Србија и Балкан

Приштина гради нелегалне базе, а упире прстом у – Русију

Није изостао ни познат наратив о умешаности Русије у оружани сукоб у Бањској, који се догодио у септембру прошле године, нити понављање мантре да је за то одговоран Београд
Приштина гради нелегалне базе, а упире прстом у – РусијуGetty

Док на Косову и Метохији базе нелегалних оружаних формација под контролом Приштине ничу као печурке после кише, Приштина упозорава на "опасност" која Западном Балкану прети од Русије.

У истом дану када су тзв. косовско министарство одбране и нелегалне тзв. косовске безбедносне снаге преузеле имовину бившег аеродрома "Думош" у близини Подујева, у Приштини је одржана конференција на којој се дискутовало о утицају Русије на "националну безбедност".

Извесна Јета Љошај из Центра за безбедносне студије устврдила је да Русија користи различите методе како би наставила да утиче на земље Западног Балкана. Реч је о економским, верским, културним и другим методама, навела је Љошајева, пренели су медији на албанском језику.

Она је оптужила Москву да користи дезинформације како би утицала на унутрашњу ситуацију на тзв. Косову. Очекивано, није изостао ни познат наратив о умешаности Русије у оружани сукоб у Бањској, који се догодио у септембру прошле године, нити понављање мантре да је за то одговоран Београд. 

"Анализа Центра за безбедносне студије показала је да је Русија била обавештена о нападу у Бањској код Звечана", истакла је. Додаје се и да "Косово овај напад описује као терористички и оптужује Србију да стоји иза њега, што Београд негира" и да су "косовски званичници најавили да истражују могуће руске везе са нападом у Бањској". 

Љуљзим Пеци, директор косовског института за политичка истраживања и развој (КИПРЕД), нагласио је да је Русија у претходном периоду делимично блокирала нова признања независности тзв. Косова, оцењујући да је оно способно да се одупре "руској пропаганди и утицају", али да мора активно да ради на томе. 

На конференцији је закључено и да Приштина треба да сарађује са савезницима у региону како би развили заједничку стратегију за борбу против "руског утицаја на Западном Балкану". 

Није изостало ни подсећање на чињеницу да Београд није увео санкције Москви. 

Нема сумње да тајминг за одржавање конференције није изабран случајно. Циљ је био да се поруке о "руском утицају" чују истог дана када је тзв. косовски министар одбране Ејуп Маћедонци преузимање имовине аеродрома назвао "стратешком тачком за повећање одбране и безбедности Косова".

Ово у пракси значи да тзв. косовско-безбедносне снаге, објашњавају српски војни стручњаци, добијају војни гарнизон који ће од административне линије бити удаљен само десетак километара. 

У протеклом периоду, Курти је ширио мрежу полицијских станица и база на северу Косова и Метохије, што није у складу ни са једним споразумом. 

Сведочили смо и томе да су на узурпираној српској земљи, на појединим парцелама, никле и базе тзв. специјалних јединица РОСУ. 

"Држ'те лопова, држ'те лопова!", гласи пословица која најбоље описује стратегију Приштине. 

Зато што после сваког инцидента или отвореног звецкања оружјем и подизања тензија у региону за који је одговорна Приштина, представници и гласоговорници привремених приштинских институција упере прстом час у Москву, час у Београд, оптужујући их да прете да угрозе мир, а све да би оправдали властите опасне потезе.

image