Руски митрополит Антоније: Две сестринске цркве везују најтоплији односи

Светотројични храм Подворја Руске православне цркве изграђен је у Београду тачно пре 100 година. То је место окупљања свих Руса који су били принуђени да напусте своју земљу

Митрополит волоколамски Антоније, који у име патријарха руског Kирила борави у главном граду Србије поводом 100 година постојања Светотројичног храма Подворја Руске православне цркве у Београду, поручио је да је тај храм мост који уједињује две сестринске цркве које везују најтоплији односи.

Митрополит Антоније је у изјави новинарима рекао да му је част што је данас у Београду где се обележава један век од изградње руског храма у ком су Руси, који су током историје били принуђени да напусте своју земљу, пронашли уточиште и место да се моле Богу на свом језику.

"Руси који су били приморани да остану далеко од својих блиских овде су нашли уточиште, прихваћени су у Србији са љубављу и добили могућност да изграде свој храм где могу да се моле на свом језику. Овај храм је мост који сједињује две сестринске цркве, које везују најтоплији односи", навео је он.

Митрополит је додао да су односи Српске православне цркве и Руске православне цркве остали до данас такви, те да верује да ће обележавање 100 година руског храма у Београду наредних дана дати додатни допринос за учвршћивање односа два народа, државе и цркве.

Министар без портфеља Ненад Поповић указао је да од када је изграђен, храм до данашњих дана представља место духовне блискости српског и руског народа.

"Симболизује духовну блискост, братске односе. Не постоје две блискије цркве у свету, не постоје два ближа народа, тако је било кроз векове, тако је данас, тако ће бити и убудуће", поручио је Поповић.

Kако каже, Руси који су после Октобарске револуције били приморани да дођу у Београд дали су огроман допринос развоју Србије.

"У Београд који је имао 100.000 становника дошло је више од 30.000 Руса, били су инжењери, доктори, сликари, официри, културни радници, људи који су се бавили позориштем, балетом и дали су огроман допринос српској науци и култури", навео је министар.

Према његовим речима, највећи број њих је остао и да живи у Србији, као и њихова поколења.

"То показује да су Руси и Срби и тада били заједно и да су издржали све страхоте и у Првом, Другом светском рату. Русија је била уз нас и 1999. када нас је НАТО бомбардовао, убијао нашу децу и када су хтели да укину Резолуцију 1244. Када су хтели да нас прогласе геноцидним народом, Русија је опет била уз нас и заједно са нама штити и Kосово и Републику Српску", закључио је Поповић.