Стручна расправа о концепту тоталне одбране одржана у Дому Гарде
Концепт тоталне одбране представља оптималан приступ одбрани Србије у актуелном геополитичком контексту, закључено је током стручне расправе у Дому Гарде, коју је организовала Управа за стратегијско планирање Сектора за политику одбране.
"Применом концепта тоталне одбране унапређују се способности одбране Србије, као и отпорност друштва на савремене облике угрожавања безбедности, један је од закључака расправе. Овим је отворен дијалог на ову тему са фокусом на кључна решења у домену војне одбране, цивилне одбране и командовања и руковођења снагама одбране у ванредном и ратном стању", саопштило је Министарство одбране.
Током расправе, сагледан је утицај измењеног безбедносног окружења и савремених сукоба на концепте одбране у Европи.
"Расправа је одржана како би се представници институција, организација цивилног друштва и академске заједнице информишу о овом концепту и да се размотре даљи кораци у његовој примени", наводи се у саопштењу ресорног министарства.
Концепт тоталне одбране, иначе, ствара претпоставке за најављену реактивацију обавезног служења војног рока, односно укидања суспензије. Тотална одбрана подразумева да сви грађани у оквиру својих могућности морају да буду спремни да бране земљу.
Како се наводи на сајту Министарства одбране, суштина овог концепта произилази из процене да се услед постојећих безбедносних изазова и претњи, ефикасна заштита одбрамбених интереса Србије не може остварити ангажовањем само Војском Србије, већ се морају укључити и остали субјекти јединственог система одбране.
Премијер Србије Милош Вучевић изјавио је недавно да се на јесен 2025. године могу очекивати прве класе Војске Србије из регрутног састава, а када се подигну сви капацитети до максимума, Војска Србије планира да 20.000 регрута служи годишње војни рок.