Влада Србије велику пажњу посвећује сфери јавног информисања, а за ресорно министарство не постоје зависни и независни медији, већ само регистровани, којих је укупно 2.194, поручио је министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић.
Ристић је истакао и да у овом тренутку функционише 76 удружења новинара, три саморегулаторна тела и исто толико синдикалних организација.
"То је врло бројна и динамична заједница. Министарство настоји да буде једна од платформи за дијалог унутар медијске заједнице, али не и једина. За нас не постоји тема о којој не желимо да разговарамо, ни саговорник који је непожељан", рекао је Ристић за недељник "НИН", а пренео Танјуг.
Говорећи о истеку мандата чланова Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), Ристић каже да је процедура за избор новог сазива у надлежности Народне скупштине.
"Законом о електронским медијима дефинисано је да се мандат актуелном сазиву Савета скрати и он је истекао 4. новембра. Чланови тог савета пре неколико месеци покренули су процедуру пред Уставним судом, сматрајући да је та одредба закона у супротности са Уставом. Уставни суд још није заузео став овим поводом, а у међувремену је Савету истекао мандат", објашњава Ристић.
Министар додаје и да без обзира на то, РЕМ може да спроводи одређене активности које се тичу стручног рада.
Годишњи извештај Европске комисије о Србији каже да је заблежен раст угрожавања безбедности новинара у нашој земљи, а Ристић тврди да су подаци нетачни.
"То може да се провери, а ми ћемо комуницирати са Делегацијом ЕУ како бисмо видели на који начин је дошло до те грешке", нагласио је он.
Буџет министарства за суфинансирање медијских садржаја за ову годину износи 352 милиона динара, а у наредној години планирано је повећање за 180 милона динара.
"Покушали смо да за ових шест месеци утичемо на успоравање негативних процеса у области информисања и убрзање позитивних. Инсистирали смо да свих 156 локалних самоуправа спроведу конкурсе за суфинансирање медијских садржаја. То је неспорна заслуга овог министарства", оценио је Ристић.
Према његовим речима, министарство је ове године имало 1.139 пријављених предлога пројеката на укупно девет конкурса.
"Комисија је подржала 471 пројекат. Кроз посебна давања подржано је још 28 пројеката, а све у укупном износу од 352 милиона динара", навео је министар.