Руски препарати на биљној бази све су траженији у апотекама у Србији. Купују их руски држављани, који су навикли на њих, али и грађани Србије који су се уверили у њихову делотворност.
Због све веће потражње отварају се руске апотеке широм наше земље, а и у многим домаћим апотекама ови препарати постали су неизоставни део асортимана.
У апотекама кажу да су им најпродаванији биљни препарати за јачање имунитета, препарати за смирење, боље памћење, затим препарати који помажу код лечења шећерне болести, снижавају холестерол и триглицериде у крви. Траже се руски фластери за ублажавање болова, креме за реуматске тегобе.
Потражња за овим препаратима последњих година доживела је експанзију. Купују их и млади и стари. Млађе генерације да би спречила настанак болести окрећу се све више, природној, алтернативној медицини. Са друге стране, старија популација, која има више здравствених проблема, има више поверења у руску медицину и руске препарате него у западну медицину.
У једној од руских апотека у Београду за РТ Балкан кажу да им долазе руски држављани да купују препарате, али и све више грађана Србије.
"Ми се нигде не рекламирамо, већ препуштамо да грађани сами препознају шта им прија, а шта не и да ли то што узимају има неког ефекта. Не рекламирамо се јер је јак утицај фармацеутске индустрије", каже власница апотеке, која није желела да јој се помиње име.
Наводи да је највећи проблем данас што лекари немају времена за пацијенте, препишу им лекове који често имају нус појаве и не дају жељени ефекат.
"У таквим ситуацијама се пацијенти одлучују да пробају са биљним препаратима. Важно им је да знају да ти препарати могу да помогну, а не могу да нашкоде", испричала је она.
И у домаћим апотекама руски препарати су све чешће део асортимана. Да би се неки суплемент нашао у апотекама није потребно да добије дозволу Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС), али је неопходно решење Министарства здравља.
Процедура издавања решења на основу приложене документације понекада траје и дуже од пола године. Свака серија мора да поседује доказ о здравственој исправности од сертификоване лабораторије.
Нада Иванчић из апотеке "Иванчићи синови" каже да суплементи који се налазе на тржишту морају да добију "зелено светло" свих релевантних институција да би се продавали у апотекама.
"То није процедура која кратко траје и то траје по шест, седам месеци", рекла је она за РТ Балкан.
Они у свом асортиману имају и руске препарате. Који су најтраженији диктира сезона.
"Сезона одређује асортиман у апотекама. Ми се прилагођавамо и набављамо оно што пацијенти траже. Зими се траже препарати за јачање имунитета, јер долази грип и остале респираторне инфекције. Лети препарати који се користе код уринарних и цревних инфекција. Траже се и креме за ублажавање болова, нарочито код костобоље", навела је она.
Руски препарати нашли су пут до српских купаца, али руски лекови још нису масовније продрли на српско тржиште.
"Руски лекови, којих има пуно и који су квалитетни, не могу да продру на наше тржиште, јер немају ЕУ сертификате и досијее који су у складу са стандардима ЕУ агенције за лекове", закључила је Иванчић.