Како се "Конфучије" замерио РСЕ: Калиграфија и ћигонг "тројански коњ" Пекинга?

Амерички Радио слободна Европа забринуо се због тога што кинески институт ради у Србији

Учење кинеског језика, сликања и калиграфије, али и борилачке вештине и ћигонг (превентивна здравствена пракса), за амерички Радио Слободна Европа међу најперфиднијим су "пропагандним оруђима" уз помоћ којих кинески председник Си Ђипинг шири "меку моћ" у Србији.

Све ове вештине грађани Србије упознају похађајући курсеве на Конфучијевим институтима у Србији – који уз РСЕ, нарочито секирају и Европску унију.

Портпарол Европске уније Питер Стано подсетио је тако да је у писаном одговору на упит Радија Слободна Европа да је "у неколико наврата изнета забринутост у вези са правом улогом и активностима Конфучијевог института у државама чланицама ЕУ".

"Свака циљана злоупотреба међународне академске или културне сарадње од стране влада, грађана или институција трећих земаља била би забрињавајућа", поручио је Стано, секирајући се да би, ако би се такве институције користиле као "платформа за друге подле сврхе", то представљало страно мешање. А то је, знамо начин рада који је патентирала Европска унија.

Ивана Страднер, сарадник невладине Фондације за одбрану демократије из Вашингтона упозорава за РСЕ да Конфучијеви институти служе Пекингу као "тројански коњ" на Западу "који, под велом културне дипломатије, заправо служи као информативно оружје Пекинга".

"Користе се као мека сила за ширење позитивних идеја и слика о Кини преко универзитета на Западу, али и за избегавање контроверзних тема као што су питање Тајвана, Јужног кинеског мора, а посебно кршења људских права (мањина). муслиманска заједница) Ујгури", каже Страднер, забринута да "Пекинг преко Србије жели да има војно упориште у ЕУ".

На територији Европске уније тренутно су активна 123 Конфучијева института, а највише их има у Немачкој (21) и Француској (19).

У протеклих десет година институти су на појединим европским универзитетима затворени, због, како су медији писали, сумњи да служе као "инструмент пропагандне машинерије кинеске владе".

Сједињене Америчке Државе (САД) сматрају Конфучијев институт "субјектом који унапређује глобалну пропаганду и злоћудни утицај Пекинга". У 2019. години тамо је било активно више од 100 института под именом кинеског филозофа, док их данас има само 17, наводи РСЕ, који ипак пропушта да објасни да такав податак не говори о институту као средству за "подле сврхе", већ пре свега сведочи о тоталитаризму у које је запало америчко друштво.

У августу 2020. Стејт департмент је прогласио Конфучијеве институте "страним мисијама", као разлог наводећи "нетранспарентност" институција. Све друге државе, које су желеле да знају порекло страног новца умешаног у њихов цивилни сектор, и у складу са тим доносиле законе о страним агентима, оптужене су за ауторитарност и тоталитаризам.

Пре ће бити да се кинески институт на удару Запада нашао из истог разлога из кога се, на пример, са спортских такмичења избацују руски спортисти, док се чак ни руским мачкама не дозвољава да учествују на међународним изложбама.

Проблем је само у тоталитарној политици западних држава, које би, када би могле, утишале све друге гласове, како би њихов глас могао даље да се чује.