Светотројични храм Подворја Руске православне цркве изграђен је тачно пре 100 година у Београду, а министар без портфеља Ненад Поповић поручио је тим поводом да тај јубилеј није само значајан у историји православног храма и духовности, већ представља и сећање на историјску сарадњу и међусобну подршку српског и руског народа у тешким временима.
Поповић је на отварању конференције "100 година Светотројичног храма Подворја Руске православне цркве у Београду" навео да је тај храм уједно и доказ да заједничка историја, вера и традиција Србије и Русије не само да опстају, већ све више напредују.
"Овај Храм је не само светионик вере и духовности, већ и симбол историјске сарадње и нераскидиве везе српског и руског народа", казао је Поповић, подсећајући да је изграђен 1924. године као одговор, како каже, на страдање руске емиграције која се настанила у тадашњој Краљевина СХС.
Поповић је указао да та величанствена грађевина не би постојала без несебичне помоћи српског народа и подсетио да је прва Литургија служена већ исте године када је изграђен на празник Мале Госпојине.
Подсетио је да је 1920. године у Краљевину СХС стигло више десетина хиљада Руса које је краљ Александар Карађорђевић прихватио као свој народ.
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко казао је да Србија и Русија имају богату и важну историју те да су свеукупни односи и везе између два народа одржавани и у најтежим временима.
Боцан-Харченко наводи да је руски храм у Београд део основе и ступца сарадње српског и руског народа.
"Храм је имао огромну улогу у тешким временима Србије", казао је Боцан-Харченко додајући да је у храму пружана подршка Србији и по неким од најтежих питања међу којима је и Косово и Метохија.
"То је веома важно и за нас и за Србију и за наше односе и заједничку будућност", поручио је руски амбасадор и додао да данас тај Храм и даље представља прибежиште и оно место где се консултује руски свет, дијаспора која је остала да живи у Београду, а где могу да развијају циљеве духовне и државне.
Старешина Подворја Руске православне цркве у Србији отац Виталиј Тарасјев казао је да се у руском храму у Београду свакодневно служи Литургија, наводећи да ни у једном периоду у историји тај обичај и традиција нису били нарушени.
Викар патријарха српског епископ јегарски Нектарије навео је да српски народ, као и српска црква нису никада заборавили братску љубав руских владара и цркве.