путевима, железници, гасу", рекао је Вучић.
Подсетио је да је разговарао са председником Азербејџана Илхамом Алијевим о изградњи велике гасне електране у Србији, од које обе земље могу да имају користи.
Он је додао да је то веома важно, јер ће гасни коридори бити интерконектори који ће прикупити гас и од тога производити струју.
На питање новинара о томе да неке земље нису дошле на Самит, Вучић је рекао да је то заиста важан самит и да морамо да разговарамо међусобно.
"Они нису у стању да реше најбитнији проблем у свету, а то је питање мира. Они нису могли да поврате мир у свету. Причамо о сукобу у Украјини, на Блиском истоку. Ово је заиста битан самит, ми морамо да разговарамо међусобно. Они су могли да имају хиљаде билатералних сусрета, али нису желели, нису превазишли своје билатералне проблеме. Мене заиста не занима зашто нису дошли. Ми смо дошли и пронашли смо многе добре ствари да радимо и пронашли смо шта ћемо да радимо", рекао је Вучић.
Председник Вучић је раније је у обраћању на Самиту о климатским променама - КОП29 у Азербејџану да нико не воли реч мир, је "сви желе да виде пораз друге стране".
"Треба много више да уложимо у мир, у противном ћемо морати више да уложимо у наоружање. Морамо се борити против поплава и суша, али пре свега нам је потребан мир! Зато позивам све велике силе да реше проблеме у Украјини и на Блиском истоку, и онда се можемо бавити другим питањима", поручио је Вучић.
Додао је да "велики и богати увек стварају проблеме, а сиромашни и мали плаћају све".
"Зато морамо наћи нове финансијске инструменте, како бисмо помогли неразвијеним земљама. Светска банка и ММФ морају да уложе много у борбу против климатских промена. Поново позивам богате да помогну сиромашним земљама", казао је председник.
Вучић је истакао да је наше наслеђе пре свега стварање поштенијег и одрживијег друштва, и стварање бољег света.
"То мора бити наслеђе наде, и ова конференција се мора завршити не само обећањима, већ и плановима за нашу будућност. Поново се осврћем на главни предуслов - мир, мир, мир, и још финансијских инструмената за сиромашне земље", нагласио је председник Србије.