Додик о процесу пред Судом БиХ: На љуту рану добићете љуту траву

Адвокати указују да су тужиоци направили низ грешака и да се не ради о правди него о наметању моћи

У Суду Босне и Херцеговине данас је одржано четворочасовно рочиште против председника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора Службеног гласника Милоша Лукића, које је Тужилаштво БиХ оптужило за неизвршавање одлука високог представника. Саслушани су сведоци из Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА), инспектори Петар и Никола Ђукић.

Према речима инспектора Петра Ђукића, по налогу Тужилаштва БиХ покушано је проналажење текста Дејтонског споразума и његовог Анекса 10 на званичном сајту Уједињених нација (УН). Ђукић је навео да су, уместо траженог документа, пронашли само пропратни акт америчке државне секретарке Медлин Олбрајт из 1995. године. Инспектори СИПА су, по његовим речима, ову наредбу добили у септембру, након чега су извршили преглед интернет страница УН, али без успеха у проналажењу тражених докумената. У складу са процедурама, предузели су увиђајне радње и о свему сачинили записник, достављен Тужилаштву БиХ.

Адвокатски тим одбране је на конференцији за новинаре, одржаној у Источном Сарајеву, бурно реаговао на поступање правосудних институција, изражавајући озбиљне замерке на рад Тужилаштва и Суда Босне и Херцеговине. Горан Бубић, један од бранилаца, оценио је да сведоци које је саслушало Тужилаштво потврђују да кључни документ није аутентичан.

"Видећемо какву ће одлуку Суд донети по том питању, а исто се може рећи и за тонски запис који се тиче говора председника Додика поводом 81 године од Битке на Козари који је према садржају принципијелно на месту, али формално-правно се такве изјаве не могу уврштавати у доказни поступак", рекао је Бубић.

Анто Нобило, такође адвокат одбране, изјавио је да су тужиоци направили низ процедуралних грешака, те нагласио да су уместо оригиналног документа, који су могли затражити од влада земаља потписница Дејтонског споразума, они одлучили да претражују интернет странице.

"Бавимо се техничким питањима и трошимо време на неважне детаље," закључио је Нобило.

Да се овде не ради о правди, већ о наметању моћи, сматра адвокат Горан Петронијевић.

"Примећује се неспретност Тужилаштва, али и овај суд почиње да суди попут Хашког трибунала. Иза правила стоји сила, док би иза права требало да стоји поштовање онога што је записано. Ако замените право правилима, срушили сте међународно право. Резултат тога је овакав накарадни правни систем какав овде видимо. Суверенизам је стигао, али овде у БиХ, бојим се да депеша још није стигла," изјавио је Петронијевић.

Адвокат Миљкан Пуцар критиковао је тужилаштво због покушаја да води истрагу без оригиналног документа, тврдећи да се ослањају на превод документа скинутог са интернета, у којем су, према његовим речима, садржане нетачне информације о надлежностима високог представника.

Милош Лукић, директор Службеног гласника, осудио је поступање СИПА, тврдећи да се агенција бави претраживањем изјава Додика и њега на интернету, уместо сузбијањем криминала и тероризма.

Реакције на рочиште стигле су и од политичких представника Републике Српске.

Премијер Радован Вишковић назвао је рочиште неозбиљним, истичући да су током саслушања приказиване слике са интернета. Председник Народне скупштине Ненад Стевандић иронично је додао да се "само још Паја Патак није појавио."

Последњи се обратио председник Републике Српске Милорад Додик који је оценио да овај процес нема ни теоретске шансе да доведе до осуђујуће пресуде.

"Предлажем им да прекину ову фарсу или направе паузу да охладе главе," изјавио је Додик.

Најавио је и подношење кривичних пријава против припадника СИПА који су сведочили, као и против судије.

"Они мисле да нас дисциплинују. Ако желе политички процес, имаће га – на љуту рану иде љута трава," поручио је Додик.

Наредно рочиште заказано је за 20. новембар.