Србија и Балкан

Српска "Утва" и кинески АЛИТ потписали меморандум о формирању центра за одржавање војних дронова

Како кажу из "Утве", да би центар био економски исплатив, компаније ће заједнички учестовати и на трећим тржиштима са циљем проналажења корисника који би одржавали беспосадне летелице у "Утви" чиме би се, како рачунају из компаније, попунили капацитети
Српска "Утва" и кинески АЛИТ потписали меморандум о формирању центра за одржавање војних дронова© Министарство одбране Републике Србије

Директор фабрике авиона "Утва" из Панчева, Бранислав Лучић потписао је данас на кинеском сајму ваздухопловства у Џухају Меморандум о разумевању са кинеском компанијом АЛИТ, преноси портал "Танго сикс", позивајући се на речи Александра Петровића руководиоца развоја и пројектовања поменутог предузећа.

Како се наводи, документ се односи на успостављање Центра за одржавање беспилотних летелица овог произвођача, као и беспилотних летелица домаће производње "врабац" и "пегаз". Иначе компанија АЛИТ је учествовала у пројектовању и производњи летелица ЦХ-92А и ЦХ-95, и ракете из породице ФТ-8 за њих, које се налазе у оперативној употреби Војске Србије.

"Танго сикс" подсећа да је први већи пројекат домаће борбене беспосадне летелице "пегаз" развијен управо са компанијом АЛИТ, као и да ће серијска производња овог ваздухоплова ускоро почети у Панчеву.

"Овим се заокружује циклус од производње до одржавања за крајњег корисника који је у овом случају Војска Србије", рекао је Петровић.

Како кажу из "Утве", да би центар био економски исплатив, компаније ће заједнички учестовати и на трећим тржиштима са циљем проналажења корисника који би одржавали беспосадне летелице у "Утви" чиме би се, како рачунају из компаније, попунили капацитети.

Трећи важан аспект сарадње је и заједнички рад две компаније на маркетингу производа и потенцијално заједнички наступи на трећим тржиштима са новим производима.

Директор "Утве" Лучић казао је након данашњег потписивања меморандума да није реч само о формалном документу, већ да он представља дубоку посвећеност заједничком раду ка заједничким циљевима који ће донети трајне користи за обе организације, али, што је најважније – за Србију и Кину.

"Ово је велики корак за нас, а верујемо да ће сервисни центар постати центар иновација, подршке корисницима и ефикасне испоруке услуга нашим клијентима. Стручност и знање које компанија АЛИТ доноси, гарантују да ће овај центар функционисати према највишим стандардима, стварајући вредност не само за наше компаније, већ и за шире тржиште", изјавио је он.

Према његовим речима, ова сарадња ће омогућити побољшање квалитета производа, повећање производне ефикасности, брже лансирање нових и унапређених производа на тржиште као и остваривање профита.

"Верујемо да ће ово партнерство допринети расту и стварању нових могућности, не само за Компанију Утва и Компанију АЛИТ, већ и за индустрије наших држава којима служимо", поручио је он и додао:

"Иако су пословне користи овог споразума очигледне, шири утицај иде много даље од комерцијалних интереса. Наше две компаније долазе из различитих земаља, и кроз ову сарадњу не само да ћемо учврстити наше послове, већ ћемо такође допринети економском расту, сарадњи између наших земаља и чвршћој вези наших народа".

image