Отварају се врата за долазак страних универзитета у Србију: Може ли то угрозити државне факултете
На последњој седници Владе Србије усвојен је предлог измене Закона о високом образовању, којим се даје "зелено светло" за долазак страних универзитета у Србију. Њихов долазак у више наврата најавио је и председник Србије Александар Вучић.
Предвиђено је да дозволу за рад страним факултетима издаје Министарство просвете на основу потписаног споразума. Услов за добијање дозволе је да факултет буде акредитован у држави где му је седиште.
Стране високошколске установе, које се одлуче да дођу у Србији, неће морати да пролазе кроз поступак акредитације у Србији. У предлогу је прецизирано да ће водити евиденцију и издавати дипломе према прописима државе у којој су акредитовани.
Страни факултети ће дозволу за рад морати да обнављају на сваких седам година. Како је наведено у образложењу измене Закона о високом образовању, у претходном периоду више престижних иностраних универзитета се интересовало да отпочне са радом у Србији.
"Имајући у виду да један број држављана Србије уписују студије на иностраним универзитетима, на овај начин би се створила могућност да се одређени студијски програми реализују у Србији, што би допринело и смањењу трошкова студирања. Допуном Закона се стварају услови да иностране високошколске установе могу да обављају делатност у Србији", наводе.
Вест да би ускоро у Србију могли да стигну универзитети из иностранства, забринула је декане државних факултета. На многим високошколским установама ове године остало је празних буџетских места и нису успели да попуне квоту коју им је држава одобрила. Додатна конкуренција из иностранства значила би још мање бруцоша код њих.
Декан Математичког факултета проф. Зоран Ракић каже РТ Балкан да ће страни факултети бити у повољнијем положају у односу на факултете у Србији, јер неће морати да пролазе процесе акредитације у Србији.
"Нисмо добили никакве информације од Министарства просвете како ће то изгледати. Ми немамо довољно студенте ни за нас. Једино да се у Србију привуку страни студенти и да тако буде довољно студената и за њих и за нас", прецизирао је Ракић.
Сматра да се доласком страних факултета неће смањити одлив младих људи из Србије у иностранство.
"Они који хоће да оду, отићи ће. То што ће овде доћи страни факултети, неће ништа да помогне. На Универзитету у Београду је остало доста непопуњених буџетских места. Ти бројеви су сваке године све гори, све више има слободних места", навео је он.
Предлог измене Закона о високом образовању ушао је у скупштинској процедуру и ускоро би требао да се нађе пред посланицима.