Србија и Балкан

Да ли је Додикова идеја остварива: Могу ли младићи из Српске у Војску Србије?

Будући да се ради о новој идеји, за сада није познато какав био одзив младића из Републике Српске за добровољно служење у Војсци Србије
Да ли је Додикова идеја остварива: Могу ли младићи из Српске у Војску Србије?© Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImage

Председник Републике Српске Милорад Додик је пре неколико дана изазвао буру у јавности када је, у интервјуу за "Вечерње новости" саопштио да се разматрају стимулативне мере за младиће из Републике Српске који желе да служе војни рок у Србији.

"Путем одређених решења, ми ћемо стимулисати да наши момци иду у Србију, одслуже војни рок и врате се у Српску. Видећемо на који начин младићима који ово прихвате да омогућимо брже запошљавање, или друге врсте привилегије и подршке", изјавио је Додик.

Изјава председника Републике Српске је одмах изазвала бурну реакцију званичног Сарајева, а први се, очекивано, огласио министар одбране Босне и Херцеговине Зукан Хелез који је Додика оптужио за константне нападе на институције и Устав БиХ.

Он је позвао и правосудне органе те земље, посебно Тужилаштво БиХ, да испитају изјаву председника Републике Српске и позвао се на Закон о одбрани који забрањује држављанима БиХ, чије је пребивалиште на територији ове државе, укључујући и оне са двојним држављанством, да служе војни рок и обучавају се у оружаним снагама других држава.

Иако је Хелез у праву када се позива на члан 51 поменутог закона, вреди истаћи да би у том случају младићи из РС са двојним држављанством једноставно могли да промене место пребивалишта, и на тај начин заобиђу законска ограничења БиХ.

Министар унутрашњих послова Федерације БиХ Рамо Исак истакао је да "никада припадници Оружаних снага БиХ из реда српског народа неће служити војни рок у војсци Републике Србије, оружаним снагама Русије или било којој другој војсци на шта претендује Милорад Додик", те да су Оружане снаге БиХ једина легална војна сила у овој земљи.

Са друге стране, потпредседник Владе Републике Србије и сенатор Републике Српске Александар Вулин подржао је идеју Милорада Додика.

"Изјава председника Додика да ће момци из Републике Српске бити стимулисани да служе војску у Србији говори да су Срби неповратно постали јединствен политички народ и да је Српски свет избор Срба који се не може порећи. Захваљујући пређашњим слабим и уплашеним руководствима Република Српска нема војску али српски народ своју војску има", поручио је он.

Осим тога, како је раније за РТ Балкан изјавио доктор правних наука и академик Витомир Поповић, "већ постоји могућност да младићи из РС служе војни рок у Србији", као и да се тиме не крши Устав.

"Већина наших грађана има двојно држављанство - БиХ и Републике Србије, као што Хрвати у Босни и Херцеговини имају двојно држављанство БиХ и Хрватске", објаснио је он.

Додао је да сви који поседују држављанство Србије имају право служити војску у тој земљи и нагласио да се на тај начин не крши Устав Босне и Херцеговине.

"То је сасвим легитимно", закључио је професор Поповић.

Какав би био одзив и потенцијални изазови за Војску Србије

Будући да се ради о новој идеји, за сада није познато какав био одзив младића из Републике Српске за добровољно служење у Војсци Србије.

На питање о томе, грађани Бањалуке су за РТ Балкан изнели углавном различите ставове. Тако је међу испитаницима било оних који подржавају такву идеју и сматрају је корисном, људи који су изразили став да би служили искључиво у случају да се поново успостави Војска Републике Српске, као и оних који су одбацили идеју о служењу у било којим оружаним снагама.

Ипак имајући у виду да постоји реална могућност да руководство Републике Српске понуди одређене повољности и бенефиције за оне који се пак определе да служе у Војсци Србије, не треба искључити опцију да ће број заинтересованих порасти.

Томе би могле додатно допринети изјаве званичника из Сарајева, као и све већи притисци на српски народ у РС.

Што се законодавства Републике Србије, у Закону о Војсци Србије јасно се наводи да службу у ВС "могу да врше само држављани Републике Србије, а изузетно, у рату, и лица која немају држављанство Републике Србије ако ступе у ВС као добровољци".

Дакле за младиће из РС, који поседују држављанство, нема законских ограничења када је у питању Србија.

Такође, будући да ће морати да мењају пребивалиште како не би кршили законе БиХ, може се претпоставити да би се, у случају реализације ове идеје, заинтересована лица из РС јављала у регионалне центре Министарства одбране надлежна за места у којима пријаве пребивалиште.

Једини изазов за Војску Србије могао би да настане у случају да се (потенцијално) превелики одзив лица из РС, поклопи са почетком обавезног служења војног рока у Србији, које је најављено за септембар 2025. године. 

То би створило проблеме везане за смештај војника, будући да је стање доброг дела касарни и даље у лошем стању и није познато како се одвија обнова и припрема ових објеката за регруте који ће служити обавезан војни рок.

Иако је и даље прерано говорити о томе како би читав процес изгледао, идеја председника РС би свакако допринела зближавању Срба са обе стране Дрине и јачању безбедносне сарадње између Бањалуке и Београда.

image