Драган Приморац је наоружан, без налога, претресао станове по Сплиту раних деведесетих, изјавио је Владо Бужанчић, командант антитерористичке јединице Полицијске управе сплитско-далматинске од 1. септембра 1990. до 15. јануара 1991. године, пишу хрватски медији.
"Упад у српске или у станове војних лица почетком деведесетих био је свакодневан, али је то тема на коју већ година хрватска јавност ћути, а актуелизована је писањем медија да је председнички кандидат Драган Приморац, којег подржавају владајући ХДЗ и Домовински покрет, био део антитерористичке јединице која је 1991. претресала српске станове", рекао је у саопштењу.
Покушавајући да докаже да је Приморац био у рату и да је учествовао у овим активностима, Бужаничић је споменуо да је та, како је назива, паравојна јединица, на темељу дојава, претресла више од 3.000 "сумњивих" српских станова.
"То је био само један од начина како се односило према војним лицима и националним мањинама у том времену, али и генерално онима који се нису доказали по смислу националне чистоће и правоверности", наводи се у саопштењу.
Историчар Хрвоје Класић каже да се почетак деведесетих година у Сплиту назива и ратом за квадрате јер је у том граду сваки трећи стан био у власништву тадашње ЈНА и Савезног секретаријата народне одбране. Укупно је у војном фонду било 38.226 станова, од којих их је чак 8.640 било у Сплиту.
"О томе сви знамо, али знамо и како хрватска јавност, историчари и политичари ћуте. То су догађаји који показују да и у Домовинском рату, као и у сваком другом рату, постоје ствари које се нису смеле догађати и које морамо осудити. Такве су ствари злочини које су чинили војници, полицајци или цивили над припадницима српског народа. То су прогони из станова, шиканирања, отпуштања с посла" наводи Класић.
Тачан број људи који су незаконито избачени из станова је непознат, али невладине организације које се баве овим питањем процењују да се отприлике ради о 10.000.
Класић каже да се то сада заташкава јер се сматра да нарушава дигнитет рата. Мишљења је да се дигнитет брани осудом таквих поступака и додаје да је у таквим случајевима учествовала мањина учесника у рату.